Cumhurbaşkanı Erdoğan, vekaleti Cemil Çiçek'e bıraktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vekaleti Cemil Çiçek'e bıraktı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, vekaleti Cemil Çiçek'e bıraktı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Haziran seçimleri sonrasındaki ilk yurtdışı gezisinde, yeni TBMM'nin henüz oluşmamış olması nedeniyle, Cumhurbaşkanlığı vekaletini bir önceki TBMM'nin Başkanı Cemil Çiçek'e bıraktı. Böylece üç dönem kurula gereği milletvekili olmayan Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanı vekili oldu.

RADİKAL-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , özel uçak ''TUR'' ile saat 08.26'da Azerbaycan'a gitti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in davetlisi olarak Bakü'ye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da eşlik etti.

Erdoğan ve beraberindeki heyeti Esenboğa Havalimanı'ndan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile diğer ilgililer uğurladı.Erdoğan, 7 Haziran seçimleri sonrasındaki ilk yurtdışı gezisinde, yeni TBMM'nin henüz oluşmamış olması nedeniyle, Cumhurbaşkanlığı vekaletini bir önceki TBMM'nin Başkanı Cemil Çiçek'e bıraktı. Bu vekalet, ilginç bir durum da ortaya çıkardı. AK Parti'deki üç dönem kuralı nedeniyle 7 Haziran seçimlerinde aday olmayan Çiçek milletvekili seçilmedi. Seçilemeyen ya da aday olmayan vekillerin, milletvekili sıfatları düştü. Ancak yeni seçilen TBMM'nin açılışı yapılmadığı için, "milletvekili" olmamasına rağmen, yeni TBMM'nin göreve başlamamış olması nedeniyle, Cemil Çiçek vekalet edecek. En yaşlı üye sıfatıyla CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın Cumhurbaşkanı vekili olacağı iddia edilmişti.

Cumhurbaşkanlığı'na vekalet konusu bugünkü Resmi Gazete'de şöyle yer aldı:

 

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI
                                                                                                                                      11 Haziran 2015

68244839-140.01-12-409

BAŞBAKANLIĞA

12-13 Haziran 2015 tarihlerinde Avrupa Oyunları Açılışı vesilesiyle Azerbaycan Cumhuriyeti’ne çalışma ziyaretinde bulunacağımdan, dönüşüme kadar Cumhurbaşkanlığına, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 106 ncı maddesi uyarınca, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil ÇİÇEK vekâlet edecektir.

Gereğini rica ederim.

Recep Tayyip Erdoğan
CUMHURBAŞKANI