Çukurca'ya kanlı PKK baskını

Çukurca'ya kanlı PKK baskını
Çukurca'ya kanlı PKK baskını
PKK, Çukurca'da son yılların en büyük saldırısını gerçekleştirdi. Kuzey Irak'tan sızan 300-400 kişilik PKK grubu bölgedeki 8 askeri hedefe roketatar ve havanlarla saldırdı. Saldırıda 24 asker şehit oldu.
Haber: MUSTAFA GÖKKILIÇ / Arşivi

Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde önceki gece PKK’lıların gerçekleştirdiği son yılların en büyük saldırısında 24 asker şehit oldu, 18 asker de yaralandı. Çatışmalarda 21 PKK’lı da öldürüldü.

Zap, Hakurk ve Metina kampından gelen PKK’lılar el bombası, havan topu ve roketatarla saat 01.00 sularında 8 noktaya aynı anda saldırı düzenledi. Saldırıda Çukurca Jandarma Tabur Komutanlığı, 20. Sınır Jandarma Tugay Komutanlığı, Çukurca İlçe Jandarma Karakolu, Jandarma Asayiş Bölük Komutanlığı, Gazitepe Jandarma Sınır Bölük Komutanlığı, Barakandi Tepe ve Keklikkaya sınır tepelerinde konuşlu 2. Motorize Piyade Bölük Komutanlığı ile Çukurca Emniyet Müdürlüğü hedef alındı.

Güvenlik güçlerinden alınan bilgiye göre, saldırı talimatını örgütün askeri kanat sorumlusu Suriye kökenli Fehman Hüseyin verdi. Talimatın ardından 300-400 arasında olduğu tahmin edilen teröristler farklı kollardan Çukurca’ya bağlı askeri üslere ve ilçe merkezine saldırdı. 

Keklikkaya’da 21 şehit
En büyük kayıp 46 personeli bulunan Keklikkaya Üs Bölgesi’nde verildi. 21 asker şehit oldu, 14 asker yaralandı. Şehit olan Jandarma Üsteğmen Murat Bek’in odasına kadar girildiği iddia edildi. Bir diğer iddiaya göre PJAK’ın İran’daki birlikleri Karayılan tarafından bölgeye sevk edildi.

Çukurca merkezdeki kolluk binaları da hedef alındı. Gece yarısı Çukurca’nın Kaletepe vadisinin sağ ve sol noktalarından ilçe merkezine sızan PKK’lılar Asayiştepe ve emniyet birimlerini hedef aldı. 8 saat süren çatışmada bazı erlerin mermileri bitti.

PKK’lıların ilçe emniyet müdürlüğü ve polis lojmanlarına 20’ye yakın roket attığı belirlendi. Saldırı sırasında hamile bir polis eşinin bebeğini düşürdüğü de açıklandı.
İstihbarat uzmanları saldırının adeta “Geliyorum” dediğini ifade ediyor. Eylül ayı içerisinde gelen raporlarda; PKK’lıların Çukurça İlçesi Yapraklı Köyü’nden, Cevizli ve Çeltik köyleri istikametine mühimmat dolu çuvallar götürdükleri bilgisi bölgedeki tüm güvenlik birimlerine iletildi.

Sınır ötesinde sıcak takip
Çukurca’daki saldırının ardından sınırı geçen birlikler sıcak takibe başladı. Diyarbakır’dan savaş uçakları Kandil, Hınere, Zap ve Hakurk kamplarını bombalarken, karadan da Kuzey Irak’a girildiği belirtildi. PKK’lılarla sıcak temas sağlanırken, yoğun çatışmalar yaşandı. Sınır ötesinde sıcak takip sürerken PKK akşam saatlerinde de Siirt’in Baykan ilçesinde devriye görevi yapan zırhlı polis aracına roketatarlı, köy korucularının nöbet kulübesine ise silahlı saldırı düzenledi. Her iki saldırıda da ölen ya da yaralanan olmadı. Saldırıların ardından operasyonlar yoğunlaştırıldı.

PKK’LARIN SALDIRDIĞI NOKTALAR
Çukurca Jandarma Tabur Komutanlığı
Çukurca İlçe Jandarma Karakolu
20’inci Sınır
Jandarma Tugay Komutanlığı
Gazitepe Jandarma Sınır Komutanlığı
Barkandi ve Keklikkaya sınır tepeleri
2. Motorize Bölük Komutanlığı
Çukurca emniyet birimleri
Çukurca emniyet lojmanları7 bine yakın şehit verildi
PKK saldırılarında 1984’ten beri resmi verilere göre 7 bine yakın güvenlik mensubu şehit oldu. En çok şehit verilen yıl 1994. 1992 yılında artmaya başlayan terör eylemleri nedeniyle 1992’de 629, 1993’te 715 ve 1994’te de 1145 şehit verildi. 1999 yılında Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının ardından 2000 ile 2004 yılları arasında önemli bir gerileme oldu. 2004 yılından sonra tekrar artmaya başlayan terör eylemleri sonucunda 2005 yılında 105 şehit verildi. Açılımın başladığı 2009 yılında Jandarma Genel Komutanlığı’nın verilerine göre 62 şehit verildi. 2010 yılında ise sayı tekrar arttı ve 94 oldu.


  http://www.radikal.com.tr/106691410669148

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  istihbarat eylül ayında bildirmiş. - sktk60

  pkk.lıların silah yığdığı katırlarla silah taşıdığı nerden gelip nereye gittiklerini ilgili birimlere bildirmişler bu birimler bu istihbaratı nasıl değerlendirmişler bu işin sorumluları kim acaba içişleri bakanlığından burdaki birliklere pkk.yı gözetim altında tutun ama müdühalede bulunmayın gibi emirmi geldide bunlar pkk.nın hazırlığını bilmesine rağmen göstere göstere baskını beklediler bence bu güvenlik istihbarat zafiyetinin sorumluları kim bunlardan hesap sorulmalı gecenin birinde ellerini kollarını sallayarak geliyorlar basıyorlar öldürüyorlar gidiyorlar teknoloji çok ilerde karanlığı gören dürbünler var en kötü ihtimal bu kadar güv enlik gücünü karakollarda binalarda topluyorsunuz hiçmi önleminiz yok hiçmi baskın yiyeceğinizi hesaba katmıyorsunuz ki hakkari bölgesinde devamlı çatışma var bu baskınlar bana bu işte bir iş var diyor bu kadarda olmazki.

  sağda solda aramaya gerek yok - genco940

  Meclisten tezkereyi çıkarıp, ceplerine koyanlara sormak gerekir sıcak mı tutuyor diye. Bu kacıncı tezkere yaptığın ne. Milleti karakollarda boy hedefi haline getirip, emir altında tutarsan bu ve benzerlerini görmek alışılmışın dışına çıkmaz. Sivilleştiğimiz kesin, kimse elini oynatamıyor, olan millete oluyor. Biri intikamımız büyük olacak derken, diyeri itidalli olunmasını öneriyor. Şaşkın ördeğin nasıl gittiğini herkes bilir. İş yapacaksanız hedef gösterin beyler, seyirci çadırlarını değil.Oslo, brüksel hatlarından medet ummak safdilliktir. Sayenizde bölge kurtarılmış hale dönüşmüştür, içerden dışardan tehdit altındadır. Çapulcu dediklerinde ortaklıkta sayenizde fink atmaktadır. Netice nutkunuz tutuldu galiba.

  Kısa Zaman Önce... - delapena

  Bir zamanlar Ergenekon diye birşey vardı... Daha 1,5-2 sene öncesine kadar... Ne zaman bir toplu askeri zahiyat verilse ihale kılı kırk yarılarak Ergenekon denilen meseleye ihale edilir PKKya toz kondurmamak için elden gelen yapılırdı. Denilene göre aslında PKK diye birşey yoktu Ergenekon isimli şey hepsinin başıydı. Yapılan tutuklamalar böyle savunuldu saçmalıklar böyle örtbas edilmeye çalışıldı. Sonra bir baktık ki dışarıda adam kalmadı ama PKK gücünü artırarak devam ediyor. Artık ihaleyi oranın üzerine yıkma imkanı kalmamıştı. Geçen zamanla birlikte sorumluluğu komutanlara ve askeri ihmallere havaleye de zemin kalmamıştı zira üst rütbeli komutanlar Balyozzede olarak hayatına devam ederken komuta kademesi de bir ilki yaparak istifa etmiş ve komutanları da YAŞ rutininin dışına çıkarak bizzat hükümet belirlemişti. İstihbarat başının Başbakan'a özel yakınlığı olan biri olduğu PKK Ses Kayıtlarıyla zaten ortaya çıkmıştı. Ve son olarak bir zamanlar işin içinde iş arayan Başbakan Yrdsi bu çaresizliğin farkında olarak artık meseleyi helak olsunlar diyerekten Allaha havale etmeye başladı...

  @ A.D. - pierre woodman

  Şu ülkenin paha biçilemez iki geyiği: Oğlan Anadolu Lisesini kazandı, ama göndermedik şekerim, koleje yazdırdık. Önümüzden teröristler elini kolunu sallaya sallaya geçti, emir gelmediği için vurmadık! Beraber askerlik yaptığım salaklara geçeni vurma insiyatifi verilseydi, doğrudur terörist vururduk. Yanında da bol miktarda köylü, çoban, korucu, kaçakçı, kendi timlerimiz, vs. bonus! Teröristler öyle paintball oynarken taraflar belli olsun diye giyilen fosforlu yeleklerden giymiyor canlar. Siz dünyanın en iyi eğitilmiş askerlerini getirip o karakollara koysanız bir şey fark etmez, bu baskınlar yine olur, yine bu kadar şehit verilir. Bunun ordunun gücüyle alakası yok. Son 2 yılda asker kışlasına çekildi ve alan hakimiyetini tamamen terör örgütüne bıraktı. Bunun sebebi de açılım saçılım ayağına,MIT-PKK görüşmeleri tavsamasın, ama asker 1-2 terörist öldürür, işer bozulur diyen hükümettir. Yani güvenlik ayağı tamamen iptal edilmiştir. 1996-1999 arasında ordu daha mı güçlüydü O zaman alan hakimiyetini tamamen eline almış ve örgütü sınırları dışına çıkarmayı başarmış ve eylemsizliğe sokmuştu. Yani sen tim çıkarıp etraftaki dağlarda gezdirmezsen, adam bir çocuk koyar oraya 24 saat taburu gözlettirir ve askerin her hareketini izler. Taburun dibine kadar gelebileceğini ve seni yolda kimsenin karşılamayacağını biliyorken eylem yapmaz mısın? Üstelik ordu hukuka tabidir. Ceylan Önkol, vs. mevzularında Radikal ortalığı yıkmasını biliyor. 2 gün önce 5 polis öldürecem diye bir baba ve yaşları 2 ve 10 arasında 3 çocuk öldürdü terör örgütü. Bir şey diyebiliyor muyuz? Diyemiyoruz, çünkü adı üzerinde terör örgütü. Hukuka, ahlaka, insanlığa karşı hiçbir sorumluğu yok çünkü. Güçlü ordu oraları dümdüz etmeli diyorsan, eder de. Ama o zaman şu kan emicilerden ne farkı kalır?

  Taşeron örgüt! - KARAMBOL

  Müslümanı Müslümana kırdıran -son 15 yıldır- İsrail'dir. İsrail Dış İşleri Bakanı bu durumu ARTIK Açıkça itiraf etti; "PeKaKa ile işbirliğini" dile getirdi! İsrail'in amacı "vaadedilmiş topraklar" HAYALLERİ gereği bölgede TAŞERON YAPILANMALAR OLUŞTURMAKTIR!. Bu ülkenin Türk-Kürt EZİCİ ÇOĞUNLUĞU ne İsrail'i, ne Jitem'i, ne de PeKaKa'yı desteklemektedir!!!...

  koskoça ordu - A.D

  kendini dünyanın sayılı güçlerinden ilan eden tsk 30 yıl boyunça pkk dan baskın üstüne baskın yiyor.tsk da onlara ağır kayıplar verdiriyorda biz bilmiyorsak o başka.ama ben şahsen utanç duyuyorum.türkiye bütçesinin tamamına yakını orduya gidiyor.peki bunlar ne yapıyor baskın üstüne baskın yiyor.kendi halkından ve dünyadan utanç duymuyormu açaba merak ediyorum.anladığım kadarıyle sen bu işi yapamıyorsun.ozaman buişi özel harekatçılara devret.bırak özel eğitimli insanlar yapsın.2-3 ay eğitim görmüş çoçukları dağlarda pişmiş insanların kuçağına atma.sahi geçen yıl artık sınırı özel birlikler koruyaçak diye açıklamalarda bulunulmuştu ne oldu.

  Cenazeye ilk öldüren gelir - alpayari

  Şimdi herkes acılı evet ama aklımdan bir türlü çıkaramayıp paylaşmak istiyorum. Kurtlar vadisinde adamı vuruyorlar , Laz Ziya'ya soruluyor "ağam kim vurdu" .Laz Ziya diyor ki gidelim görelim. Neyi göreceğiz diyorlar. Öldüreni diyor, çünkü cenazeye ilk öldüren gelir. İlk taziye kimden geldi "Obama"dan. Yani insanın aklına geliyor işte, Kandil'de amerikalılar fink atarken 200 adam katırla techizat taşıyor, çocuklar vurulduktan sonra "Obama" PPK'yı kınıyor. İNANMIYORUM