Cumhuriyet coşkusu her yerde

Akdeniz ve Ege'de kutlamalar, açık ve güneşli bir havada yapıldı. Antalya'da resmi kutlamalar Cumhuriyet Meydanı'ndan Konyaaltı Caddesi'ne alındı.

Bayramda Akdeniz güneşi
Akdeniz ve Ege'de kutlamalar, açık ve güneşli bir havada yapıldı. Antalya'da resmi kutlamalar Cumhuriyet Meydanı'ndan Konyaaltı Caddesi'ne alındı. Buna tepki gösteren CHP, MHP, DSP ve sivil toplum örgütleri Cumhuriyet Meydanı'nda alternatif kutlama programı hazırladı. Konuşmalardan sonra davul-zurna eşliğinde halay çeken kalabalık, olaysız dağıldı. Sivas'ta (yanda) valilik halka binlerce ücretsiz bayrak dağıttı.
FOTOĞRAF: İBRAHİM LALELİ/DHA
Devletin zirvesi Ata'ya çıktı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Ankara'daki ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Meclis Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Deniz Baykal'ın da katıldığı törenin ardından TBMM'ye geçerek kutlamaları kabul etti. TBMM'de önceki gece geç saatlere kadar çalışan vekillerin törenlere katılımı düşük oldu. Törene, çok sayıda rektör ve asker de katıldı.
Sezer, daha sonra Hipodrom'a geçti. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın tutuklanmasına yönelik tartışmaların yol açtığı gerilim kutlamalara da yansıdı. Hipodrom'da yapılan kutlamalarda protokol sıralarının boş olduğu gözlenirken, Sezer'in kutlama kabulünde de devletin ve siyasetin zirvesindeki isimlerin tokalaşmamaları dikkat çekti.
FOTOĞRAF: ADEM ALTAN
İstanbul'da yağmur zorladı
İstanbul'da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Vatan Caddesi'nde yapıldı. Törenin başlamasından kısa bir süre sonra etkili olan yağmur, öğrencileri ve vatandaşları zor durumda bıraktı. Tören programında bulunmasına rağmen ödül töreni, halkoyunları ve vals gösterileri yağış nedeniyle yapılamadı. Yağmur, törenin sonlarına doğru şiddetini artırınca öğrencilere ve vatandaşlara yağmurlukla şemsiye dağıtıldı. İstiklal Caddesi'nde de çeşitli siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri Galatasaray'dan Taksim'e kadar Cumhuriyet yürüyüşü düzenledi.
FOTOĞRAF: VAHAP ŞATIR
Titreyerek kutladılar
Çanakkale'de soğuk hava Cumhuriyet Bayramı törenlerine katılan öğrencileri dondurdu. 18 Mart Stadyumu'ndaki törende şiddetli poyraza rağmen töreni 1000'e yakın Çanakkaleli izledi. Bir saat süren tören sırasında saha ortasında tören kıyafetleriyle bekleyen öğrenciler üşüyen ellerini, nefesleriyle ısıtmaya çalıştı. Öğrenciler, "Cumhuriyetimiz için her şeye değer" dedi.
FOTOĞRAF: ÇİĞDEM ALYANAK/AA
Kar salona hapsetti
Erzurum, Kars ve Ardahan'daki törenler, yoğun kar nedeniyle kapalı alanlarda yapılabildi. Törenler, Erzurum'da (yanda) Erzurum Lisesi Kültür Merkezi, Kars'ta Spor Salonu, Ardahan'da ise Halk Eğitim Merkezi'ne kaydırıldı. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde etkili olan yoğun yağmur nedeniyle de törenler Rize ve Giresun'da kapalı spor salonları, Artvin'de ise bir sinema salonunda yapıldı.
FOTOĞRAF: CEM BAKIRCI/DHA
Mehterin dozu kaçınca
Amasya 12 Haziran Stadyumu'ndaki törenlere ilgi azdı. Törenlere gelen az sayıda vatandaşın çoğu hoparlörlerden bir saate yakın mehter marşı çalınınca durumu protesto ederek tören öncesi stadı terk etti. Vatandaşlar, "Mehtere karşı değiliz, ama sürekli çalınmasında başka anlam olduğuna inandık" dedi. Tepki sonrası yayın kesildi. Vali Celalettin Lekesiz, "Konuyu araştıracağım" derken, AKP'li Belediye Başkanı İsmet Özarslan, "Bu o kadar önemli değil" diye konuştu.
FOTOĞRAF: SAVAŞ TUTAK/DHA
Konya'da hüzün
Atatürk Stadyumu'ndaki kutlamalar sırasında protokol tribününde görevli inzibat er Zeki Vargin, aniden bayıldı. Acil servis ekibinin müdahale ettiği Vargin, ambulansla hastaneye kaldırılırken yolda öldü. Vargin'in ölüm nedeni henüz belli değil.
FOTOĞRAF: ALİ GÜLER/DHA


    http://www.radikal.com.tr/7616047616040

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.