Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den yolsuzluk açıklaması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den yolsuzluk açıklaması
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den yolsuzluk açıklaması
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, son günlerde gündemi meşgul eden yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili olarak: 'Bir yolsuzluk varsa üzeri kapanmaz' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ayrıca Başbakan ile görüştüğünü kendi düşüncelerini aktardığını ve Erdoğan'ın Pakistan dönüşü gerekli açıklamayı yapacağını ifade etti.
Hürriyet'ten Deniz Zeyrek'in haberine göre, Gül bütün soruları toplayıp ardından şu mesajları verdi:

“Tek tek nokta nokta sorulara yanıt vermek yerine ilkesel bir cevap vereceğim.

"YOLSUZLUK VARSA ÜSTÜ KAPATILMAZ" 

Türkiye ’de son 10 yılda köklü reformlar yapıldı. Hukuk alanında siyaset alanında. Bu reformlar doğrultusunda şeffaflaşma yaşandı. Bunların yaşandığı bir ülkede yolsuzluk yanlış varsa üstü kapanmaz. Bunu bilin. Burası 15 yıl önceki Türkiye değil artık. Herkesin rahat olması gerekir.

İddia edilen yolsuzluk konusu artık mahkemeye taşındı. Yargı Türkiye’de hem bağımsız hem tarafsızdır. Demokratik hukuk devletinde böyledir. Mahkeme titiz bir şekilde dosyayı inceleyecek. Ardından tartışma ve iddialarla ilgili bir karar verecek. İşin aslını ortaya çıkaracak. Bunu herkesin beklemesi lazım. Mahkeme bunu en doğru şekilde çıkaracaktır. Hepimiz adına millet adına doğruyu söyleyecektir."

Demokratik hukuk devletinde çalışanların hepsinin bireysel farklılıkları düşünceleri olabilir. Farklı akımlara bağlı olabilirler. Ancak devlet ve kamu söz konusu olduğunda başka hiçbir dayanışma ve ilişki olamaz. Bu temel ilkedir.

Cumhurbaşkanı soruşturmalardaki usulsüz işlemlerin geçmişte de yapıldığı anımsatılınca sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dün de bu tür şeyler oluyordu. Ben bu tip yanlışlıklara başından beri dikkat çektim. Türkiye AB ile müzakere yapan, reform adımları atan bir ülke. Bu reformların uygulanması gerekir.” 

Savcı Zekeriya Öz: "Foseptik çukurunda gezenlerin yalanlarını yazıyorlar...
 
Muammer Güler, Çankaya'da Gül'le el sıkıştı

Yalçın Akdoğan: 'O cemaat orduya kumpas kurdu'


YENİ KABİNE SİNYALİ 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yolsuzluk operasyonuna isimleri karışan bakanların görevden alınıp alınmayacağının sorulması üzerine de şu yanıtı verdi:

“Bakanlarla ilgili Sayın Başbakan ile uzun uzun konuştuk. Kendisinin de bu konuda düşünceleri var. Hazırlık ve değerlendirme yapıyor. Ben de düşünceleri kendisine aktardım. Gelince görüşeceğiz. Sorunuzun cevabını o görüşmeden sonra duyacaksınız.”

Cumhurbaşkanı ilkesel dediği açıklamaların ardından, “Bu süreç şeffaf bir şekilde olur. Meseleye ilkeli bakılırsa memleketin yararına olur. Yanıtlarsam polemiğe girmiş olurum” diyerek diğer soruları yanıtsız bıraktı.


Rıza Sarraf'tan AK Parti'ye anket parası iddiası

Ayakkabı kutusu direğe çıktı, polis süpürgeyle dürttü!