Cumhurbaşkanı'nın 'Gezi ile gurur duyarım' sözüne Köşk'ten sansür

Cumhurbaşkanı'nın 'Gezi ile gurur duyarım' sözüne Köşk'ten sansür
Cumhurbaşkanı'nın 'Gezi ile gurur duyarım' sözüne Köşk'ten sansür
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ABD'deki bir açıklamasında söylediği 'Gezi olaylarının başlangıcı ile açıkçası gurur duyarım' sözleri Cumhurbaşkanlığı'nın resmi internet sayfasında yer almadı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD ziyareti kapsamında finans sektörünün önde gelen temsilcileriyle bir araya geldiği Merrill Lynch’teki sabah kahvaltısında Gezi eylemleriyle ilgili soruları da yanıtladı.

Gül, Gezi eylemleriyle ilgili, “Aslında ben bir açıdan bu olayların başlangıcı ile ilgili açıkçası gurur da duyarım” ifadesini kullandı.

Gül’ün sorulara verdiği yanıtlar, daha sonra Köşk görevlileri tarafından Cumhurbaşkanlığı’nın resmi internet sayfasına konuldu.

Ancak Merrill Lynch’teki açıklamalarını abonelerine servis eden DHA’nın haberinde yer alan Gül’ün “Gezi olaylarının başlangıcından gurur duyarım” cümlesinin Cumhurbaşkanlığı sitesinde yer alan aynı konuşmada bulunmadığı ortaya çıktı..

GÜL’ÜN AJANSLARDAN GEÇEN SÖZLERİ:
Aslında ben bir açıdan bu olayların başlangıcı ile ilgili açıkçası gurur da duyarım çünkü şundan dolayı: Türkiye ’yi bilenler tanıyanlar, 10-15 yıl önce Türkiye hangi gündemler ile dünya kamuoyuna gelirdi veya Türkiye’nin problemleri neydi, bugün ise Türkiye’nin problemleri nedir diye baksınlar? İstanbul ’daki olayların başlangıcı aynı Washington’da, Londra’da, New York’ta olduğu gibi çevre bilinci, şehrin yapılmasıyla ilgili, buraya bu bina yakışır yakışmaz kaygıları ile ortaya çıkan bir olay. Bu tip problemler başta demokratik ülkelerin, gelişmiş ülkelerin problemleri. Türkiye’nin problemleri buna benzer problemler haline geldi. Önce bunun bilinmesini isterim. Türkiye’nin problemleri, bu gösteriler, cinayetler, çok büyük işsizlikler, çok büyük anti-demokratik uygulamalar veyahut da diktatörlükle, otoriterlikle ilgili değil. New York’ta da Washington’da da göreceğiniz benzer sebeplerle başlayan olaylar. Önce bunu bilmenizi isterim.

Cumhurbaşkanı Gül: Gezi ile gurur duyarım

GÜL’ÜN CUMHURBAŞKANLIĞI RESMİ İNTERNET SİTESİNDEKİ SÖZLERİ:
“Şimdi tabi tüm televizyonlar çok gösterdiği için eminim ki sizin de kafanızda bir sürü sorular oluşmuştur, Gezi Parkı dediğimiz veya Taksim’deki olaylarla ilgili. Önce şunu gayet objektif olarak bilmenizi isterim. Bu olaylar neye benzeyen olaylardır? Türkiye’yi bilenler tanıyanlar, 10-15 yıl önce Türkiye hangi gündemler ile dünya kamuoyuna gelirdi veya Türkiye’nin problemleri neydi, bugün ise Türkiye’nin problemleri nedir diye baksınlar. İstanbul’daki olayların başlangıcı aynı Washington’da, Londra’da, New York’ta olduğu gibi çevre bilinci, şehrin yapılmasıyla ilgili, buraya bu bina yakışır yakışmaz kaygıları ile ortaya çıkan bir olay. Bu tip problemler başta demokratik ülkelerin, gelişmiş ülkelerin problemleri. Türkiye’nin problemleri buna benzer problemler haline geldi. Önce bunun bilinmesini isterim. Türkiye’nin problemleri, bu gösteriler, cinayetler, çok büyük işsizlikler, çok büyük anti-demokratik uygulamalar veyahut da diktatörlükle, otoriterlikle ilgili değil. New York’ta da Washington’da da göreceğiniz benzer sebeplerle başlayan olaylar. Önce bunu bilmenizi isterim.


  http://www.radikal.com.tr/115243311524337

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  takiye - ibrahimbaytak

  Çünkü cumhurbaşkanı GÜL o sözü dünya kamuoyuna söyledi. Türkiye kamuoyuna değil. İşte yıllarca “ABD, AB” ve batılı ülkeleri “demokratız, reform yapıyoruz” diye böyle kandırdılar. İçeride başka, dışarıda başka konuşarak bu yaptıkları düpedüz TAKİYE değil mi bu?

  "Gurur" Meselesi - user1107643

  Gezi'yle ne kadar "gurur" duydugunu kanitlamis iste! Yüzsüzlügün de bu kadari! Ama alistik yani!

  Demokrasi - selo4433

  demokrasini en temel kaynağı sansürdür. bunu böyle bilmeliyiz. Teşekkürler başbakan bize sürekli yeni kavramlar öğretiyorsun.

  Alıştık artık... - _poseidon_

  Suriye, Gezi vb... Orda başka burda başka. Alıştık artık. Bazen burda da başka )

  NİÇİN - pispor

  Padişahtan mı korktular yada beyefendi incinir diye mi

  bunların hepsi - sofronitsky

  Tayyip Erdoğan'dan korkuyor..

  Neden? - amaurot

  Dışarı da başka içeri de bambaşka diye mi algılamalıyız bu sansürü? Neden olduğu gibi yayınlanmamış? Sayın Cumhurbaşkanı Gezi olaylarının başlangıcında "demokrasi sadece sandık değildir" diyerek hemen her yurttaşın gurur duyabileceği güzel bir açıklama yapmıştı! Bu sansür neden?