Cumhurbaşkanı Gül: BM itibar kaybediyor

Cumhurbaşkanı Gül: BM itibar kaybediyor
Cumhurbaşkanı Gül: BM itibar kaybediyor

Cumhurbaşkanı Gül, Hac ziyareti için bulunduğu S.Arabistan açıklarında görev yapan TGC Göksü Firkateyni'ni ziyaret ederek denizcilerle bayramlaştı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "BM dünya insanlık itibarında epey itibar kaybediyor. Ben de, BM Genel Kurul toplantısında güçlü bir şekilde hep eleştirmiştim. Birçok olaylar olurken, maalesef bunlar karşılık bulamıyor" dedi.

İSTANBULCumhurbaşkanı Abdullah Gül bayramın son günü Cuma namazı için Tarabya Köşkü'nden çıktı. Gül namaz için Emirgan'da bulunan Hamid-i Evvel Camii'ni tercih etti. Cami girişinde bir çocuğu seven Cumhurbaşkanı Gül'e İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş eşlik etti. Gül, Cuma namazının ardından, Şehri Durukan adlı vatandaşın cenaze namazına da katıldı.

Cami çıkışında habercilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, Suudi Arabistan'ın BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliğini reddetmesini değerlendirdi. Gül, “BM dünya insanlık itibarında epey itibar kaybediyor” dedikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben de, BM Genel Kurul toplantısında güçlü bir şekilde hep eleştirmiştim. Birçok olaylar olurken, maalesef bunlar karşılık bulamıyor. Anlaşılan Suudi Arabistan'ın bu kararı buna karşı dünyanın dikkatini çekmek ve bu şekilde anlamlı bir cevap vermek olmuş. Böyle bir yolu tercih etmişler. Saygıyla karşılamak gerekir. Umarım ki dünyanın dikkati bu şekilde çekilmiş olur.” 


GİZEM İLE DIŞİŞLERİ İLGİLENİYOR

Greenpeace eyleminde Rusya tarafından gözaltına alınan Türk vatandaşı Gizem Akhan ile ilgili Dışişleri Bakanlığı'nın uğraştığını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Hac ziyaretiyle ilgili soruya ise yanıt vermedi. Gül, makam aracına İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'yu alarak Tarabya Köşkü'ne geçti.

FIRKATEYNE SÜRPRİZ ZİYARET


Aden Körfezi'nde görev yapan TGC Göksü Firkateyni önceki gün sürpriz bir ziyaretçi ağırladı. Suudi Arabistan sularında seyreden ve Cidde Limanı'na yanaşan Türk savaş gemisini, Hac ziyareti için bu ülkede bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ziyaret etti. Arap Denizi ve mücavir bölgelerde yürütülen deniz haydutluğu ile mücadele harekâtına destek sağlamak için 6 aydır Aden Körfezi ve Somali açıklarında görev yapan TCG Göksu Fırkateyni'nde denizcilerle bayramlaştı...

ÖZGÜR ALTUNCU - İDRİS TİFTİKCİ / DHA