Çukurlara beşinci çocuk kurban

Yine çukur, yine ihmal

Hakkâri'deki gölette ölen çocuk sayısı beşe yükseldi. Bir acı haber de Antalya'dan: Dört yaşındaki Ali Doğan Öztürk, üstü sadece sacla kapatılmış fosseptiğe düşüp öldü.

HAKKÂRİ/ANTALYA - Sanki beş yaşındaki Dilara, İstanbul'da kapağı açık rögara düşüp ölmemiş gibi... Sanki onun ölümünün ardından ihmaller günlerce konuşulmamış gibi... Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde su birikintisinde oynarken boğulan çocukların sayısı dün dörde çıkarken, Antalya'da da bir çocuğun hayatı, üzeri sacla kapatılan fosseptik çukurunda son buldu.
Antalya Habibler Mahallesi'nde yaşayan Sultan Öztürk, önceki gün dört yaşındaki oğlu Ali Doğan'la akraba ziyaretine gitti. Ali Doğan oyun oynamak için dışarıdaydı. Ancak uzun süre sesi gelmeyince annesi, Ali Doğan'ı aramaya çıktı. Evin arka kısmındaki bir gecekondunun fosseptiğinin aktığı çukurun yanında oğlunun ayakkabısını buldu. Hemen itfaiye çağırıldı. İki saatte çukuru boşaltan Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, Ali Doğan'ın cesedine ulaştı.
Belediye mi suçlu bina sahibi mi?
Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı. Olayla ilgili birinci derecede bina sahibinin sorumlu olduğunu söyleyen hukukçular, belediyenin ihmali olup olmadığına ise bilirkişiler tarafından karar verileceğini söyledi. Fosseptik çukuru açılması belediyelerin iznine bağlı. Bir fosseptik çukuru açılabilmesi için, binanın projesinde olması gerekiyor.
Bir acı haber de dün Hakkâri'den geldi. Yüksekova'da önceki gün üç metrelik çukurdaki suyun üstünde 'teneke'yle gezmek isterken üç arkadaşı ölen, kendisi son anda kurtarılarak hastaneye kaldırılan dokuz yaşındaki
Ömer Baban da hayatını kaybetti. Dört arkadaşın toprağa verildiği dün, ortaya bir de tanık çıktı. 12 yaşındaki Şuayip Babat ölen arkadaşlarıyla gölette aynı teneke üzerinde olduğunu anlattı: "Altı kişiydik. Teneke devrildi, suya düştük. Yüzmeyi bildiğim için kıyıya kadar geldik. "
Sanayi Sitesi'ndeki kazı çukurunda kar sularının birikmesi sonucu oluşan göletteki ölümlere, Savcılık soruşturma başlattı. Kaymakam da sanayi sitesi esnafının ifadelerinin alınacağını söyledi.