Cumhurbaşkanı: AB dayatmamalı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nden beklentilerini sıraladı ve olası dayatmalara karşı birliği uyardı.

İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nden beklentilerini sıraladı ve olası dayatmalara karşı birliği uyardı.
İstanbul'da dün yapılan Harp Akademileri Konferansı'na katılan Sezer, Türkiye ve çevresindeki güncel askeri ve stratejik konularda konuştu. Soğuk Savaş sonrası uluslararası ilişkilerin hiç şimdiki kadar kaygan olmadığını söyleyen Sezer, Türkiye'nin böyle bir ortamda istikrar öğesi olmasını 'ortak aklın başarısı' olarak niteledi. Sezer, 'ılımlı İslam' modeli konusunda da şöyle konuştu:
"Ülkemiz, değişim ışığı veren Müslüman ülkelere örnek olarak gösterilmektedir. Ancak, bölge için Türkiye mutlaka örnek gösterilecekse, ancak laik, demokratik ve hukuk devleti niteliğiyle örnek oluşturabiliriz. Yakın tarihe bakıldığında, 'ılımlı İslam' modeliyle öne çıkartılan kimi ülkeler, köktendinci bir rejime dönüşmüştür."
Türkiye'nin 3 Ekim'de AB ile müzakerelere başlayacağını hatırlatan Sezer, beklentilerini şöyle dile getirdi: "AB'den beklentimiz, görüşme sürecimizin bizim dışımızdaki nedenlerden kaynaklanan bir atalet içine sürüklenmemesidir. Bu arada, üyelik sürecimizle doğrudan ilgisi olmayan pek çok sorunun üstü kapalı koşullar olarak önümüze getirilmek istendiğini görüyoruz. Avrupalı dostlarımızın, Türkiye'yi bu konularda zorlamaları yanlış ve haksızdır. Bize dayatılmaya çalışılacak, ancak haklı dayanaklardan yoksun isteklerin kabul görmesinin olanaklı olmadığı, Avrupalı dostlarımızca bilinmeli."


    http://www.radikal.com.tr/7433247433240

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.