Cumhuriyet Çalışma Grubu'nun faaliyetleri 'şoke edici' nitelikte

Cumhuriyet Çalışma Grubu'nun faaliyetleri 'şoke edici' nitelikte
Cumhuriyet Çalışma Grubu'nun faaliyetleri 'şoke edici' nitelikte

CÇG, pek çok ?eylemi?ni internet kafeler üzerinden yürütmüş.

CÇG darbenin tohumunu atmak için maçta Kıbrıs pankartı açmaktan halka açık toplantıya 'gizlice' suzmaya her yolu denemiş

İSTANBUL - İkinci Ergenekon İddianamesi’ne göre, 2003-2004’teki darbe sürecinin ilk adımı sayılan Cumhuriyet Çalışma Grubu, AKP’ye ve muhalif gördüğü unsurlara karşı akla hayale gelmeyen yollar denedi.
AKP’nin halka açık konferansına nedense ‘gizli olarak temin edilen davetilerle’ sızılmış, Galatasaray-Gençlerbirliği maçında Kıbrıs yanlısı bir pankart açılmak istenmiş, ‘Ulusla Birlik Kurultayı’ düzenlenip el ilanları otogarlarda dağıtılmış, köşe yazarlarına ve milletvekillerine internet kafelerden e-postalar gönderilmiş... 
İddianameye göre Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde illegal şekilde kurulan CÇG, “Yıkıcı, bölücü ve irticai unsurlar ile bunların uzantılarının, devlete karşı giriştikleri eylemlere karşı toplumsal refleksi harekete geçirmek, dezenformasyon ile mücadele etmek, özel istihbarat bilgilerini üretmek, kullanmak ve arşivlemek, kurum kimliği adı altında yapılması mahzurlu olan ve fakat yapılması gereken eylem ve faaliyetleri organize etmek” amacına kilitlenmişti. 
Bir dizi karar alan CÇG, bunları aylık devre raporları haline getirdi. AKP hükümetine ve ‘muhalif’ gördüğü unsurlara bayrak açan CÇG, enterean faaliyetler yürüttü. Bazılar şöyle:

* Pergel Kanunu olarak adlandırılan belediye mevzuatına yönelik basın bilgilendirme metni 461 köşe yazarına gönderildi. İmza olarak, ‘Cumhuriyet Platformu’ kullanıldı. 

* 100 Bin Mektup Çalışması kapsamında; iki kanun değişikliğiyle ilgili Eruygur tarafından emekli jandarma genel komutanlarına yazılan mektuplar özel kuryelerle gönderildi.

* Aynı mektuplar AKP ve CHP milletvekillerinin e-posta adreslerine iki grup halinde 12 farklı internet kafeden yollandı.

* Tercüman’da 23 Aralık 2003’te Gülay Göktürk’ün köşesinde çıkan ve polisin yönlendirmesiyle kaleme alındığı düşünülen ‘Bizim Endişelerimiz’ başlıklı yazıyla ilgili iki farklı şekilde yazılmış e-posta Göktürk’ün e-posta adresine gönderildi.

* AKP Adıyaman milletvekili Hüsrev Kutlu’nun TBMM’deki Atatürk’ün Mareşal üniformalı resmine ve TBMM Muhafız Taburu’na yönelik sözlerine karşı kaleme alınan üç farklı e-posta, CHP milletvekillerine, köşe yazarlarına ve Kutlu’ya gönderildi.

İstihbarat timi işbaşında
* AKP’nin İstanbul’da organize ettiği ‘Muhafazakârlık ve Demokrasi’ sempozyumuna herkesin katılımına açık olduğu halde özel istihbarat timi tarafından gizli olarak davetiyeler temin edilip basına yansımayan yönüyle ilgili ‘dikkate değer’ ve katılımcılara ilişkin bilgiler alındı.

* İlköğretim öğrencilerine dağıtılmak üzere 60 bin Atatürk fotoğrafı, ‘Genç-liğe Hitabe’, ‘Atatürk’ün İzcisi Kimdir’, 2004 takvimi, haftalık ders programı ve öğrenci ders çizelgesi basıldı ve özel dağıtım planı ile il jandarma komutanlıklarına gönderildi.

* Ankara’da 15 Şubat 2004’te oynanan Gençlerbirliği-Galatasaray maçında açılmak için üzerinde ‘Spor yalnız beden kabileyetinin bir ifadesi değildir. Dikkat, zekâ ve ahlakla birlikte olmalıdır. K. Atatürk’ ve’Kıbrıs Türktür, Türk Kalacak!’ yazılı pankartlar hazırlandı ancak Kıbrıs ile ilgili olan pankartın siyasi olduğu gerekçesiyle polis tarafından asılmasına izin verilmedi.

* Ankara Altınpark’ta 21 Şubat 2004 tarihinde MHP tarafından yapılan şölende, üzerinde; ‘Benim yegâne fahrim, servetim Türklükten başka bir şey değildir. K. Atatürk’, ‘Kıbrıs Türktür. Türk Kalacak!’, ‘Hiçbir yabancı kökünü Türkiye’de aramasın. Türkiye Türklerindir!’, ‘Türkiye laiktir. Laik kalacak’ gibi ifadeler bulunan pankartlar asıldı.

Masraflar, bütçeden
* İstanbul Harbiye Orduevi’nde 12 Şubat 2004’te Prof. Dr. Erol Manisalı’ya, 18 Şubat 2004’te bakanlıklar komuta katı toplantı salonunda altı rektöre CÇG raporu sunuldu.

* Çerkezlerin kurduğu federasyon mercek altına alındı.

www.vatansever.info adlı bir site açıldı. Bu sitenin tanıtımı için Ulusal Birlik Kurultayı’nda 1000, Ankara otobüs ve metro duraklarında, Adana ve Mersin’de 2 biner, üniversitelilere 3 bin el ilanı dağıtıldı.

* Anıttepe, Güvercinlik, Beytepe, Etimesgut, Çankaya ve Çiğiltepe askeri lojmanlarındaki 2004 yerel seçimlerine ait seçim sandıklarından çıkan oylar incelendi. Güvercinlik ve Beytepe’de AKP’ye, Anıttepe’de SHP’ye oy çıkması, CÇG’yi üzdü.

* Tüm bu çalışmalar içni ‘830 Kalemi’ ya da ‘Haber Alma Kalemi’ denilen bütçeden ‘onay belgeleriyle’ birlikte para alındı.