Cumhurbaşkanı Gül'den ODTÜ yorumu: Yakışmıyor

Cumhurbaşkanı Gül'den ODTÜ yorumu: Yakışmıyor
Cumhurbaşkanı Gül'den ODTÜ yorumu: Yakışmıyor
ODTÜ'de başörtülü öğrencilere yapılan sözlü müdahaleye ilişkin olarak, "Eğitim, herkesin temel hakkıdır. Temel hak olan bir eğitimi engellemeye de kimsenin gücü yetmez" dedi.

YALOVA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , ODTÜ'de başörtülü öğrencilere yapılan sözlü müdahaleye ilişkin, ' Eğitim , herkesin temel hakkıdır. Temel hak olan bir eğitimi engellemeye de kimsenin gücü yetmez, dolayısıyla bu tartışmalar çok geride kalmıştır" yorumu yaptı.
Cumhurbaşkanı Gül devamla şunları söyledi, " Türkiye 'nin en seçkin üniversitelerinden birisidir ODTÜ. Bu tip davranışlar hem yakışmaz hem de kimsenin gücü yetmez. Bu şekilde herhangi bir öğrenciye fikrinden, düşüncesinden dolayı baskı yapmayalım. Geçmişte kalan meseleler..."

ODTÜ Mezunları Birliği Vakfı'ndan yapılan açıklamada da, "başörtülü öğrencilere yönelik şiddet "in kınandığı açıklandı. Vakıf Başkanı Volkan Öztürk imzasıyla yapılan açıklamada böyle bir olayın gerçekleşmesinde, "2013 mezuniyet töreninde 'Bu Daha Başlangıç. Mücadeleye Devam!' pankartı için gereğini yapmayan ODTÜ Rektörlüğü'nün de" sorumluluğu olduğu savunuldu. (AA)   http://www.radikal.com.tr/1149561114956116

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "Müslüman", AKP'li Cumhurbaşkanı - blueknife

  Tarihsel bir gerçekliktir ki Düzen'in ve İktidar'ın sahipleri toplumları yönetmek kendi çıkarları, kurdukları Ekonomik-Siyasi yapının sürekliliğini korumak Toplumu buna göre dizayn etmek için Din, Dini Simgeler ve Algıları hep kullana gelmişlerdir. Sadece bir Düzen yahut İktidar kurmak için değil var olan Düzen ve İktidar yapılarını ele geçirmek içinde iyi bir araçtır bunlar. AKP ve onu oluşturan dinamikler bunun en tipik özelliklerini yansıtan bir örnek olsa gerek. Sekülerizm tam da bu İktidar-Hegemonya kurma ve toplumu dizayn etme amacıyla Din'i Dini Simgeleri ve Algıları kullananların tarihsel Zor, Şiddet, Katliam ve Baskı'larına karşı gelişmiş bir direniş halidir. Bu direniş haline karşı DİNCİ'ler tarafından kullanılan en genel geçer argüman SEKÜLER'lerin inançsız oldukları DİN'e karşı oldukları İnananlara zulüm ettikleri propagandasıdır. Oysa bu propagandalar tamamı ile Gerçekdışıdır, Yalan ve Hile'den ibarettir. Bir olgu hakkında mağduriyetten, yasaklanmaktan ve iftiralanıp karalanmaktan bahsedilecekse kesinlikle bu "Sekülerizm"dir. Her tür toplumsal kesim, etnik köken ve inanç Sekülerizmle ve Seküler düzenlerde kendini yaşama, yaşatma ve toplumu etkileme hakkını bulmuştur. Tarihin her döneminde olduğu gibi birlikte yaşamaya karşı çıkan ve haklara saygısızlık eden, dayatmacılıkta bulunan yine DİNCİLİKTİR. Özelliklerin başlıkta belirttiğimiz Cumhurbaşkanı kendine yakışanı yapmıştır yani.

  her iki tarafi da dikkate alalim - Dopchik

  eger cumhurbaskani ayni sekilde ögrencileri toplayan bir devrimci örgutun Gazi'den veya Marmara'dan kovuldugunu görseydi de bu aciklamayi yapar miydi? burda sorun insanlar gerici bir örgutlenme bicimine engel olmak istiyor okula kadar gelip bizim cemaat evimizde kalsin cocuklariniz diyebilmek ve dinci örgutlenmeye yol acmak cumhurbaskani agzindan tekke ve zaviyeler kanununu cignemektir bence..

  nursuz - isakent

  bende olsa cemaatin yurduna veririm çocugumu sizemi soracağım sizlerin arasında olacagını dini bütün insanların yanında güvende olur

  ODTÜ Mezunları Birliği Vakfı - muharremnemges

  ODTÜ Mezunları Birliği Vakfı, gayet aktif bir oluşum olan ODTU mezunlar derneği değildir. Sadece isim benzerliği üzerinden, "bak odtu kendisi kınıyor zaten" şeklinde söylemlerde kullanılabilmek için kurulmuş ve varlığını mezuniyet törenindeki pankartları kınamak, bu olayı kınamak gibi olaylarla yakın zamanda göstermeye başlayan bir kuruluştur. Radikal bu konuda daha duyarlı olmalı ve ODTÜ Mezunları Birliği Vakfı'nı söz sahibi olan, hali hazırda işler olan ve temsil gücü olan bir oluşummuş gibi haber yapmamalıdır.

  Kendine Demokrat - Adem Ozel

  Oncelikle sunu belirteyim. ODTU'lu birkac ogrenci'nin Ozel Guvenlik gorevi mi var acaba? Eger Cemaat'li biri yasalara aykiri suc isliyorsa, onu engellemek guvenlik gorevlilerinin isidir. Ogrenci onun isini yapmaya kalkarsa, baska Universite'de de baskalari, Koministler disari diye pankart acip ayni baskiyi diger ogrencilere yaparlar. Ozel yurt sahipleri veya calisanlari Universitelerde stand acabilirler, bu herkesin hakkidir. Ogrenci veya ogretim gorevlisi, guvenlik gorevlisinin isini yuklenemezler. Boyle bir hukuksuzluk olamaz. ODTU bazi ogrencilerin babasinin mali degildir, olmayacaktir da. Hem hukuk nerede diye bagiracaksin, hem hukuksuzluk yapacaksin. aciklamaya bakarmisin "Biz Cemaati ODTU'ye sokmayacagiz" diye acikliyor, koluna ozel guvenlik diye yazsaydin bari, kendine demokrat arkadasim.

  Cumhurbaskani cumhurun degil belli bir zumrenin mi baskani - YasG

  ODTU de yasananlar her ne kadar hos seyler olmasa da olayin basina yansitilisi veya sozluklerde tastisilisi sanki bir grup fasist solcu gencin sirf basortulu oldugu icin bir grubu taciz etmesi gibi yansitildi. Ak genclik olarak propganda yapmalari konusu bir anda arka plana atildi, evet yine de tepki gorme sekilleri kabul edilemez, demokratik haklarini sozlu bicimde iletmek isteyenlere izin verilmeliydi.. Kaldi ki tum Gezi surecinde bizim anlatmaya calistigimiz bu degil miydi? suan savunduklarimizla ters dusmedik mi Odtu lu arkadaslarim?? Tum bunlarin disinda Cumhurbaskanimiz neden refleksif olarak bu olaya hemen bir aciklama yapma geregi duydu? cumhurbaskanimiz cemaat dedigimiz zumrenin mi reisi? Gezi surecinde Abdullahlar, Ethemler Aliler de demokratik haklari icin ordaydilar basortusu mu takmalari gerekirdi oldurulmemeleri icin?? cok pardon bilmiyorlardi, soyleyelim mezarlarindan kalkip basrotusuyle eylem yapsinlar, belki o zaman cumhurun reisi onlari da sever... Devlet resmi bir ozur bile dilemedi ya onlarin ailelerinden icim sizliyor..

  Zihniyet sorunu - Pe@ce

  Konuyu yine evirip çevirip başörtüsüne indirgeyen siz ve sizin yandaş medyanız ki yorumda bulunduğumuz haber portalı da buna dahil. ODTÜ'de kimse kimsenin başörtüsüne bir şey demiyor, karışmıyor; başörtüsü üzerine baskıların en yoğunlaştığı dönemde ODTÜ o öğrencilerin eğitim hakkı için ayaklandı. Sorun bir zihniyet sorunu ve bu zihniyeti ordu, yargı, üniversite vb. kurumlara yerleştirme sorunudur. Siz de şunu bilesiniz ki biz de buna izin vermeyeceğiz.