Çukurova'da kaçak zirai ilaç

Tarımda kontrolsüz kullanılan zirai ilaçlara, İran'dan getirilen TopikEC80 isimli kaçak ilaç da eklendi. Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, 'TIR'lar dolusu' kaçak ilacın Çukurova'da hububatta kullanıldığını belirtti, "Şok ölümler getirmez, kanseri tetikler" dedi.

ANKARA - Tarımda kontrolsüz kullanılan zirai ilaçlara, İran'dan getirilen TopikEC80 isimli kaçak ilaç da eklendi. Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, 'TIR'lar dolusu' kaçak ilacın Çukurova'da hububatta kullanıldığını belirtti, "Şok ölümler getirmez, kanseri tetikler" dedi.
Tarımda kullanılan zirai mücadele ilaçlarının denetlenmediğini belirten Yetkin, "Her hastalığın ilacı ve atılma miktarı var. Bunlar kontrolsüz kullanılırsa, halk sağlığı için çok büyük tehlike olur" diye konuştu.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkilileri ise, tarım ilaçlarının reçeteyle değil barkot sistemiyle satıldığını söyledi. Yetkililer, İran'dan kaçak olarak Çukurova bölgesine getirilen ilacın varlığından haberleri olduğunu, ancak kaçak ilaç miktarının 'söylendiği kadar' çok olmadığını ifade ederek, konunun 'adli' olduğunu belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7418197418190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.