Cumhurbaşkanı'na anlatılan teknoloji görücüye çıkıyor

Fosil yakıta alternatif teknolojiler konusunda ABD, Almanya, Japonya, Güney Kore gibi dünya devleriyle yarışan TÜBİTAK'ın geliştirdiği yakıt pili teknolojisi ilk olarak askeri gemilerde denenecek.

İZMİT - Fosil yakıta alternatif teknolojiler konusunda ABD, Almanya, Japonya, Güney Kore gibi dünya devleriyle yarışan TÜBİTAK'ın geliştirdiği yakıt pili teknolojisi ilk olarak askeri gemilerde denenecek. Gebze'deki TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) 'Ergimiş Karbonat Yakıt Pilli Gemi Elektrik Üretim Sistemleri Pilot Tesisi', 18 Aralık'ta açılıyor. Çalışmaya Milli Savunma Bakanlığı büyük destek veriyor.
Geçen ay TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi'ne içeriği açıklanmayan ani ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de basına kapalı olarak verilen ve sır gibi saklanan brifingde bu konuyla ilgili bilgi aktarıldığı öğrenildi.
21'inci yüzyılın en kritik 25 yılı
Uzmanlara göre tüm dünyada 21'inci yüzyılın ilk çeyreği enerji alanında fosil yakıtları daha verimli ve çevreye duyarlı kullanan teknolojilerin devreye alındığı bir dönem olacak. Bu teknolojiler arasında en önemlisi olaraksa hidrojen ve yakıt pili teknolojisi gösteriliyor.
Hidrojen ve yakıt pili, kabaca özetlenirse elektrokimyasal yöntemle daha temiz enerji üreten bir teknoloji. Sistem, depolanan elektriğin (akü) suyu elektroliz ederek hidrojen üretmesine dayanıyor. Bu işlem sırasında açığa çıkan enerji (elektrik) otomobilleri hareket ettirmekten TV'leri çalıştırmaya kadar her alanda kullanılabiliyor. Atıksa sadece su ve bir miktar ısı. Tekniğin ilk aşamada askeri gemilerde kullanımı için AR-GE çalışması yürüten TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü, 'Epa RTP 16.11 Ergimiş Karbonat Yakıt Pilli Gemi Elektrik Üretim Sistemleri Pilot Tesisi'ni kurdu. İtalya Milli Savunma Bakanlığı ve İtalyan Ansaldo firmasının da desteklediği projeyle pilot tesiste NATO F76 dizel yatık kullanılan askeri gemilerde 0.5 megawatlık prototip elektrik tesisi kurulacak. (dha, Radikal)