Cumhurbaşkanı Gül'den biri eşli biri eşsiz iki 29 Ekim resepsiyonu

Cumhuriyet Bayramı yarın tüm Türkiye'de olduğu gibi, dış temsilciliklerde ve KKTC'de de törenlerle kutlanacak. Ankara'daki kutlamalara, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve devlet erkânı katılacak.

ANKARA - Cumhuriyet Bayramı yarın tüm Türkiye'de olduğu gibi, dış temsilciliklerde ve KKTC'de de törenlerle kutlanacak. Ankara'daki kutlamalara, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve devlet erkânı katılacak. Gül, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla 'eşsiz ve eşli' olmak üzere iki ayrı resepsiyon verecek.
Cumhuriyet Bayramı kutlama programına göre, etkinlikler, yarın Kara Harp Okulu Eğitim Arazisi içinden saat 13.00'te 21 pare top atışıyla başlayacak. Cumhurbaşkanı Gül başkanlığındaki devlet erkânı Anıtkabir'i ziyaret edecek ve saat 09.00'da mozoleye çelenk koyacak. Gül, Anıtkabir'deki törenin ardından TBMM'ye geçerek, kutlamaları kabul edecek. TBMM'deki kabul töreninin ardından Atatürk Kültür Merkezi tören alanında resmi geçit töreni düzenlenecek. Tören, Cumhurbaşkanı Gül'ün birlikleri denetlemesi, halkın bayramını kutlaması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayacak.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçtiğimiz yılların aksine biri eşli diğeri eşsiz olmak üzere iki ayrı Cumhuriyet resepsiyonu verecek. Yarın saat 13.00'te verilecek ilk resepsiyona 'A Tipi' protokole dahil olan devlet erkânı katılacak. Bu protokolde yer alan TBMM Başkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, yüksek yargı mensupları, siyasi parti liderleri, milletvekilleri, üst düzey bürokratlar 'eşsiz' davet edildi. Böylece başta Emine Erdoğan olmak üzere türbanlı eşler, Köşk'teki Cumhuriyet kutlamasında bulunmayacak. Gül, ikinci resepsiyonu 30 Ekim'de saat 19.00'da verecek. Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte konuklarını ağırlayacağı eşli resepsiyonda işadamları, sendika yöneticileri, sivil toplum örgütleri ve sanatçılara davetiye gönderdi.
İstanbul'daki törenler
Cumhuriyet'in kuruluşunun 84. yıldönümü, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerle 32 ilçede kutlanacak. Törenler Topkapı'da 21 pare top atışıyla başlayacak. Vatan Caddesi'nde resmi geçit töreni düzenlenecek. Akşam da Vali Muammer Güler tarafından Dolmabahçe Sarayı'nda resepsiyonu verilecek.