Cumhuriyet gazetesi yayın yönetmeni Utku Çakırözer görevden alındı

Cumhuriyet gazetesi yayın yönetmeni Utku Çakırözer görevden alındı
Cumhuriyet gazetesi yayın yönetmeni Utku Çakırözer görevden alındı

Cumhuriyet'in görevden alınan Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer...

Cumhuriyet gazetesi Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer görevden alınırken, Genel Yayın Koordinatörü Murat Sabuncu ve Yazı İşleri Müdürü Ayşe Yıldırım Başlangıç'ın istifaları da kabul edildi.

RADİKAL – Cumhuriyet gazetesinin üst yönetiminde kapsamlı değişiklikler yapıldı. Gazetenin Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer’in görevine son verilirken, Genel Yayın Koordinatörü Murat Sabuncu ve Yazı İşleri Müdürü Ayşe Yıldırım Başlangıç’ın istifaları da kabul edildi. Genel yayın yönetmenliğine yeni görevlendirmenin daha sonra yapılacağı açıklandı.

Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo’nun Paris’teki ofisine, “Hz. Muhammed’in karikatürlerini yayınladıkları” gerekçesiyle baskın düzenlenerek toplam 12 kişinin öldürülmesinin ardından, dergiyle dayanışma amacıyla katliamdan sonraki ilk sayıdan bir seçki yayınlayan Cumhuriyet gazetesi hükümetin tepkisini çekmiş; bu özel yayınla ilgili olarak gazete içinde de görüş ayrılıklarının yaşandığı öne sürülmüştü. Gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay tarafından yapılan açıklamada bu konuya değinilmezken, “yayın yönetiminde yaşanan uyumsuzluk ve anlaşmazlıkların sürdürülemez bir iş ilişkisi noktasına geldiği” belirtildi. 

Geçtiğimiz Temmuz ayında gazeteye pek çok 'transfer' yapılmış ve bu isimler arasında gazeteci yazar Aydın Engin'in de bulunmasının gazetede 'krize yol açtığı' öne sürülmüştü. O dönem İbrahim Yıldız'dan boşalan Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirilen Utku Çakırözer'in de gazetenin Yazı İşleri Müdürü Ayşe Yıldırım ile Yayın Koordinatörü Murat Sabuncu ile fikir uyuşmazlığı yaşadığı öne sürülüyordu. 

Medyatava sitesinin haberine göre, Cumhuriyet'in yeni Genel Yayın Yönetmeni olarak iki gazetecinin adı geçiyor. Bunların ilki, halen Habertürk'te yazan ve bir dönem Milliyet gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yapan Umur Talu... Cumhuriyet'in başına geçeceği yönünde adı anılan ikinci isim ise Cumhuriyet yazarı Can Dündar...

Cumhuriyet gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’ın konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklama şöyle:

Öncelikle belirtmek isteriz ki, Mustafa Kemal Atatürk 'ün adını koyduğu Cumhuriyet gazetesinin temel yayın ilkeleri ve politikaları doğrultusunda yayınının daha etkili şekilde ve gelişerek devam edeceğinden, demokrasi, insan hakları, eşitlik, sosyal adalet, laik ve demokratik cumhuriyet, özgürlükler ekseninde yerleşmiş ve kökleşmiş olan yayıncılık anlayışının sürdürülmesi için çaba gösterileceğinden kimsenin kuşkusu olmamalıdır.

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu’nun bugün yapmış olduğu toplantıda, Cumhuriyet gazetesi yayın yönetiminde yaşanan uyumsuzluk ve anlaşmazlıkların sürdürülemez bir iş ilişkisi noktasına geldiği, bunun yarattığı olumsuzlukların kurumsal yapıda da aksamalara neden olduğu değerlendirilmiştir.

Öte yandan gazete satışlarının daha üst seviyelere çıkarılması, gazetemizin daha geniş okur kitlelerine ulaştırılabilmesi bakımından yayın yönetiminde bir değişimin uygun ve gerekli olacağı kanaati oluşmuştur.

Bu durumda yayın yönetiminin tümüyle yeniden yapılandırılmasının, bu nedenle de Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer, Genel Yayın Koordinatörü Murat Sabuncu, Yazı İşleri Müdürü Ayşe Yıldırım Başlangıç’ın mevcut görevlerinden ayrılmalarının uygun olacağı sonucuna varılmıştır.

Bu nedenle,

1- Utku Çakırözer’in Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği ve İcra Kurulu üyeliği görevinden alınmasına,

2- Genel Yayın Koordinatörü Murat Sabuncu ve Yazı İşleri Müdürü Ayşe Yıldırım Başlangıç’ın yönetimin alacağı kararların önünün açılabilmesi bakımından bu görevlerinden istifa ettiklerini İcra Kurulu’na önceden bildirdikleri anlaşıldığından, istifalarının kabulü ile bu konuda gereğinin İcra Kurulu’nca yapılmasına,

3- Boşalan İcra Kurulu üyeliğine vakıf yönetim kurulu üyesi Hakan Kara’nın atanmasına,

4- Genel Yayın Yönetmenliğine yeni görevlendirmenin daha sonra yapılmasına,

5- Geçici yayın yönetiminin İcra Kurulu tarafından belirlenecek şekilde yürütülmesine, oybirliğiyle karar verilmiştir.