@ismailsaymaz

Cumhurbaşkanı'na hakaretten bir tutuklama daha: Suçun işlendiği ortama göre...

Cumhurbaşkanı'na hakaretten bir tutuklama daha: Suçun işlendiği ortama göre...
Cumhurbaşkanı'na hakaretten bir tutuklama daha: Suçun işlendiği ortama göre...
Cumhurbaşkanı'na hakaret suçunu işlediği iddiasıyla İzmir, Edirne ve Akhisar'da 3 kişinin tutuklanmasının ardından bugün de Gebze'de bir üniversite öğrencisi aynı suçlamayla tutuklandı. Tutuklama gerekçesinde 'işin önemi' ile 'suçun işlendiği şartlar ve mahal ile ortam' yazıyor
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - İzmir ’de, Özgürlük ve Dayanışma Partisi Parti Meclisi Üyesi Onur Kılıç’ın “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla tutuklanmasını protesto için Gebze’de yapılan yürüyüşte “Hırsız, katil Erdoğan” sloganı attığı ve bunu twitter’da yazdığı iddia edilen üniversite öğrencisi Arif Buğra Aydoğan aynı suçlamayla tutuklandı. Mahkemenin Aydoğan’ı tutuklama nedenleri arasında, “ işin önemi” ile “suçun işlendiği şartlar ve mahal ile ortam” da yer alıyor.

Lise öğrencisine Erdoğan'a hakaretten 7 ay hapis

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde okuyan 19 yaşındaki Aydoğan, Emniyet’te ifadesi alındıktan sonra Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Aydoğan, çıkarıldığı Gezbe 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki sorgusunda, Cumhurbaşkanı’na hakaret etmediğini, ifade özgürlüğünü kullandığını belirterek, şöyle dedi: “Bundan 3-4 gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD ’ye gittiğinde öldürülen üç Müslüman için Obama’yı suçlamıştı. Siz bu ülkeyi yönetiyorsanız ülkenizdeki ölümlerden ve hırsızlıklardan dolayı birebir muhatabı değilseniz de ülkeyi yönettiğiniz için bunlardan sorumlusunuz. İstanbul Fatih’te bir kişi duvara ‘Hırsız, katil Erdoğan’ yazdığı için gözaltına alınmış, tutuklama talebiyle bugün mahkemeye sevk edilmiş, mahkeme de serbest bırakmıştır. Yani hakaret olarak değil, ifade özgürlüğü doğrultusunda söylediğim sözlerdir. Onun haricinde, o sözleri söylememin sebebi, çocukluğumdan beri tanıdığım Onur Kılıç’ın aynı suçlama ile İzmir’de tutuklanmasıdır. Onun söylediklerini vicdani olarak tekrar ettim. Çünkü çocukluğumdan beri tanıdığım, abim olarak bildiğim insan tutuklanmıştır. Twitter mesajları da bana aittir. O dönem birçok kişi paylaşımda bulunduğu için bu tür paylaşımlarda bulunmuş olabilirim.”

İzmir'deki tutuklanmayı protesto eden Edirneli ve Akhisarlı gençler de tutuklandı

Hakimlik, öngörülen cezanın alt ve üst sınırı, işin önemi ve verilmesi beklenen cezanın güvenlik tedbiri ile orantılı olacağı, suçun işlendiği şartlar ve mahal ile ortam göz önüne bulundurulduğunda tutuklama şartlarının var olduğu” gerekçesiyle Aydoğan hakkında tutuklama kararı verdi. Tutuklama kararının açıklanmasıyla birlikte Adliye’de yaşanan arbedenin ardından ÖDP’nin Darıca İlçe Başkanı da gözaltına alındı. Kılıç’ın tutuklanmasından sonraki protestolarda aynı sloganı attığı için Edirne’de Kadir Yavaş ve Manisa’nın Akhisar ilçesinde Şafak Kurt adlı gençler tutuklanmıştı.

ÖDP'li Kılıç, 'Cumhurbaşkanı'na hakaret'ten tutuklandı