Cumhurbaşkanı Gül alkol yasaklarını onayladı

Cumhurbaşkanı Gül alkol yasaklarını onayladı
Cumhurbaşkanı Gül alkol yasaklarını onayladı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, alkol satışına düzenlemeler getiren kanun tasarısını onayladı.

Radikal.com.tr - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, alkol satışı ve tanıtımı konusunda düzenlemeler getiren ve kamuoyunda ‘alkol yasakları’ olarak bilinin kanun tasarısını onayladı.

Gül, Taksim Gezi Parkı’ndaki eylemcilerin tepkilerinin nedenlerinden biri olan alkol düzenlemesinin de yer aldığı yasaya, inceleme süresinin bitimine bir gün kala onay verdi.

Alkol düzenlemesinin de yer aldığı 6487 sayılı Yasa 24 Mayıs’ta TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasa 28 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayı için Köşk’e gönderildi. Yasada, alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamaması, televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkinin özendirici görüntülerine yer verilmemesi, alkollü içkilerin, 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende satılmaması gibi hükümler tepkilere neden oldu. Tepkiler üzerine Hükümet üyelerinden gelen açıklamalar ise gerginliği artırdı.

Bunun üzerine yasa ile ilgili gözler Köşk’e çevrilmişti. Cumhurbaşkanı Gül, 29 Mayıs’ta Türkmenis’tan konuyla ilgili sorular üzerine “Bakıp inceleyeceğiz tabi. Ama alkol yasağı falan diyorlar. Yasak değil ortadaki. Alkol satışının düzenlenmesiyle ilgili yeni kurallar ortaya konuluyor. Bu tür kurallar, ABD ’de, Avrupa ’da birçok ülkede olan düzenlemeler” demişti. Gül’ün bu açıklaması yasayı onaylayacağının sinyali olarak yorumlanmıştı. Ancak alkol düzenlemesinin tüm ülkeye yayılan Gezi Parkı gösterilerinde dile getirilen tepkiler arasında yer alması ve başta TESK olmak üzere bazı sivil toplum örgütlerinin kendisine de ilettiği bazı ekonomik kaygılar üzerine Cumhurbaşkanı Gül’ün, hukukçularından bu unsurları da dikkate alarak inceleme yapmalarını istediği ifade edilmişti. Anayasa uyarınca yasaları 15 gün inceleme süresi bulunan Cumhurbaşkanı Gül, bu sürenin bitimine bir gün kala tartışmalı yasayı onayladı.

Yeni alkol düzenlemesi neler getiriyor?


  http://www.radikal.com.tr/1137058113705815

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  cok yanlis- cunku bu yasanin kaynagi seriat zihniyetidir - radi11

  cumhurbaskani gorevini hakki ile yapamadi. Erdogan gece kacirma-seriat yasalarini onyalamainin hesabini kim verecek. en azinda CHP-BDP anayasa mahkemesine goturmelidir. bu cagda boyle yasalar ortacag yobazliginin gostergesidir.

  alkol yasağı - ahmet mustafa

  alkol çankayanın yüksek rakımından yasaklandı.halkın sesine kulak asmayan ,taleplerini gözardı eden yönetim anlayışı yine yapacağını yaptı.başkomutan halkla değil siyasi iktidarla birlik oldu.kaos ortamını tetikledi.halbuki ilk başkomutan mustafa kemal ülkede bariş ve huzuru sağlamıştır.

  onaylama bakanlığı - vesmolla

  cumhurbaşkanlığının tek görevi onaylamak. vergi dairesi gibi gelene geçene mühür basıyor.

  Yaş sınırı ... - user1077380

  Hükumet saat sınırlaması getirerek alkol tüketimini sınırlayacağını yada bitireceğini düşünüyor.Ya da başka bir deyişle alkolla bağlı suç oranlarının düşmesini sağlamaya çalıştığını ifade ediyor.Ama aynı zamanda da içmek isteyen kişilerin eve de istediği kadar içebileceğini ve evde aile ortamının hükumeti sorunu olmadığını anlıyoruz.Çünkü hükumet şunu düşünememiş ; ev de içip sarhoş olan bir kontrolünü kaybedip evdeki fertlere zarar verebilir evdeki çocuklara kötü örnek olabilir ve son 10 yılda AKP'nin artık nasıl bir başarıyorsa kadın cinayetlerinin artmasına neden olabilir. yani sonuç olarak yasakladığınız zaman sadece üstünü örtüyorsunuz oysa örtünün altında daha fazlası artarak devam eder.

  Hayyam - Roza lüxemburg

  Dünyada akla değer veren yok madem, Aklı az olanın parası çok madem, Getir şu şarabı, alın aklımızı: Belki böyle beğenir bizi el alem!

  Bu yasayı - janusmanus

  insanların öfkelerini ifade edişlerinde alkole ağırlık vermelerini sağlamak için çıkardılar..halihazırda "şerefine "tayyip" sloganını bile bu amaçla kullanıyorlar, sarhoş sayısının artmasını umuyorlar ve böylelikle yüz yıldır yaptıkları gibi bel atlından vurmaya devam edecekler...Başka türlü izah edemiyorum.Resmen bir çete gibi davranıyor hükümetimiz.

  Taksim - anaximenes

  İsyanının nedenlerine zerre kadar vakıf değiller, ya da inadına görmezden geliyorlar. O ses aynı zamanda yaşamlarını kuşatan her türden siyasi tasarrufa bir itirazı da dile getiriyor. Bu, tam bir Osmanlı kafasıdır. Halkın hiçbir talebine aldırış etmemek ve bildiğini okumak. Notaran-ı Saltanat yine rutin işlerinden birini yaptı. Umarız yurtdışı gezileri dönüşlerinden birinde uçağın rotasını Washington'a çevirmek zorunda kalmazlar..