Cumhurbaşkanı Erdoğan, Egemen Bağış ve Gökçek, Kuran'a hakaret davasına müdahil oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Egemen Bağış ve Gökçek, Kuran'a hakaret davasına müdahil oldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Egemen Bağış ve Gökçek, Kuran'a hakaret davasına müdahil oldu
Kuran'a hakaret fotoğrafı davasının ilk duruşması bugün görüldü. Mahkeme, dosyanın şikayetçileri arasında bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Egemen Bağış ve  Melih Gökçek'in davaya katılmalarını kabul etti. Dava konusu fotoğrafın paylaşıldığı twitter hesabının kullanıcısı sanık, bundan sonraki duruşmaya zorla getirilecek.

RADİKAL - Sosyal paylaşım sitesi twitter'da Kur'an-ı Kerim'e hakaret içerikli fotoğrafı paylaştığı iddiasıyla "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan 4 yıla kadar hapis istenen G.A.'nın yargılanmasına başlandı. Sanık G.A'nın cezalandırılması için aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile eski bakan Egemen Bağış'ın da yer aldığı 22 kişi şikayetçi sıfatıyla yer alıyor. Mahkeme, ilk duruşmada şikayetçilerin suçtan zarar görme ihtimaline dayanarak davaya katılmalarını kabul etti. Ayrıca duruşmaya gelmeyen sanık G.A'nın zorla getirilmesine karar verdi.

"MANEVİ ZARARIMIZ VAR"

İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya, şikayetçi Hasan Emre Okumuş ile diğer şikayetçilerin avukatları katıldı. Tutuksuz sanık G.A. ise duruşmaya gelmedi. Şikayetçi Hasan Emre Okumuş, "Sanık İslam dinine göre kutsal değerleri ve Kuran-ı Kerim' aşağılamak suretiyle üzerine atılı suçu işlemiştir. Sanığın sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmasına karar verilmesini istiyorum. Suçtan maddi zararımız yoktur. Manevi zararlarımız vardır" dedi.

'Cübbeli Hoca'dan 'Bakara makara' tepkisi

ERDOĞAN'IN AVUKATI: CEZALANDIRILSIN

Şikayetçi Recep Tayyip Erdoğan 'ın avukatı Ferah Yıldız, "Sanığın üzerine atılı suçu sabittir. Sanığın sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmasını talep ediyoruz. Müvekkilim suçtan zarar görmüştür. Müvekkilimin kamu davasına katılan olarak kabulüne karar verilsin" diye konuştu. Şikayetçiler Egemen Bağış, Melih Gökçek, Sani Sarı ve Yasin Çoban'ın avukatları da sanığın atılı suçu işlediğini, sanığın cezalandırılmasını ve suçtan zarar gördükleri gerekçesiyle davaya katılma talebinde bulunduklarını ifade ettiler. 

SANIK ZORLA GETİRİLECEK

Hakim, suçtan zarar görme ihtimaline dayanarak şikayetçilerin davaya katılmalarını kabul etti. Bazı şikayetçilerin adreslerinin tespit edilerek talimat yazılmasına karar veren hakim, sanığın adresinin tespit edilerek zorla getirilmesi için yazı yazılmasına hükmetti. Hakim, sanığın dosyada bulunan cep telefonuna da SMS gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

4 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, twitter'da "kedibiti" adlı hesabın sahibi G.A "sanık" sıfatıyla yer alırken; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Eğitim Bir-Sen, Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası ile Hayrat Vakfı temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 22 kişi ve kurum "müşteki" olarak yer alıyor. İddianamede, sanığın Twitter'daki paylaşımlarında İslam dinine, Kur'an-ı Kerim'e ve Peygamber'e hakarette bulunarak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik edip, büyük bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı ifade ediliyor. İddianamede şüphelinin evinde yapılan aramada, paylaşılan fotoğraftaki ayakkabılar ile çekimin yapıldığı cihazın tespit edilerek muhafaza altına alındığı kaydediliyor. Sanık G.A'nın "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" ile "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçlarından 1,5 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.
Özden ATİK-DHA


  http://www.radikal.com.tr/138073413807343

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek mi? - axy

  şimdi bu mahkeme eğer gerçekten adalet dağıtacaksa, bu davacılara bir dönüp baksın. bu davacılar halkı geziden beridir birbirine düşürüp kırdırmak için ellerinden geleni ardına koymamış, bir tanesi mitingde Kuranı Kerim sallama cüretini dahi göstermiştir. asıl hakaret ve toplumu kin ve öfkeye sevk edip kışkırtmak Kuranı Kerim yolu ile oy devşirmeye çalışmakla olur. bir kişi-ne yaptığını bilmiyorum- bir hareket yaptı ise kendini bağlar. ama Cumhurbaşkanı, Bakan sıfatları topluma malolmuşlukları nedeni ile bazı hassasiyetleri göstermenin zorunlu olduğu makamlardır. hal böyle iken burada davacılara "mahkemeleri gereksiz meşgul etmekten" de ceza verilmeli bence, ki görevleri hukukun düzgün işlemesi için mahkemelerin yüklerini hafifletmek olanların. tutacak yeri kalmamış, buna gelinceye kadar, örtülü ödenekle seçim çalışması yapmak falan da geldi de aklıma, yok anacım bunlardan bu hassasiyeti beklemek boş inançlılıkmış, haklarında ciddi bir şeyler söylemeye çalışmak da zulmüş. burada perde mizahın olabilir sadece.

  komik ve acınası - user728855

  Hırsızlıklarını geçelim, sıkça Alevilere hakaret eden insanların din konusunda "hassas" olup, özgürlük sınırlarında değerlendirilebilecek düşünce açıklamalarına dava açıp müdahil olmaları komik ve acınasıdır.

  KİMSE KURANA KÜFÜR ETMEMELİDİR - ARAGORA

  Peki ama Egemen ne yaptı? Şimdi o da bu davada sanık yerine müdahilmiş...İşte bunu anlamadım...Makara diye Kuranın bir suresine atıfta bulunmadı mı ?Ben mi yanılıyorum?