Cumhurbaşkanı Gül'ü protesto eden 46 öğrenciye hapis cezası

Cumhurbaşkanı Gül'ü protesto eden 46 öğrenciye hapis cezası
Cumhurbaşkanı Gül'ü protesto eden 46 öğrenciye hapis cezası
Cumhurbaşkanı Gül'ü Kocaeli Üniversitesi'nde protesto eden 46 öğrenciye hapis cezası verildi

İZMİT - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü, geçen yıl 6 Nisan'da Kocaeli Üniversitesi'ni ziyareti sırasında protesto edip, müdahale eden polislere direndikleri belirlenen 46 üniversite öğrencisi, 5'er ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kocaeli Üniversitesi'nin Umuttepe Kampusü'nü ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rektör Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu ile görüşürken, B Kapısı'nda toplanan bir grup öğrenci protesto gösterisi başlatmış, içeri girerek Rektörlük binasına yürümek istemişti. Öğrenciler, burada geniş önlem alan polis ekiplerinin oluşturduğu engeli aşma girişiminde bulunmuştu. Bunun üzerine polisler, tazyikli su, biber gazı kullanarak müdahalede bulunup, 55 öğrenciyi kargatulumba gözaltına almıştı.

‘TOPLANTI VE GÖSTERİ YÜRÜYÜŞLERİ KANUNU'NA MUHALEFET’

Bu öğrencilerden 46'sı hakkında, Kocaeli 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 10 aydır tutuksuz yargılanan 46 öğrenci hakkında dün karar açıklandı. 46 öğrenci, '2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet' suçunu işledikleri gerekçesiyle 5'er ay hapis cezasına çarptırılırken, 'polise mukavemet' suçlamasından ise beraat etti.

Mahkeme, öğrencilere verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve 5'er yıl süre ile denetime tabi tutulmalarına karar vererek, hükümle ilgili olarak Yargıtay yolunun da açık olmasını kararlaştırdı.(dha)


  http://www.radikal.com.tr/112303811230384

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DEMOKRASININ YEDINCI KURALI - Equalizer001

  Demokrasinin 7. kurali: Demokratik bir ulkede iktidar guclendikce ozgurlukler azalir.

  yeter yahu! - aharasa

  kimseye zarar vermemiş öğrencilere hapis cezası vermeyin artık. bırakın bir şeyi protesto etmek isteyen protesto etsin. nedendir bu korkunuz?

  Basbakan bu ise ne diyor - istanbuldanmuhendis

  Daha dun hapse girenlerin ogrenci olmadigi, silah sahibi teroristler oldugunu soyluyordu. Merak ettim bu haber hakkinda ne dusunuyor

  Ileri demokrasi - Ali Fistan

  Bu Turkiye'nin bir ileri demokrasi ve gelismis insan haklari belgesidir.