Cumhurbaşkanı Gül Kuzey Irak'a 'Kürdistan' dedi

Cumhurbaşkanı Gül Kuzey Irak'a 'Kürdistan' dedi
Cumhurbaşkanı Gül Kuzey Irak'a 'Kürdistan' dedi
Gül, Kuzey Irak yönetiminden ilk defa "Kürdistan bölgesel yönetimi" olarak bahsetti. Irak Devlet Başkanı Talabani PKK'yı uyardı: Ya silah bırakırlar yada Irak'ı terk ederler

 

BAĞDAT - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin daveti üzerine Bağdat'a yaptığı  iki günlük resmi ziyaret başladı. Gül'ün ziyareti, işgalin ardından Bağdat'a yapılan en üst düzey ziyaret niteliğini taşıyor. Gül, Bağdat'tan başka bir kente gitmeyecek.
Cumhurbaşkanı Gül, Bağdat'a giderken uçakta gazetecilerin de sorularını yanıtladı. Uçakta bulunan gazetemiz Ankara Temsilcisi Murat Yetkin'in verdiği bilgiye göre  Gül Kuzey Irak yönetiminden ilk defa "Kürdistan bölgesel yönetimi" olarak bahsetti.

 

 

ORTAK BASIN TOPLANTISI

 


33 yıl sonra ilk defa bir Türk Cumhurbaşkanı Bağdat'a ayak basarken Gül'ü  Bağdat Havaalanı'nda Başbakan Yardımcısı Sabır El İsavi, Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve İnsan Hakları Bakanı Vicdan Mikail tarafından karşılandı. Karşılamada, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Derya Kanbay ve Irak özel temsilcisi Murat Özçelik de hazır bulundu. Gül, havaalanında bir süre dinlendikten sonra Bağdat'ın merkezinde bulunan Irak Cumhurbaşkanlığına gitti. Gül, Cumhurbaşkanı Celal Talabani tarafından El Selam sarayında resmi törenle karşılandı. İki lider görüştükten sonra beraber basın toplantısı yaptı.

Gül, Bağdat’ta Talabani ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, 33 yıl aradan sonra Irak’ı ziyaret eden ilk Türk Cumhurbaşkanı olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti ve Türkiye olarak Irak’ın birlik ve beraberliğinin, huzurunun korunmasına önem verdiklerini kaydetti.
Iraklıların refah ve huzurunun arttırılması için yardım etmeye devam edeceklerini belirten Gül, Irak’ın geçtiği zor süreçte yaşadığı acıları hissettiklerini ve bu süreci atlatması için hep yardımcı olacaklarını vurguladı.
Heyetler arası çok samimi görüşmeler yaptıklarını ve iki ülke arasındaki ilişkileri ele aldıklarını ifade eden Gül, ilişkileri her alanda geliştireceklerini kaydetti.
Gül, enerji konusundaki işbirliğini, Irak petrolünün ve gazının çıkarılması ve pazarlanması konusunu da görüştüklerini ifade etti.
 
 
-GÜVENLİKLE İLGİLİ SORUNLARI BİTİRMEYE KARAR VERDİK-
 
 
Görüşmede güvenlik konularını da ele aldıklarını ve tekrar gözden geçirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Gül, "bu konudaki sorunları bitirmeye karar verdiklerini" söyledi. Gül ayrıca, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da iyiye götürmeyi kararlaştırdıklarını, Türk halkı ve Türkiye olarak Irak’ın yanında daima olacaklarını belirtti.
Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, PKK konusunda Irak, Türkiye ve ABD arasındaki üçlü komite konusundaki çalışmaların devam ettiğini kaydetti. PKK ile mücadelede, Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin işbirliğinin önemine dikkati çeken Gül, "İlişkilerin iyi olduğu dönemde, bu tür şeylerin aradan çıkarılması gerekir" dedi. "Irak Cumhurbaşkanı Talabani’nin ifade ettiği gibi, terörün bir bela olduğunu ve aradan çıkarılması gerektiğini" söyleyen Gül, bu konuda kapsamlı bir işbirliğine ihtiyaç olduğunu belirtti. Irak’ta terörün olduğu bölgenin yetkililerine büyük sorumluluk düştüğünü de ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, ilgili tarafların iyi niyet taşıdığına ve PKK ile mücadelede "merkezi ve bölgesel hükümetlerin iyi anlayış içinde olduğuna inandığını" ifade etti.
 
 
TALABANİ’NİN KONUŞMASI
 
 
Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, PKK’nın ya silahlı mücadeleyi bırakması ya da ülkeyi terk etmesi gerektiğini söyledi.
Talabani, ortak basın toplantısında, Irak anayasasının, terör örgütleri ve PKK’nın Irak topraklarında faaliyette bulunmasını yasakladığını vurguladı.
Bu konuda alınan tedbirler arasında üçlü komitenin varlığına işaret eden Talabani, bu komitenin, PKK ile mücadelede ne yapılması gerektiği konusunda koordinasyonu sağladığına dikkati çekti. Talabani, teröre başvurmanın doğru olmadığını medya aracılığıyla anlatmaları gerektiğinin de altını çizdi.
Terörden sadece Türkiye’nin zarar görmediğini, kuzey Irak’ta da 500 köyün boşaltıldığını söyleyen Talabani, PKK’nın, halkın bu köylere geri dönüşünü engellediğini kaydetti.
Talabani, "Bizim önerimiz şu; PKK, ya silahlı mücadeleyi bıraksın ya da ülkemizi terk etsin. Biz ilkini temenni ediyoruz, yani silahı bıraksınlar. Türkiye, demokratik bir süreçten geçiyor. Onun için herkesin silahını bırakmasını tavsiye ediyoruz. Terör herkese zarar veriyor" dedi.
 
 
-EKONOMİK ORTAKLIK ANLAŞMASI İMZALANDI-
 
 
Bu arada Türkiye ile Irak arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması imzalandı. Anlaşmaya Türkiye adına Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Irak adına da Irak Ticaret Bakanı Abdülsaleh El Sudani imzaladı. Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasında imzalanan bu belgenin, geniş kapsamlı bir anlaşma olduğuna dikkati çekerek, 5 milyar dolar olan ticaret hacmini 2 yıl içerisinde 20 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini ve bu çerçevede her türlü kolaylığı sağlayacaklarını söyledi.
Talabani, güçlü ve derin ilişkilerin bir göstergesi olarak nitelediği anlaşmanın, iki ülke arasındaki işbirliğini bütün alanlara yaymayı hedeflediğini belirtti.
Talabani, Cumhurbaşkanı Gül’den, Irak halkının ve hükümetinin şükran duygularını Türk halkına iletmesini de istedi.(Radikal, aa)