Cumhur Yakut yakalandı!

Cumhur Yakut yakalandı!
Cumhur Yakut yakalandı!
Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan Cumhur Yakut, Sarıyer'de bir villaya yapılan operasyonla yakalandı.

İSTANBUL - İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 3 ay önce yapılan bir çalışmada 13 yıldır aranan Cumhur Yakut’un Türkiye ’ye giriş çıkış yaptığını belirledi. Yapılan çalışmalarda, Yakut’un Sariyer Reşitpaşa Mahallesi Değirmendere Mevkii Aykan Sokak’taki ailesinin villasında olabileceği belirledi. Bunun üzerine dün operasyon kararı alındı. Özel harekat ekipleri ve diğer şubelerden de destek alan Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri, saat 18.00 sıralarında helikopter destekli operasyon düzenledi.


ÇAY KEYFİNİ BIRAKIP KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN BACAKLARINI KIRDI

Villa alanın geniş olması nedeniyle çok sayıda polisin katıldığı operasyonda, polis önce çevre güvenliğini aldı. Helikopterle alan taraması yapıldı. Ardından operasyonun startı verildi. Bu sırada çay içen Yakut polisi fark edince 5 metre yükseklikteki çay içtiği avlunun duvarından atladı. 2 bacağını kıran Cumhur Yakut, boş bir alana kadar kaçabildi. Daha sonra yere yığılan 63 yaşındaki Cumhur Yakut, polis tarafından gözaltına alındı. Ambulansa bindirilen Yakut, sağlık ekipleri tarafından hastaneye gönderildikten sonra, narkotik ekipleri tarafından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Yakut’un evinde yapılan aramalarda 2 ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Yakut’un evindeki güvenlik kameralarından polisin geldiğini öğrenmiş olabileceği belirtildi.


ADLİYEYE TEKERLEKLİ SANDALYEYLE SEVK EDİLDİ
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlanan Cumhur Yakut. Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi. Emniyette ifade vermeyen, Yakut basın mensuplarının sorularını da yanıtsız bıraktı. İki bacağının da alçıda olduğu görülen Cumhur Yakut emniyetten tekerlekli sandalyeyle çıkarılarak ekip aracına bindirildi.


KAMERAYA ALINDI
Polisin yaptığı operasyon kameralara da yansıdı. Helikopterden çekilen görüntüler, polisin koçbaşıyla bahçe kapısını kırmasıyla başlıyor. Kapıyı kıran ekipler daha sonra villaya giriyor. Ardından polis memurlarının villa çatısında ve avluda arama yapmaları görülüyor. Çatıda koşturan ekipler, Cumhur Yakut’un boş bir alanda yerde oturduğunu görmesi üzerine, bir polis memuru koşarak oraya gidiyor. Başka bir polis memurunun gelmesiyle 2 bacağı kırılmış olan Cumhur Yakut gözaltına alınıyor. Yakut’un ambulansa bindirilmesi ve hastaneye götürülmesi de görüntülerde yer alıyor. Havuz ve hamamların yer aldığı lüks villadaki aramalarda ele geçirilen ruhsatsız tabancaların bulunması da kameralara yansıyor.


KIRMIZI BÜLTENLE ARANIYORDU
Gözaltına alınan Cumhur Yakut'un 4 ayrı suçtan aranmasının olduğu öğrenildi. Yakut’un arandığı dosyalardan birinin İstanbul’da 2000 yılında yapılan operasyonda ele geçirilen 520 kilo 410 gram uyuşturucuya ilgili olduğu öğrenildi. İnterpol’ün de kırmızı bültenle aramasına neden olan diğer olayın ise 2001’de ele geçirilen 316 kilo eroinle ilgili olduğu öğrenildi. Yakut'un aramasının bulunduğu, İstanbul dışında gerçekleşen diğer 2 olayın ise 2004’te düzenlenen operasyonda ele geçirilen 64 kilo eroin ve 2000’de Van’da ele geçirilen 30 kilo eroin ve 50 litre asetik anhitratla ilgili olduğu öğrenildi.


BABALARIN BABASI OLARAK TANINIYOR
Emniyet yetkililerinin bazı kaynaklara dayandırdığı bilgiye göre, ABD tarafından hazırlana uyuşturucu kaçakçıları listesindeki 4 kilit isimden biri olduğu ve uyuşturucu camiasında “ babaların babası" olarak tanındığı öne sürüldü.


ÜZERİNDEN SAHTE KİMLİK ÇIKTI

Yapılan operasyonda Cumhur Yakut’un üzerinden Cemal Yakut adına düzenlenmiş sahte kimlik çıktığı öğrenildi. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/113130811313084

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BARON OLUNCA - pispor

  ancak 13 yılda yakalanabiliyor.oysa ya bir gariban olsa veya bir gazeteci olsa anında defteri dürülür.e nede olsa baron para gani,kim bilir kaç kişi ona göz yumdu.nede olsa kaz gelen yerden tavuk esirgenmez.

  kirlenmek güzeldir! - enkidusiyar

  ey ırkçılar size göre bu insanlar kürt ya en ağır ithamları hakkeder. unutmayın ki derin devletiniz bu insanları hakları için karşı gelen kürtlere karşı kullanmak için kullanmışlardır. bu baronlar sizlerdendir bizden değil. kullanılmış, son kullanma tarihi geçmiş, işlevselliği bitmiş ve başıboşlar. hakkını arayan kürtlerin bu insanlarla işleri olmadı olmaz da.

  idam varken - şetto

  bu ülkede özgürlük savaşçıları ya idam edildi yada sinsice katledildi. bu arkadaş olsa olsa kahramandır. nihayetinde devlet için kuşunda yemiş kurşunda sıkmış bir zattır. inanmayanlar tansu çillere sorsunlar. o bu işin bütün ince ayrıntılarını açık ve anlaşılır bir dille anlatır muhataplarına.

  Şaşırmam - sessizcogunluk2010

  İşin içinde Amerika olmasaydı kısa sürede serbest bırakılıp özgürlük savaşçısı olarak ortalıkta gezerdi.