Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dağlıca saldırısına ilişkin ilk değerlendirme

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dağlıca saldırısına ilişkin ilk değerlendirme
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dağlıca saldırısına ilişkin ilk değerlendirme
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, televizyonda katıldığı programda Hakkari Dağlıca'da meydana gelen saldırıya ilişkin, "Dağlıca'da yapılan bir temizlik neticesinde bu olay gerçekleşiyor. Oradaki zırhlı araçlarda mayınlar neticesinde bir olay art arda oluşuyor" dedi.

RADİKAL- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , "Cumhurbaşkanı ile Gündem Özel" programında konuşan gündeme ilişkin konularda önemli açıklamalarda bulundu. Huber Köşkü'nde gerçekleştirilen programda, Hakkari Dağlıca'da gerçekleştirilen saldırıya ilişkin değerlendirmede bulunan Erdoğan, "Dağlıca'da yapılan bir temizlik neticesinde böyle bir olay gerçekleşiyor. Tabii oradaki devam edecek olan mücadele çok daha farklı ve kararlı olacaktır" dedi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından önemli başlıklar:

- (Hakkari Dağlıca'daki saldırı) Her şeyden önce tabii, üzüntülüyüz. Şu anda Silahlı Kuvvetlerimiz, Genelkurmay, Dağlıca'yla, Hakkari ile gerek Valimiz, gerekse oradaki kolordu komutanı kendileriyle görüşmeler devam ediyor. Öyle zannediyorum ki kesin netice an be an alınabilir.

'DAĞLICA'DA YAPILAN TEMİZLİK NETİCESİNDE GERÇEKLEŞİYOR'

- Şu anda Sayın Başbakan'ın da Ankara'ya dönüşüyle birlikte Ankara'da bir güvenlik toplantısını yapacaklar. O ana kadar da herhalde kesin neticeleri almış olurlar. Bu kesin neticeyi aldıktan sonra durumu açıklayacaklar. Tabii şu anda orada hava şartları çok çok kötüymüş. Bu kötü hava şartları altında orada böyle bir mücadele var. Dağlıca'da yapılan bir temizlik neticesinde böyle bir olay gerçekleşiyor. Oradaki zırhlı araçlarla ifade edildiği kadarıyla mayınlarla kurulmuş olan tuzaklar neticesinde bir olay burada art ardına oluşuyor. Tabii şu anda bu konuyla ilgili Genelkurmay Başkanımızın izahatları hakikaten üzücü. Temennim odur ki şu anda yapılacak açıklama ve onun ardından da tabi oradaki devam edecek olan mücadele çok daha farklı çok daha kararlı olacaktır. Milletimizin başı sağolsun, Allah sabırlar versin.

'YENİ TÜRKİYE HAREKETİ İÇİN 400 MİLLETVEKİLİ ÇOK ÖNEMLİYDİ'

- Eğer 400 milletvekilliğini alabilecek veya bir anayasayı inşa edebilecek sayıyı bir siyasi parti yakalamış olsaydı durum bugün çok daha farklı olurdu. Her şeyden önce bir yeni Türkiye hareketini, bir adımını atmak için böyle bir şey çok çok önemliydi. Diyelim ki ben Başbakanımıza hükümeti kurmayla ilgili görev verdim. CHP 'yle görüşmeler yapıldı. Eğer CHP'yle mutabık kalınabilseydi, iki partinin sayısı bir anayasayı inşa etme noktasında yeterli bir sayıydı ama maalesef belli yerlere takılmak suretiyle bu olmadı. Daha sonra MHP ile görüşmeler oldu. O tabi belki anayasayı kurmaya yeterli değildi ama en azından millete gitme noktasında, bir referandum noktasında böyle bir imkanı sağlayabilirdi fakat MHP ile de böyle bir anlayış maalesef görülemedi.

- Bir taraftan teröre karşı olduğunu söyleyeceksin. Teröre karşı olduğunu söyleyenler, kalkıp da elini, vücudunu taşın altına koymayacak. Şimdi böyle bir anlayış olamaz, böyle bir milli duruş, bir milli yaklaşım olamaz. Maalesef bunlar da yaşandı. Tabii ki ondan sonra da ben anayasanın bana vermiş olduğu yetkiye dayanarak süratle ülkemizi seçime götürmenin gayreti içerisinde oldum.

'NE OLURSA OLSUN SEÇİM YAPILACAK'

- Bakın ne diyorlar 'Seçim yapılmayabilir' şu yaklaşıma bak. Yani sen demokrasiye inanacaksın ve 'seçim yapılmayabilir' diye böyle bir yaklaşım ortaya koyacaksın. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Bu işin tek çıkış yolu sandıktır. Seçim tabii ki yapılacak. Şartlar ne olursa olsun yapılacak.