Cumhurbaşkanı Gül: Suriye'ye en çok biz seviniriz

Cumhurbaşkanı Gül: Suriye'ye en çok biz seviniriz
Cumhurbaşkanı Gül: Suriye'ye en çok biz seviniriz

Gül, mayıs ayında Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov tarafından hediye edilen atı dün ziyaret etti ve fotoğraflarını Twitter'dan yayınladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD ve Rusya'nın, Suriye'deki kimyasal silahların temizlenmesi konusunda anlaşmaya varmaları için, "Kimyasal silahların Suriye'den tamamen temizlenmesine en çok biz seviniriz" dedi.

ANKARACumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye'deki kimyasal silahların temizlenmesi konusunda ABD ile Rusya arasında anlaşmaya varılmasından memnun olduğunu söyleyerek; "Bunların Suriye'den tamamen temizlenmesine en çok biz seviniriz. Onun için bunu desteklemek lazım. Destekliyoruz da" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, basın mensuplarının gündeme dair sorularını yanıtladı. Gül, ABD ve Rusya’nın, Suriye'deki kimyasal silahların temizlenmesi konusunda anlaşmaya varmalarını değerlendirerek; “Bundan bizim memnun olmamız gerekir. Çünkü kimyasal silahlar bizim komşumuz bir ülkede. Bin ton civarında kimyasal silah olduğu söyleniyor. Bunların Suriye'den tamamen temizlenmesine en çok biz seviniriz. Onun için bunu desteklemek lazım. Destekliyoruz da. Bu işin bir safhası, işin bir de ikinci bir safhası var. O da şu; 'kimyasal silah kullanılmamış olsaydı Suriye'de hiç bir problem yok muydu?' gibi bir tavır içerisine asla girmemek gerekir. Bir taraftan kimyasal silahların kesinkes tamamen Suriye'den çıkartılacak şekilde, gayet ciddi, kararlı çalışma yapılırken, diğer taraftan da esas daha büyük sorunun çözümü içinde çok güçlü bir politik kararlılığın olması şarttır" diye konuştu.


' GÜVENLİK KONSEYİ'Nİ BLİİYORSUNUZ'
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın BM Güvenlik Konseyi'nde bir Suriye tasarısı getireceklerini açıklamasını da yorumlayan Gül şunları söyledi; "Fransa'nın getireceği bir Suriye tasarısının BM Güvenlik Konseyi'nde oylanacağı Biliyorsunuz BM Güvenlik Konseyi'ndeki tasarıların nasıl çıktığını. Çok büyük perde arkası pazarlıklar vardır. Her kelime, cümle üzerine çok titiz, herkesin ayrı ayrı kaygılarını gidecerek yazılımlar söz konusudur. Dolayısıyla bunlar çıkmadan bir şey söylemek mümkün değil, biz de BM Güvenlik Konseyi'nde daimi üye değiliz. Biz bir komşu ülke olarak, olup bitenden en çok biz etkilendiğimiz için şüphesiz ki, Güvenlik Konseyi'nin bizi çok ciddi bir şekilde dinlemesi gerekir."


DHA


  http://www.radikal.com.tr/115108911510892

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  boşbakan - mona_noyan

  boşbakandan "esad kardeşim" sözlerini bekliyoruz. Rusya az daha bastırırsa yakındır.

  Amatör lig... - serseriser

  RTE'nin "Kimyasal silah yerine başka silahlar kullanılırsa problem çözülüyor mu?" şeklindeki sözlerine karşılık Gül "Kimyasal silah kullanılmamış olsaydı Suriye'de hiç bir problem yok muydu? gibi bir tavıra asla girmemek gerekir" demiş... Başbakan uzun boylu, Cumhurbaşkanı enine cüsseli... İyi güreşiyorlar ama, lig amatör, maç gazozuna... Süper ligde ise Sıska Obama ile Bücür Putin arasındaki maç tüm heyecanı ile devam ediyor... Şu anki skor Obama: 0 - Putin: 1...