Cumhurbaşkanı Gül'den 35. madde değişikliğine onay

Cumhurbaşkanı Gül'den 35. madde değişikliğine onay
Cumhurbaşkanı Gül'den 35. madde değişikliğine onay
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, darbelere yasal dayanak oluşturduğu ileri sürülen TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesinin değiştirilmesini de öngören yasayı onayladı.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, darbelere dayanak olarak gösterilen TSK İç Hizmetler Kanunun 35. Madde değişikliğinin de yer aldığı “Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı.

Cumhurbaşkanı Gül’ün onayıyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu’nda “Türk vatanını, istiklal ve cumhuriyetini korumak için harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyeti” şeklinde yapılan askerliğin tanımı, “harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyeti” olarak değiştirildi. Darbelerin yasal dayanağı olarak gösterilen TSK İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesi’ndeki, TSK’nın vazifesi de yeniden tanımlandı. “Silahlı Kuvvetlerin vazifesi: Türk yurdunu ve Anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyetini kollamak ve korumaktır” ifadesi, “Silahlı Kuvvetlerin vazifesi: Yurt dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmak, caydırıcılık sağlayacak şekilde askeri gücün muhafazasını ve güçlendirilmesini sağlamak, TBMM kararıyla yurtdışında verilen görevleri yapmak ve uluslararası barışın sağlanmasına yardımcı olmaktır” olarak değiştirildi.

Kanun, birden fazla ili içine alan olaylarda valilerin kuvvet istemesine ilişkin düzenlemede de değişiklik de yapıyor. Buna göre, İl İdaresi Kanunu’nda, valilerin isteğiyle askeri birlik komutanlarından kuvvet tahsis edilmesi halinde iller veya kuvvetler arasındaki işbirliği, koordinasyon, kuvvet kaydırması, emir komuta ilişkileri ve gerekli görülen diğer hususlar Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek esaslara göre yürütülecek. Bu hususların, mevcut yasada Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülmesi hükmü bulunuyor. TSK birliklerinin bu kapsamdaki faaliyetleri, askerlik hizmet ve görevlerinden sayılacak.


  http://www.radikal.com.tr/114414011441402

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  35. madde sembolizmi. - dercide

  Semboller üzerinden siyaset yapılan coğrafyada, esas hiç tartışılır mı? 35. madde kalktı, darbeler ve vesayetçiler bitti mi? 35. madde miydi darbeleri getiren, yoksa toplumsal dinamikler, kırılmalar, çöken siyaset kurumu ve vesayetçi cuntaların fırsat görüp ezip geçmesimiydi sivillerin üzerinden? Yasal dayanak kalmadı demek bile darbenin eskiden yasal dayanağı vardı demek değil mi? Eğer yasal dayanağı varsa darbe denebilir mi? Darbe zaten hukukun rafa kaldırılması, kendi hukukunun inşa edilmesi değil mi? Allah muhafaza, birileri gene birgün kendine bir görev çıkarsa, tankları sokağa çıkarabilecek güce hâkim olsa, 35. maddeye mi ihtiyaç duyar bir sabah baskını için yoksa arkasında yürüyecek emir erlerine ve tepeye geçtikten sonra çevresinde dolaşacak yalakalara mı ihtiyacı vardır daha çok? Mısır'da da 35. madde mi vardı Mübarek devrilirken? Mısır'da da 35. madde mi vardı Morsi al aşağı edilirken? Sembollerin ülkesinde bir türlü esasa gelemiyoruz ne yazık ki.

  Darbeciler anayasaya bakmaz... - citizen

  Acaba askeri darbeleri yapanlar, darbe yapmadan önce anayasayı açıp "acaba anayasaya uygun olur mu-olmaz mı" diye bakıyorlar mıydı. Unutmayalım ki bizdekiler de dahil dünyanın her köşesinde darbecilerin ilk yaptıkları iş anayasayı rafa kaldırmaktır. O nedenle önemli olan anayasaya madde koyup-madde çıkarmak değil, darbecilerin darbe için gösterecekleri gerekçeleri ortaya çıkarmamaktır. En başta da toplumsal gerginliklere neden olmamak, halkın herhangi bir isimle karşıt mevzilere itilmemesidir. Siyasette ustalık ve iyi niyet ve gerçek anlamda ülke sever olmak bunu gerektirir.