Cumhurbaşkanı Gül: Reyhanlılılar oyuna gelmedi, kutlarım

Cumhurbaşkanı Gül: Reyhanlılılar oyuna gelmedi, kutlarım
Cumhurbaşkanı Gül: Reyhanlılılar oyuna gelmedi, kutlarım
Geçtiğimiz cumartesi günü meydana gelen bombalı saldırılarda en az 51 kişinin hayatını kaybettiği Reyhanlı'da incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Hem Emniyet hem istihbarat zanlıları takip ediyordu. Saldırı takip altında nasıl oldu? Bununla ilgili çalışmalar yapılıyordur" dedi.

REYHANLI – Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçtiğimiz cumartesi günü meydana gelen bombalı saldırılarda en az 51 kişinin hayatını kaybettiği Reyhanlı’da incelemelerde bulundu. Gül, "Hem Emniyet hem istihbarat zanlıları takip ediyordu. Saldırı takip altında nasıl oldu? Bununla ilgili çalışmalar yapılıyordur" dedi.

İncelemelerinin ardından, birinci patlamanın yaşandığı Belediye binası önünde toplanan kalabalığa seslenen Cumhurbaşkanı Gül, “Bu olayın acısı büyüktür. En çok kayıp verdiğimiz terör olayıdır. Bu olayı teşvik edenler, yapanlar, yardım edenler, herkesi şiddetle lanetliyorum. Bu terör olayını yapanlar, yaptıranlar, yardımcı olanlar eninde sonunda mutlaka karşılığını göreceklerdir" dedi.

Hatay Havaalanı'ndan karayoluyla Reyhanlı'ya gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yanında İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar'la birlikte kaymakamlık binası önünde, ilçede meydana gelen olaylarla ilgili açıklama yaptı.

Reyhanlı Kaymakamlığı'nda yetkililerden brifing alan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kaymakamlık binası önünde yaptığı konuşmada, devletin tüm imkanlarıyla halkının yanında olduğunu göstermek için Reyhanlı'da olduğunu belirterek, "Hükümetimiz, bakanlarımız, milletvekillerimiz ve tüm siyasilerimiz de halkımızın yanındadır" dedi. 


'EN ÇOK KAYIP VERDİĞİMİZ OLAYDIR'
Gül, konuşmasında şunları söyledi: "Bu olay gerçekten çok üzücüdür, acısı çok derindir. Türkiye 'de tek hamlede yapılan terör olaylarında en çok kayıp verdiğimiz, acı çektiğimiz olaydır. Bir kez daha bu olayı teşvik edenleri, yapanları, yardım edenleri şiddetle lanetliyorum. Bütün milletimizin de şunu bilmesini istiyorum; Bu terör olayını yaptıranlar, yapanlar, yardımcı olanlar, eninde sonunda mutlaka cezalarını göreceklerdir. Devlet olmanın yüklediği sorumluluk ve kararlılıkla, bu olay sonuna kadar, detaylarıyla açıklanacak ve aydınlatılacaktır. Şu anda, emniyet ve istihbarat birimlerimiz gerekli teknik çalışmaları yapmışlar, delilleri somutlaştırma çalışması içindeler. Şüphesiz ki bu bulgular ve deliller, mahkemelerimizde yargı kararıyla neticeye ulaştırılacak. Şunu bir kez daha belirtmek isterim. Devlet sorumluluğu ve kararlılığı neyi gerektiriyorsa, mutlaka yapılacak. Bu olaylara kimler bulaştıysa hesabı sorulacaktır. 


'BURANIN HASSASİYETİNİ BİLİYORLAR'
Bu olayın Reyhanlı'da yapılmasında muhakkak amaçları vardır. Hatay ilimizin özel hassasiyetlerini bilenler, halkımızı birbirlerine düşürmek, kışkırtmak için girişimde bulunuyorlar. Bir gerçek daha var. Suriye'de olup bitenler bizi derinden üzmektedir. Her şeyden önce, komşu bir ülkenin kendi kendini tüketiyor olması çok üzücü ve istemediğimiz bir olaydır. Suriye'de yüz binlerce insan hayatını kaybetmiş, milyonlarca insan evlerini barklarını terk etmek durumunda kalmıştır. Evini barkını kaybeden insanın ilk gideceği yer şüphesiz komşusu olacaktır. Orada yaşayan insanlarımızın, Hatay'da, Reyhanlı'da akrabalık bağları ve ortak kültürleri vardır. Evini terk eden, canının derdine düşen insanın ilk sığınacağı yer elbette komşusu olacaktır. Bu anlamda, tüm Hatay ve Reyhanlı halkımıza teşekkür ediyorum. Reyhanlı bu alicenaplığı göstermiş, mağdur insanları bağrına basmıştır. Vatandaşlarımızı bu asil davranışından dolayı tebrik etmek istiyorum. Bunlar insanın asalet defterine yazılır." 


'OYUNLARA GELMEYELİM'
Konuşmasında hiç kimsenin evini isteyerek terk etmeyeceğini ve bu konuda art niyetlilerin oyununa gelinmemesi gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yine söylüyorum, hiç kimse evini barkını bilerek isteyerek terk etmez, bu ancak can derdiyle olur. Türkiye olarak üstümüze düşen insanlığın gereğini yapıyoruz. Şüphesiz ki, nüfus birinden artınca, kötü niyetliler için olumsuz bir durum ortaya çıktı. Bu olayın yapılması, kötü niyetleri olan insanların, yapıların işidir. O açıdan vatandaşlarıma bir kez daha hatırlatmak istiyorum, sakın bu oyunlara gelmeyelim. Bu gün sağduyulu, birlik ve beraberlik içinde olma günüdür. Görüş ayrılıkları tabi olacaktır ama Türkiye Cumhuriyeti, demokrasi ve hukuk devletidir. Bu olaylardan sonra daha dikkatli olmalı, sözlerimizin nereye gideceğini, sözlerimizin neticesinin neleri etki edeceğini hep birlikte düşünerek hareket etmeliyiz. Vatandaşlarımızın olgunluğuna yaraşır biçimde hareket etmesi gerekiyor. Gün birlik günüdür. Birlik ve beraberliğimizi muhafaza etme günüdür." 


'HERKES YAPTIĞININ KARŞILIĞINI GÖRECEK'
Yanlış yapan insanlar her yerden çıkabileceğini, onları bulup yakalamanın emniyet ve istihbaratın işi olduğunu kaydeden Abdullah Gül, "Herkes, yaptığının karşılığını görecek, bundan emin olabilirsiniz. Böyle olağanüstü gelişmelerin olduğu bir yerde, kamu hizmetlerinin da daha büyük imkanlarla yapılması gerekir. Bunun için, hükümetimiz, bakanlıklarımız ellerinden geleni yapıyor ve yapmaya da devam edecek. Böyle mübarek bir günde, Regaip Kandili'nde acılarınızı paylaşıyor, dualarımız sizlerle olacaktır. Başka acılar çekmemek için elimizden gelen tüm dikkati, hepimiz göstereceğiz" dedi. 


'ŞÜPHELİLER TAKİP EDİLİYORDU'
Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül, istihbarat birimlerinin saldırıyı önceden haber aldığı iddialarıyla ilgili konuştu. Gül, şöyle devam etti: "Bölgemizin ve Türkiye'nin olağanüstü durumlardan geçtiğini söyledim. Birden bire nüfus artışı olduğunu söyledim. Bunlarla ilgili adi olayların da artabileceğini, kötü niyetlilerin de aradığı bir ortam olduğunu söyledim. Bütün devlet birimleri böyle durumlarda teyakkuz halinde elinden geleni yapar. Emniyet ve MİT koordineli halde çalışmıştır. Her iki teşkilatta, bugün şüpheli olarak mahkemeye taşınan isimleri takibe almışlardı ve takip ediyorlardı. Bu tür eylemlerin olabileceğinden kuşkulanıyorlardı. Şunun düşünülmesini isterim; Yüz olaydan 99'unu önlersiniz, bunları duyurmazsınız ama bir tanesi elden kaçınca, bu acılar yaşanır, durum budur. Hepimizin görevi, yüzde yüz başarılı olmaktır. Nasıl oldu da kaçtı, gerçekleşti, bununla ilgili araştırmalar yapılıyor ki, böyle şeyler bir daha olmasın. Bizim bütün arzumuz, Suriye'de akan kanın durması. Suriye halkının da, demokrasiden, özgürlüklerin nimetlerinden faydalanma hakkı vardır ve talepleri meşrudur. Bu konunu uzamaması bizim arzumuzdur." 


'KAOSUN TÜRKİYE'YE TAŞINMASINA MÜSADE ETMEYİZ'
Patlamalarda yakınlarını kaybeden ailelerle bir araya geldiğini, onları büyük bir olgunluk içinde gördüğünü kaydeden Gül, onların gösterdiği olgunluğu herkesin göstermesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye bir hukuk devletidir. Demokrasiyle, vicdanla alakası olmayan ülkelerin yaptıklarını, Türkiye metot olarak seçmemiştir. Ancak bu durum Türkiye'nin caydırıcılığını engelleyecek bir durum olamaz. Suriye'deki kaosun Türkiye'ye taşınmasına müsaade etmeyiz. 200 bin kişi çadırlarda yaşıyor. Kendi imkanlarımızla onların ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Unutmayın, Ürdün gibi bir ülkede 400 bin kişi var. Bu bir insanlık sınavıdır. Büyüklük ve asaleti burada göreceksiniz. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin. Eğer insanlık adına bunları yapıyorsanız, bu sizin asalet sayfanıza yazılır. Uluslararası camianın, çok daha fazla dayanışma içinde olması gerekir. Bu anlamda uluslararası camiaya yapacağım en büyük eleştiri budur. Bu camia başından beri sadece hamaset kullanmıştır." 


HALKA AKLİ SELİM OLMA ÇAĞRISI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, basın açıklamasının ardından birinci patlamanın olduğu Reyhanlı Belediyesi önünde toplanan vatandaşlara seslendi. Gül, "Kirli işleri yapanların tek amacı, bizim aklı selimi kaybetmemiz. Kışkırtmalar, yalan yanlış şeylerle, yanlış işleri yapmamızı arzu etmeleridir. Bu oyunlara gelmediğiniz için sizi tebrik ediyorum" dedi. Cumhurbaşkanı Gül, patlama yerindeki incelemenin ardından, taziye ziyaretlerine geçerken, vatandaşlar tekbir getirip, "Ne mutlu Türk'üm diyene" sloganları attı. Bazı kişiler de patlamaların meydana geldiği meydana anıt dikilmesini istedi.


DHA