Cumhurbaşkanı Erdoğan, Can Dündar hakkında suç duyurusunda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Can Dündar hakkında suç duyurusunda bulundu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Can Dündar hakkında suç duyurusunda bulundu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Can Dündar hakkında, genel yayın yönetmeni olduğu Cumhuriyet Gazetesi'nde MİT TIR'larının durdurulmasıyla ilgili, "gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verdiği" gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

RADİKAL-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Can Dündar hakkında, genel yayın yönetmeni olduğu Cumhuriyet gazetesinde geçen yıl Hatay ve Adana'da, MİT'e ait yardım TIR'larının durdurulmasıyla ilgili, "gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verdiği" gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına Erdoğan'ın avukatı Muammer Cemaloğlu tarafından verilen suç duyurusu dilekçesinde, Cumhuriyet gazetesinin 29 Mayıs 2015'deki nüshasında, geçen yıl Hatay ve Adana'da, MİT'e ait yardım  TIR'larının durdurulmasıyla ilgili, "gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verildiği" belirtildi.

Dilekçede, Dündar'ın, "paralel örgüt tarafından kendisine sızdırılan sahte görüntü ve bilgileri yayınlayarak, yardım TIR'larını, planlanan kurgu çerçevesinde 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin terör örgütlerine yardım ettiği algısı oluşturmak amacıyla' sahte ihbar ve sahte delillerle tuzak kurarak, tamamen hukuka aykırı bir biçimde TIR'ları arayan örgüt mensuplarının eylemine iştirak ettiği" bildirildi.

"Devletin ve milletin milli menfaatlerini paralel örgüt ile hareket ederek hedef alan Dündar'ın bu eyleminin gazetecilik olarak değerlendirilemeyeceği" vurgulanan dilekçede, Adana ve İstanbul Cumhuriyet başsavcılıklarınca paralel örgüte karşı bazı suçlardan dolayı soruşturma açıldığı hatırlatıldı. Dilekçede, "Soruşturma yürütülen örgüt mensuplarının eylemine iştirak eden şüpheli Can Dündar hakkında şikayetçiyiz" ifadesi kullanıldı.

Dündar'ın, yürütülen soruşturmalarla ilgili alınan yayın yasağı kararlarına rağmen, "gerçeği yansıtmayan haber, yorum ve görüntüleri yayınlamak suretiyle adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ve gizliliği ihlal suçlarını işlediği" de savunulan dilekçede, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, gizli kalması gereken bilgileri açıklama" suçlarının da arasında bulunduğu bazı suçlardan Dündar hakkında gerekli tahkikatın yapılarak kamu davası açılması talep edildi.

AA


  http://www.radikal.com.tr/137122513712253

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Atatürk'e çamur atan çarpılır( Babaannem). - Su Cemre Sim

  Sayın Can Dündar'ın,'' Mustafa'' filmindeki Atatürk 'ü küçük düşürme çabalarını unutmadık. Rahmetli babaannem;'' Kurtuluş Savaşı gazilerine, Atatürk'e dil uzatanlar ,eninde sonunda çarpılır .'' derdi. Her ne kadar, bir gazetecinin, böyle bir nedenle kovuşturmaya uğramasını doğru bulmuyorsam da, yeşil doları yedikten sonra, bu halkı kandırarak, bazılarına yalakalık yapanların , bu ülke karanlığa batarken, gemiden ilk atılacaklar listesinde olduklarını unutmamaları gerekir.

  son çırpınışlar. - penzer

  giderken kendiyle beraber birilerini daha yakma çabası. 7 hazirandan sonra görülecek el mi yaman bey mi?

  kim yer? - aydındoktor

  yahu can dündar ve paralellik yanyana geldiğinde bile paralellik oluşturmaz. buna kim inanır? kim inanır ?