Cumhurbaşkanı Erdoğan: Operasyonun sevk ve idaresini bizzat takip ettim

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Operasyonun sevk ve idaresini bizzat takip ettim
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Operasyonun sevk ve idaresini bizzat takip ettim
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'ndaki tüm emanetler ve orada görev yapan askerlerimiz, salimen ülkemize getirilmiş bulunmaktadır. Sevk ve idaresini bizzat takip ettiğim operasyon başarılı bir şekilde tamamlanmıştır" dedi.

İSTANBULCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Süleyman Şah Saygı Karakolu'nun tahliyesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Erdoğan yazılı açıklamasında, “Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nun yeri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yaptığı başarılı bir operasyon neticesinde değiştirilmiş bulunmaktadır. Sevk ve idaresini bizzat takip ettiğim, Sayın Başbakanımızın ve Genel Kurmay Başkanımızın harekat merkezinden bizzat yürüttüğü bu operasyon, ecdadımızın bizlere emaneti olan Süleyman Şah Türbesi'ni, savaş şartlarının hakim olduğu Suriye'de daha güvenli bir mevkiye nakletmeyi amaçlamıştır" dedi.

‘DEVLETİMİZİN KARARI VE UYGULAMASIYLA…’
Erdoğan açıklamasında, " Gece boyu gerçekleştirilen Şah Fırat operasyonuyla, Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'ndaki tüm emanetler ve orada görev yapan askerlerimiz, salimen ülkemize getirilmiş bulunmaktadır. Operasyon, devletimizin kararı ve uygulamasıyla başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Süleyman Şah'ın naaşı, askerlerimiz tarafından kontrol altına alınan ve şu anda bayrağımızın dalgalandırıldığı, Suriye sınırları içinde sınırımıza 200 metre mesafede bulunan Eşme bölgesine nakl-i kubur ile getirilecektir. Daha önce iki defa yeri değiştirilmiş olan Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu, yine uluslararası hukuk ve anlaşmaların bir gereği olarak yeni mekanında bayrağımızı dalgalandırmaya ve ecdadımızın hatırasını yaşatmaya devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

‘BİR ASKERİMİZ ŞEHİT DÜŞMÜŞTÜR…’
Erdoğan yazılı açıklamasında "Herhangi bir çatışmanın yaşanmadığı operasyon sırasında, kaza sonucu bir askerimiz şehit düşmüştür. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Her türlü takdirin fevkindeki bu başarılı operasyonu gerçekleştiren hükümetimizi ve silahlı kuvvetlerimizi, şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

(Özgür ALTUNCU / DHA)

Süleyman Şah türbesi patlayıcı ile havaya uçuruldu!

Genelkurmay: Operasyonun adı Şah Fırat; çatışma yok, 1 asker kazayla şehit

Başbakan Davutoğlu: Süleyman Şah Karakolu'ndaki yapılar kullanılamaz hale getirildi

Süleyman Şah Türbesi operasyonundan görüntüler

Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'na 'tahliye' operasyonu