Cumhuriyet Bayramı terör protestolarıyla kutlanmaya başlandı

Dağlıca saldırısından sonra başlayan terörü lanet eylemleri dün de sürerken, Cumhuriyet Bayramı için düzenlenen yürüyüşlerde de PKK'ya karşı öfke ortaya kondu. İzmit'teki protestoya bombalı provokasyon yapıldı.

İSTANBUL - Dağlıca saldırısından sonra başlayan terörü lanet eylemleri dün de sürerken, Cumhuriyet Bayramı için düzenlenen yürüyüşlerde de PKK'ya karşı öfke ortaya kondu. İzmit'teki protestoya bombalı provokasyon yapıldı.
Bursa'da 'Hepimiz Mehmediz Güçbirliği' adı altında bir araya gelen 200 sivil toplum örgütünün ortaklaşa düzenlediği mitinge 30 bin kişi katıldı. Aralarında hakkâri'de şehit düşen Bursalı Piyade Er Samet Saraç'ın dayısı Doç. Dr. Ali Kara'nın da bulunduğu konuşmacılar PKK'yı lanetledi. Bursa'nın 100 bin nüfuslu ilçesi İnegöl'de de 20 bin kişinin katıldığı bir miting vardı. Cumhuriyet'in 84'üncü kuruluş yıldönümü nedeniyle Mudanya'da yapılan yürüyüş sırasında, Abdullah Öcalan'ın bulunduğu İmralı ile bağlantıyı sağlayan askeri iskelenin çevresinde de tekneler buluştu. Tekneler, Atatürk'ün 'Ulus'a Sesleniş'ini kurdukları ses yayın cihazlarıyla Mudanyalılara dinletti.
Cumhuriyet Bayramı'nın 84'üncü yıldönümü dün İzmir'de coşkuyla kutlandı. Bu yıl her zamankinden daha kalabalık olan Cumhuriyet Meydanı'nda teröre tepki gösterildi. Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk bırakma törenine DTP'liler katılmadı. 80 bin nüfuslu Kastamonu'da düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü'ne 30 bin kişi katılarak, PKK aleyhine sloganlar attı. Erzincan'da şehit ailelerinin de katıldığı mitingde yaklaşık 5 bin kişi İstiklal Marşı okudu ve 'Bayrağa uzanan eller kırılsın' sloganları attı.
Mitinge provokasyon
Van'daki 29 Ekim etkinliği kapsamında düzenlenen yürüyüşte de 10 bin kişi 'Kürt-Türk kardeştir, PKK kalleştir, Kahrolsun PKK' sloganları attı. Sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı yürüyüşte, dedektör köpekler yol kenarındaki ağaç, çiçek ve çöp kutularında bomba aradı.
İzmit'te Atatürkçü Düşünce Derneği öncülüğünde gerçekleştirilen ve bazı sendikalarla sivil toplum örgütlerinin katıldığı terörü protesto mitinginin başlayacağı saatte, 5 bin kişinin toplandığı alanın yakınında bomba patladı. Patlama, mitingin başlayacağı ilan edilen saat 14.00 sıralarında meydana geldi. Sayıları 5 bine ulaşan kalabalık ellerinde bayrak ve pankartlarla Perşembe Pazarı Meydanı'nda yerlerini aldığı sırada, alana 50 metre uzaklıktaki orta refüjde bulunan iki ağacın arasında patlama oldu. Büyük paniğe yol açan patlamanın ardından, polisler patlamanın olduğu bölgeyi kordon altına aldı.
Patlama sırasında, Mustafa Özmen adlı çocuk ile Selçuk Demirağ ile Emir Al ayak ve ellerinden hafif yaralandı. Kocaeli Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, yapılan incelemede bombanın ses bombası olduğunu ancak, yaralanmalardan içine zarar vermesi için bazı parçalar yerleştirildiğinin anlaşıldığını söyledi. (dha, aa)