@ismailsaymaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Ucube'den 10 bin TL tazminata mahkum edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Ucube'den 10 bin TL tazminata mahkum edildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Ucube'den 10 bin TL tazminata mahkum edildi
"Ucube heykel" davasında karar açıklandı. Mahkeme, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın heykeltıraş Mehmet Aksoy'a 10 bin TL manevi tazminat ödemesini kararlaştırdı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Kars’ta yıktırılan ‘İnsanlık Anıtı’ için “Ucube” diyen eski Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , helkeltıraş Mehmet Aksoy’a hakaret ettiği gerekçesiyle 10 bin TL tazminata mahkum edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Başbakan olduğu 8 Ocak 2011’de Kars'ta düzenlediği  mitingde, İnsanlık Anıtı'na “Ucube” demiş ve ardından da anıt yıktırılmıştı. Heykeltıraş Mehmet Aksoy da avukatı Turgut Kazan aracılığıyla tazminat davası açmıştı. İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen dava bugün sonuçlandı. Mahkeme, Erdoğan’ı 10 bin TL tazminat ödemeye mahkum etti.

Erdoğan adına Avukat Ahmet Özel’in kaleme aldığı savunmada, “Müvekkilimin gerek belediye başkanlığı öncesi gerek şimdiki konumu itibariyle iç ve dış gezilerde yapılan temaslarda heykel tarzı figürler başta olmak üzere çeşitli yapıt ve mimari eserleri yakından gördüğü ve bunların kendisinde hayranlık uyandırmış olacağı muhakkaktır. Heykelle ilgili ifadesinin özü tamamen bulunuş yeri ve konumun abesliğinden kaynaklanmıştır. Politikacı ve sanatçıların eleştirilere açık olması gerekir” demişti. Başbakan Erdoğan ’ın ‘Ucube Davası’nın görüldüğü İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne gönderdiği savunmasında şu ifadeler yer alıyordu: 

BEĞENMEME HAKKI VAR: Davacı eserini sahiplenebilir ancak estetik zevkini topluma dayatamaz. Müvekkilimizin sanat eserini beğenip beğenmeme konusunda zevk ve kanaate sahip olduğu muhakkak olduğu gibi, eserin bulunduğu yer ve doku ile de tahlil edebilecek düzeyde yetkinliğe ve erişkinliğe sahiptir. 

HEYKELE DEĞİL, YERE İTİRAZ: Müvekkilin heykelle ilgili ifadesinin özü, bulunuş yeri ve konumun abesliğinden kaynaklanmış olup ne heykeltıraş Mehmet Aksoy’un şahsına ne de heykele yönelik bir hakaret söz konusudur. Ucube sözü Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde de görüleceği üzere ‘çok acayip, garip şey’ anlamlarına gelmekte olup sözcük bu anlamda kullanılmış; müvekkilin konuşmasının tümünde hakarete ilişkin en ufak bir emare bulunmadığı gibi bir kasıt da yer almamıştır. 

ESERİ YORUMLADI: Sanat eserini beğenip beğenmeme, estetik bulup bulmama sübjektif değerlendirmeyi gerektirdiğinden toplumun her bir bireyinin o sanat eserini farklı yorumlaması, farklı algılaması çok tabii olup sanat eserini vücuda getirenle aynı kanaatin paylaşılması zorunluluğunu ileri sürmek hayatın gerçekleriyle bağdaşmayacağı gibi, değer yargılarının çeşitliliğine de aykırı bir tavır olur. 

ELEŞTİRİYE AÇIK OLMAK GEREK: Politikacı ve sanatçıların eserlerine yönelik sert eleştirilere açık olması gerekir. Sözler eleştiri sınırları içinde kaldığı ve davacının kişilik haklarına saldırılmadığı sürece tüm ifadelerin hukuka uygun olacağı dile getirilmiştir.

 


  http://www.radikal.com.tr/130524113052417

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İkiyüzlülük - user565664

  "Politikacı ve sanatçıların eleştirilere açık olması gerekir? RTE'nin avukatı ne güzel savunma yapmış. Kendisi onu bunu seri mahkemeye verirken, her eleştiriye bağıra çağıra hakaretle karşılık verirken iyi ama? Hay sizin ikiyüzlülüğünüzü seveyim.

  sıkıntımı sanki - user1021195

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için 55 milyon 260 bin 778 TL, Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu için 8,5 milyon TL ve HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş için ise 1 milyon 213 bin TL toplandı. ordan 10.000 tl gitse ne olacak ki millet uyanmadı daha saray milletin diyorlar yaklaşabilen varmı oraya , git bakalım düğünü orda yap. bakalım....

  bu da oldu - user393153

  Heykeltraş Mehmet Aksoy'u madalya taksak yeridir. Sanırım bu bir ilk. Ama ben asıl RTE'nin avukatına hayran kaldım. Ucube kelimesini yorum, eleştiri ve beğeni kıstaslarıyla savunmaya çalışan bu avukat, acaba düşünen gencecik insanları RTE'ye hakaret ettiler diye içeri attırırken, tüm bu kıstasları dağarcığından çıkarmış mıydı acaba?

  Sanatsal estetik ve ucube... - kapetto

  Sıradan bir vatandaş olarak beğenme ya da beğenmeme hakkı vardır. Fakat dönemin başbakanı olarak heykeli yıktırma hakkı yoktur. Ben de, şimdilerde AkSaray denen devasa ucubenin hiçbir sanatsal estetiği olmadığını, bu yapının yalnızca estetik zevksizlik ve sanatsal görgüsüzlük olduğunu düşünüyorum.

  Tez sürüle - user986363

  Türkiye'de hala böyle mahkemeler var mı? Kararı veren hakim tez sürülmez umarım :)

  Mahkumiyet - user834102

  Erdoğan ile mahkumiyet kelimelerini bir arada görmek heyecanlandırdı birden. Thomas More'un Ütopya'sında ki gibi bir adalet değil beklentim fakat birilerinin esaretinde bulunan yargı özgür kaldığında 'gerçek adalet' boy gösterecek, işte o zaman olması gereken şey hayal olmaktan çıkacak ve şu an ülkemizde yürütülemeyen yüce adalet parmaklıklar ardında olması gereken herkesi bir bir sürecek içeriye.

  Ucube - Alipapa

  Atatürkün adını anmamak için kimi zaman Beştepe,kimi zaman Söğütözündeki saray denilen Atatürk Orman Çiftliğinin göbeğinde yapılan kaçaksaray'a Ucube desem suç olurmu?