Cumhurbaşkanı Gül: Gezi ile gurur duyarım

Cumhurbaşkanı Gül: Gezi ile gurur duyarım
Cumhurbaşkanı Gül: Gezi ile gurur duyarım
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ABD'de kendisine yöneltilen, "Gezi protestolarından nasıl bir ders çıkardı AK Parti hükümeti?" sorusuna, "Aslında ben bir açıdan bu olayların başlangıcı ile ilgili açıkçası gurur da duyarım" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD'de Merrill Lynch tarafından düzenlenen çalışma kahvaltısında yaptığı konuşmanın ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.
Bir katılımcının, "Gezi protestolarından nasıl bir ders çıkardı AK Parti hükümeti? Nasıl, ne şekilde yorumlanmalı bu?" şeklindeki sorusuna Cumhurbaşkanı Gül şöyle yanıt verdi:

"Şimdi tabi tüm televizyonlar çok gösterdiği için eminim ki sizin de kafanızda bir sürü sorular oluşmuştur, Gezi Parkı dediğimiz veya Taksim’deki olaylarla ilgili. Önce şunu gayet objektif olarak bilmenizi isterim. Bu olaylar neye benzeyen olaylardır?
Aslında ben bir açıdan bu olayların başlangıcı ile ilgili açıkçası gurur da duyarım çünkü şundan dolayı: Türkiye ’yi bilenler tanıyanlar, 10-15 yıl önce Türkiye hangi gündemler ile dünya kamuoyuna gelirdi veya Türkiye’nin problemleri neydi, bugün ise Türkiye’nin problemleri nedir diye baksınlar? İstanbul ’daki olayların başlangıcı aynı Washington’da, Londra’da, New York’ta olduğu gibi çevre bilinci, şehrin yapılmasıyla ilgili, buraya bu bina yakışır yakışmaz kaygıları ile ortaya çıkan bir olay. Bu tip problemler başta demokratik ülkelerin, gelişmiş ülkelerin problemleri. Türkiye’nin problemleri buna benzer problemler haline geldi. Önce bunun bilinmesini isterim. Türkiye’nin problemleri, bu gösteriler, cinayetler, çok büyük işsizlikler, çok büyük anti-demokratik uygulamalar veyahut da diktatörlükle, otoriterlikle ilgili değil. New York’ta da Washington’da da göreceğiniz benzer sebeplerle başlayan olaylar. Önce bunu bilmenizi isterim. O bakımdan da demek ki Türkiye’yi nereden nereye getirmişiz diye övünürüm. Dolayısıyla işin bu safhası ile ilgili zaten mesajları aldığımızı ilk gün söyledik. Hükümet de söyledi ve o doğrultuda zaten planlarını, projelerini revize etti."'RADİKAL AKIMLAR FIRSAT BİLDİ'

Gül açıklamalarına şöyle devam etti, "Ama büyük bir ülkede, 75 milyona, 80 milyona yaklaşan bir ülkede şüphesiz ki çeşitli radikal akımlar var. Bu radikal akımlar bunu bir fırsat bilerek, bunun üzerinden daha sonra birçok illegal gösteri yapmaya başladı. Zaman zaman yine oluyor. Bunlarla ilgili de gerekli tedbirler alınıyor ve bunlarla da gerekli mücadele yapılıyor. Şunu da hatırlatmak isterim; orada da aslında toleranslı olunmasını söylerseniz, şimdi 5. Cadde’de, şurada birkaç yüz kişi toplansa, caddenin ortasında da lastikler yaksa, 'bu yolu da tıkıyorum ben' dese, bunu bazen gündüz yapsa bazen de gece saat 10’da yapsa, New York polisi ne yapar? Ne yaparsa onu yapıyor İstanbul polisi de." (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1152307115230715

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  verateyze Türkçesi. - Clear

  Bildiğim kadarıyla Türkçe'de özne durumundaki sözcükler,cümle sonundaki tek yüklemle bağlantılı anlamlandırılır.Yani yüklem,özellikle uzun cümle kurkaya heves edildiğinde,hepsine şamildir.Doğru olanı anlamak için şimdi bunların bazılarını çıkartıp,bazılarını bırakarak aynı yükleme bağlayalım bakalım ne mana çıkacak? Ne diyor verateyze,"...vatanımızın değerlerine,doğal çevremize.....KARŞI YAPILAN DİRENİŞTİR",nasıl? Oldukça fazla da "beğendim" oyu almış.Demek ki anlamak önemli değilmiş,duymak istenilen bir kaç sözü duymak yeterliymiş.Böyle mi "çağdaş ve aydın" olunuyor?

  Soru - easyrix

  Sayin Abdullah Gul ne farkli ? hic bir sey degismedi hep mehter takimi gibi 2 ileri bir geri.Oldurulen bir gazetecinin davasini neticelenemedi,bir suru sucsuz insan devleti yonetimini eletirdiler diye hapisteler. Back to the Future un yeni version undan mi degisen

  Nesiyle Gurur Duyuyorsun Cuhurbaşkanım - ibretnüma

  Cami'deki hal ve tavırları, "Gezi Ruhu" adı altındaki ahlaksızlıkları, solculuk ifadeleriyle gelen vandalizmleri, Kemalizim ile kol kola gezen baskıcılıklarıyle m?

  Al birini vur ötekine - Matbay

  Yalan, Saptırma, Takiye, işine geldiği gibi yönlendirme Hep kandırmaca bulandırmaca, sadece içeride değil dışarıda da.

  Cumhurtasdikçi, - cenkay

  sen olayı kavrayamamış olamazsın, ifadelerindeki yalan dolan konuyu eğip bükmeye yönelik hezeyandan kaynaklanıyor. Kavramları karman çorman ederek karşıdakileri sığır yerine koyma yönteminin her mecrada işe yaramayacağını anlayamadınız gitti. Öncelikle; bahsettiğin New York, Washington, Londra olayları şehirle, yeşille değil %99'u sömüren %1'e tepki ile ilgiliydi. İkincisi Gezi olayları parkla, ağaçla kıvılcımlanmasına karşın, bu olayların da çerçevesi çiçekle böcekle sınırlı olmadı. Tam söylediklerinin tersine bu gösteriler cinayetler, sömürü, çok büyük anti-demokratik uygulamalar ve AKP'nin sivil diktatörlük çabalarına karşı gösteriler oldu. Üçüncüsü yine söylediğinin tam tersine 5. caddede izinsiz gösteri oldu, yolu ve hatta Times Square'i göstericiler izinsiz olarak kapattılar ancak ne kimsenin gözü çıktı, ne kimse öldürüldü. Sen yine neyle gurur duyacaksan duy ama seni aşan yer ve konularda susma hakkını kullan ve daha fazla komik olup bizi ele aleme rüsva etme.

  Erdoğan - Gül farkı - huberhirsch

  Cumhurbaşkanı'nın ılımlı birinsan olduğunu herkes biliyor zaten. AB sürecine verdiği değer ve liberal düşünce yapısı da malum. Keşke Erdoğan değil de Gül gibi makul, aklı başında birisi idare etse ülkeyi.

  OT dergisi Eylül sayısını okuyunuz - sabiik

  'OT' dergisi Eylül sayısında Sırrı Süreyya Önder ''Bunlar yarın bir gün geziyi sahiplenecekler'' Diye yazmıştı. Şimdi yurt dışında sahiplenmeye başladılar. Yurt içinde gaz, taciz, plastik mermi, cadı avı hızla devam etmekte.