Çukurlar iyi, İstanbul perişan...

Çukurlar iyi, İstanbul perişan...
Çukurlar iyi, İstanbul perişan...
Taksim'de 1 Mayıs kutlamasına 'inşaat ve çukurlar' nedeniyle izin çıkmayınca çatışmalı yıllara dönüldü, kentte hayat durdu.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi
AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi
İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Valiliği, Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs kutlamasını yayalaştırma inşaatını gerekçe göstererek yasaklayınca meydandaki son üç yıllık izinli ‘bayram’ görüntüleri yerini eski çatışma manzaralarına bıraktı. Taksim’e çıkan tüm yollar polisçe kapatıldı, toplu ulaşım iptal edildi, Galata ve Unkapanı köprüleri, kapakları kaldırılarak ulaşıma kapatıldı. Taksim’e çıkmak isteyenlere bol bol biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. Gaz bombaları ara sokaklarda evlere, hastane bahçelerine kadar atıldı. Çok sayıda kişi yaralandı.


Mecİdİyeköy
Durak camları söküldü 
Mecidiyeköy Meydanı’nda polis TEM’den itibaren araç girişlerini kapattı. Polis müdahalesi sabah erken saatlerde başlarken meydanda bulunan otobüs duraklarının camları belediye tarafından söküldü. Göstericiler, meydandan Taksim’e doğru ilerlemek istedi. Polis izin vermedi. Ara sokaklara yönelen gruplar, Şişli Camii civarında toplanmaya başladı. Tam bu esnada polis grupları anonsla uyardı. Ancak gruplar dağılmayınca polis müdahale etti. 


Şişli savaş alanı, hastaneye de gaz 

Sabahın erken saatlerinden itibaren yollar kapandığı için Şişli’ye dışarıdan kimse giriş yapamadı. Ancak bazı gruplar geceden DİSK binasının önüne gelerek sabahladı. Şişli’de ilk gaz saat 09.00 civarında atılmaya başlandı. Polis gördüğü her topluluğa gazla müdahale etti. Burada polisle gruplar arasında yaklaşık 3 saat çatışma yaşandı. Polisin TOMA aracıyla müdahalesinde gazeteciler de yaralandı. Yeni Şafak gazetesi muhabiri Cihat Arpacık, tazyikli suyun etkisiyle kafasını lamba direğine çarptı. 

Polis: Ağızlarını açmışlar... 

Polis telsizlerinden olayların olduğu bölgelerdeki son durumlar sürekli anons edildi. Helikopter de yer ekiplerine nerelerde toplanmaların olduğunu bildirdi. Telsizde bir polis müdürü, “Unsurlarımız ağızlarını açmış bakıyor, müdahale olduğu yerden uzaklaşsınlar...” derken, başka bir ekibin amiri ise “Acilen desteğe ihtiyacımız var, gaz kullanmaya devam ediyoruz...” diye anons yaptı. Çatışmalarda çok sayıda ev ve işyerinin camları kırıldı. Göstericiler de ara sokaklarda barikat kurarak polisle çatıştı. Polisin müdahalesi sonrası bazı gruplar Şişli Etfal Hastanesi’nin bahçesine ve içine girdi. Polis hastaneye sığınan göstericilere tekrar müdahale etti. Polisin gaz bombası ve tazyikli su kullandığı müdahalede hastanede bulunan çok sayıda vatandaş da gazdan etkilendi.
DİSK Genel Merkezi önünde atılan çok sayıda gaz bombasının ardından ‘cephanesi’ tükenen polis, telsizden gaz bombası talep etti. Polisler bir minibüsle getirilen gazları almak için birbirleriyle yarıştı. 

DİSK polis ablukasında 

Şişli’deki DİSK Genel Merkezi önünde toplanan kortej ise Taksim’e yürüyüşe geçerken polis gruba gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti, çok sayıda kişi yaralandı. Grup yoğun duman arasında polisten ambulans istedi. Polis ambulans isteyen kişilerin el hareketini yanlış anlayınca gaz attı. Bu sırada gazdan kaçanlar DİSK Genel Merkezi’ne sığındı. Ancak içeriye de gaz atıldı.
Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman, binaya atılan bir biber gazının başına isabet etmesi sonucu yaralandı. DİSK Genel Merkezi’nin yanındaki bir apartmana da gaz bombası isabet etti. Binadaki gazı tahliye etmek için itfaiye çağrıldı. 


TALİMHANE-DOLAPDERE-KASIMPAŞA
Turistler şaşkın 
Şişli’de polisin müdahalesinin ardından çatışmalar Dolapdere’ye kaydı. Gruplar Surp Agop Hastanesi önünden Taksim’e ulaşmaya çalıştı. Barikat kuran polisin müdahalesi sert oldu. Tarlabaşı’na dağılan grupları tutabilmek için polis ara sokaklara barikat kurdu. Çok sayıda otelin bulunduğu Talimhane civarında kalan ve bir kısmı elinde bavul, araç arayan turistler yoğun gazdan etkilendi. Dolapdere’den inen gruplar Kasımpaşa yönüne dağılmaya başladı. Grubun molotofkokteylleri ile karşılık vermesi üzerine polis, TOMA’larla su sıktı. Dolapdere’nin ardından Tarlabaşı’ndaki Beyoğlu Emniyet Amirliği’nin önüne kadar ulaşan gruplar polisle çatıştı. 


Beşiktaş ’ta tam dağılırken gaz 

Beşiktaş’ta Taksim’e çıkışlar için olağanüstü hal ve polisin biber gazlı müdahalesi sabah 07.00’de başladı. Polis Barbaros Bulvarı’nda toplanan grupların önünü kesti. KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, KESK Genel Başkanı olan ‘âkil İnsan’ Lami Özgen ve CHP İl Başkanı Oğuz Salıcı’ya da müdahale edildi. Beşiktaş Çarşı, Akaretler ve Abbas Ağa çevresinde oturanlar yoğun biber gazının etkisinde kaldı. 

‘Çarşı’ da polise karşı 

Taraftar grubu Çarşı da olayı “Çarşı polise de karşı” sloganlarıyla protesto etti. Saat 13.00 sularında uzlaşma sağlandı. Beşiktaş Meydanı’na giren 500 kadar kişi CHP’ye ait araçtan çalınan türkülerle halay çekti. Kitle çağrıya uyup dağılmaya geçmişken, aniden su sıkıldı, gaz bombaları atıldı. Onlarca kişi sıkılan gaz nedeniyle fenalık geçirdi ve CHP otobüsüne taşındı. Ara sokaklara dağılan göstericiler polise taşlarla karşılık verdi.

Bir ıssız Taksim...

1 Mayıs İşçi Bayramı’nda yaşanan olaylar, yayalaştırma inşaatı süren Taksim’e geç ulaşsa da meydanda hareketlilik erken başladı. 1 Mayıs’ta eylemcilerin Taksim’e çıkmaması için gece yarısından itibaren Tarlabaşı’nı, Gümüşsuyu’nu, Sıraselviler’i ve Taksim Meydanı’nı ek barikatlarla çeviren ve barikatları plastik kelepçelerle bağlayan polis Taksim’de hayatı felç etti. Polis, Tarlabaşı Bulvarı’ndaki bütün geçişleri kapattı. Basın ise Gezi Parkı’nda kendisine ayrılan özel alandan giriş yapabildi. Taksim’de çalışanlardan çalışma yerlerine dair belge soruldu. Şişli’deki biber gazının etkisi Taksim’e kadar ulaştı.


  http://www.radikal.com.tr/1131862113186214

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kudretlilerin kararı - kedi...

  1 Mayıs bütün sosyal siyasal ve tarihi anlamlarından ve bağlamlarından koparılsa bile, sadece bir toplumun hafızasında barındığı haliyle bile toplanılmaya değer. Devletlilerin, kudretlilerin, muktedirlerin, "ben böyle istiyorum" dediği için, "40 bin polisi yığarım bir o kadarda silah araç, tank tüfeğim var, o nedenle benim dediğim olacak" buyurduğu için Taksim olmalı. Güce tapan onu kutsayan anlayıştan çok, her zaman gücün ayaklarını altındaki zemini sallamayı bilmeliyiz. Örgütlü ya da örgütsüz. Akıl, izan ve izah çok komik gerekçelerle, bu devletin kollektif bir hafızayı yok etmek istediğini gösteriyor. "Ne olacak başka bir yerde toplanılsa demeyin". İnsanoğlu binlerce yıllık birikiminden mütevellit. Buna halel getirtmeyin bari.

  AKP'NİN ÖZÜ... - bander

  AKP özüne döndü...takiye, takiye nereye kadar...10 yıllık sözde demokrasicilik oyunu bile RTE erken yaşlandırdı...artık mutlak güç elde edildikten sonra ne gerek var demokrasiçilik oyununa... 2010 da Taksim meydanının 1 mayısa açılması 2011 deki anayasa oylaması için demokrasi isteyen seçmene verilen ufak bir rüşvetti, süresi doldu ve geri alındı..

  takkeliye - uyusuk

  Takkeli olmanız ya da olmamanız hiç önemli değil. sosyalisler her bireyin ve kültürün kendini güven içinde ifade edebileceği bir toplum özlemi içindeler zaten. Lakiin siz al Takke ver Külah der gibi yorum yapıyorsunuz işte bu olmuyor.

  bar-kar arkadaş... - uyusuk

  Yazını başında kararı emekçilerin vermesi gerektiğini söylemişsin lakin sendikaları da emekçiden bağımsız varlıklar olarak göstermişsin. Bu çok ayrı başka bir tartışmanın konusu olduğu için girmeyeceğim. Ne yapılmasını bekliyordunuz onu anlamadım. Tabi efendim biz huzuru bozmayalım, siz nerede isterseniz biz orada kutluyormuş gibi yapalım mı denecekti. emek temsilcileri günlerdir her türlü uzlaşma yolunu denemiş fakat iktidarın hiçbir unsuru uzlaşmadan yana tavır sergilememiştir. Burada iktidarın yapmak istediği tam da sizin "yazınızda sergilediğiniz" gibi "suçu emekçilerde arayacak zihniyetler"i yaratmaktır. Sadece eylem alanlarında değil yaşamımızın her alanın da iktidarın bu baskıcı ve diktatör tavrını açıklamak, insanlara göstermek gerekirken, siz buna direnenleri sorunun bir parçası gibi göstermeye çalışıyorsunuz.

  Neden Mi? - tahoni

  İktidarın neden olduğu bütün bu ilkel görüntülerin meğer tek bir nedeni varmış. TAKSİMİ 1 MAYIS İÇİN TAMAMEN KAPATMAK. Bunu dün akşam öğrendik. Bir yandan büyük binalara itirazı olduğunu söyleyen başbakanın, diğer yandan tıklım tıkış bina ve otel olan taksimin tek parkına avm-otel yapmak istemesi. Şimdi burada TAKSİMİN ne anlama geldiğini bilmeden, saçma sapan yorum yazanlara ve iktidara diyorum ki "1 Mayısın Taksim?de kutlanması, talep edenler tarafından kazanılmış bir haktır, Bu hakkın manevi anlamı, yasaklayanlar tarafından anlaşılmayacak kadar büyüktür, Çeşitli bahanelerle bu hak ihlal edilmemeli, Taksim?i siyasi bir kan davasına dönüştürmemeli." Eğer söylendiği gibi Taksim tamamen yasaklanırsa, buna mutlaka engel olunmalı. Gerekirse Taksimi Tahrir meydanına çevirmeli...

  Neden - mohiqan

  güzel bir soru,ÇÜNKÜ eşitlik, hak-hukuk, adalet, eşit gelir dağılımı,herkesin aynı kaptan yediği bir toplum imşaası... bu fikirler bu iktidarın köküne konulup ateşlenmiş bir dinamittir çünkü, bu iktidara ben insanca yaşamak istiyorum diyenler en büyük tehdittir. bu iktidar haksızlık ve adaletsizlik üzerine kurulu bu kavramların haykırıldığı meydanlar bu iktidarın sonunu getirecek çünkü...

  sendikalar sınıfta kaldı - nesimk

  Kanlı 1977 den beri türkiyede işçinin-emekçinin hakkı hukuku ön planda değil. sadece taksim meydan savaşı ön plana çıkıyor. 2010-2011 ve 2012 1 mayısları insanca kutlandı kimse bişey demedi kimsenin burnu kanamadı. sendikalar bu sene inşaattan dolayı biraz anlayış gösterselerdi ne olurdu.? Tersane cinayetleri ön plana çıkardı,taşeron sistemden bahsedilridi vs. ama sendikalar ne yazık bu sene sınıfta kaldı.sistem zaten sorunları dile getilmesin diye sendikaları provake etti sendikalarda bunu yuttu ve her sene bunu yutuyor ne yazık.