Cumhuriyet gazetesine Charlie Hebdo araması

Cumhuriyet gazetesine Charlie Hebdo araması
Cumhuriyet gazetesine Charlie Hebdo araması
Cumhuriyet gazetesinin bugünkü sayısında Charlie Hebdo'nun yeni sayısının kapağını basacağı iddiası üzerine gazetenin basıldığı matbaadan çıkan kamyonlar arandı. Gazete binasına çıkan tüm yollar da polis tarafından kapatılmış durumda.

RADİKAL - Fransa'da 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo yeni sayısıyla çıktı; raflarda yerini aldı. Cumhuriyet gazetesi de, dünya genelinde 16 dilde 3 milyon basılan 16 sayfalık Charlie Hebdo Dergisi'nden 4 sayfa yazı ve karikatür seçkisine yer verdi. 

Gazetede yayımlanan bölümlerde, saldırıyı kınamak için sokaklara çıkanların resimlerinin üzerine konuşma baloncuğu açılarak "özgürlük" ve "demokrasi" yazıları yazıldı. Dergide Katoliklerin dini lideri Papa Francisco karikatürleri yer aldı. Bir karikatürde Nijerya'da Boko Haram örgütünün öldürdüğü 2 bin kişiden bahsedildi. Derginin yazarı Antonio Fischetti "Ölmediler İşte" başlıklı yazısında, silahlı saldırıda hayatını kaybeden arkadaşlarından bahsetti; onlara özlemini dile getirdi. Saldırıda hayatını kaybeden yazar ve çizerlerin karikatürlerine de yer verildiği görüldü.POLİS ÖNLEM ALDI
Öte yandan Charlie Hebdo'nun bir bölümünün Cumhuriyet gazetesinde yayımlanacağı haberleri üzerine, gece Şişli'de bulunan Cumhuriyet gazetesi binası önünde polis tedbir amaçlı geniş güvenlik önlemi aldı. Saat 24.00 sıralarında "akrep" diye tabir edilen zırhlı polis aracı gazete binası önünde beklemeye başladı. Saat 01.00'dan itibaren de gazeteye çıkan Şişli Büyükdere Caddesi'ni Abide-i Hürriyet Caddesi'ne bağlayan yol, Prof. Nurettin Mazhar Öktel Sokağı ve İstiklal Sokak güvenlik şeridi ve demir bariyerlerle araç trafiğine kapatıldı. Polislerin gazete önünde ve çevresinde bekleyişi sürerken, gazetenin güvenlik personellerinin nöbet tuttuğu görüldü.
Ayrıca sabah saatlerinde bölgeye Özel Harekat Timleri de sevk edildi. 

DAĞITIM KAMYONLARI DURDURULDU 


Cumhuriyet gazetesinin bugün Charlie Hebdo dergisinin saldırı sonrası hazırladığı yeni sayısının kapağını basacağı iddiası üzerine gazetenin İstanbul Esenyurt'taki matbaasından çıkan dağıtım kamyonları durdurularak arandı. Gece saat 02.00 civarında yapılan ve yaklaşık 40 dakika süren aramanın ardından polisin savcılıkla yaptığı görüşme sonrası kamyonların matbaadan çıkışına izin verildi.

3 KİŞİ PROTESTO ETTİ


Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan bölümlerde Hz. Muhammed'in de karikatürünün yer alacağı iddiası üzerine Alperen Ocakları üyesi 3 kişi, gece gazete binasının bulunduğu sokağa gelerek basın açıklaması yaptı.
Gazetenin Şişli'de bulunan binası önünde de polis güvenlik önlemi aldı. Saat 24.00 sıralarında "akrep" diye tabir edilen zırhlı polis aracı gazete binası önünde beklemeye başladı. Saat 01.00'dan itibaren de gazeteye çıkan Şişli Büyükdere Caddesi'ni Abide-i Hürriyet Caddesi'ne bağlayan yol, Prof. Nurettin Mazhar Öktel Sokağı ve İstiklal Sokak güvenlik şeridi ve demir bariyerlerle araç trafiğine kapatıldı. Polislerin gazete önünde ve çevresinde bekleyişi sürerken, gazetenin güvenlik personellerinin de nöbet tuttuğu görüldü.

SAAT 09:00'DA SOKAK AÇILDI

Sabah saat 09:00 sıralarında Cumhuriyet Gazetesi'nin önünde alınan güvenlik tedbirleri kısmen azaltıldı. Yaya ve araç trafiğine kapatılan gazetenin bulunduğu İstiklal Sokağı, saat 09:00'da açıldı. Prof. Nurettin Mazhar Öktel Sokak girişi ise kapalı tutuluyor.

UTKU ÇAKIRÖZER AÇIKLAMA YAPTI

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer de bir açıklama yaparak bugünkü sayılarında Charlie Hebdo'nun Hz. Muhammed'i saldırı nedeniyle ağlarken gösterdiği belirtilen kapağa dergiden yayınlayacakları seçkide toplumsal hassasiyetleri gözeterek yer vermediklerini, yazarlarını terör saldırılarına kurban vermiş bir gazete olarak Charlie Hebdo ile dayanışma içerisinde olduklarını belirtti. (Radikal/Hakan KAYA/Ozan URAL/Soner HASIRCIOĞLU/İSTANBUL/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/127175712717577

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Darbe karşıtı - drhil

  Ben kendimi bildim bileli, darbe karşıtı bir adamım, Eylül darbesinde hayır oyu veren % 8 den olmakla hep övünürüm. Ama şimdi anladım ki benim karşı olduğum müdahaleler, hep ABD destekli olanlarmış. Beni aldı mı şimdi inceden bir düşünce.

  Radikal'in yapamadığı - zavrak

  Ezgi Başaran'ın yazısının sonunda Radikal'in Charlie Hebdo karikatürlerini basamama gerekçesini okuyunca Cumhuriyet Gazetesini tebrik ediyorum. Bunca bedel ödemiş bir gazeteden de bu beklenirdi doğrusu. Radikalin tutumu ise tam bir "KORKTUM NE YAPAYIM" durumu. Bu saatten sonra da bir şey yapmayın zaten. Suya sabuna dokunmayın.

  Hassasiyet? - New User

  Her ne kadar davet edilmemiş olsa bile, hassasiyet gösterip terörü kınamak için Fransa'ya giden Başbakanımız "basın özgürlüğü" hissiyatını tüm dünyaya göstermeye çalışırken (cümlenin bu kısmına kadar gülmeden okuyabilenleri saygıyla selamlıyorum) gel gör ki güzel ülkemde "söz konusu derginin kapağı" nı yayınlayacak söylentisi ise, bir gazetenin basımhanesine polis baskın yapıp manşetleri kontrol ediyor. Hassasiyet önemli tabiki fakat her zaman hassasiyet gösteren hep sen olmalısın. Diğerleri istediğini yapar, sana karşı hassas davranmaları gerekmez. Bu kadar hassas olan bir yapının temellerinin sağlamlığına da laf söylemek yersizdir. Hassasiyet önemli(!)

  manasiz - user649322

  gayet dostca, ayrica o kisinin muhammed mi siradan bir arap mi oldugu belli olmayan bir kapak basilacak diye gazetenin dagitim kamyonlari araniyor, sonunda basilmiyor bu, zorla, mahalle baskisiyla. cumhuriyet'i kac kisi okuyacak, okuyanlar zaten bunu takmayacak, onun 10 kati kisi bu kapagi turk gazetelerinin internet sayfalarinda coktan gordu. dostlar alisveriste gorsun, muhafazakarliklarina toz kondurulmasin diye din dersi ogretileri toplumsal kurallar haline getiriliyor.

  BÖYLE BİR ABLUKA VE ENGELLEME YASAL MI? - user564606

  Tıpkı Ahmet Şık ın basılmamış kitabına yasak gelmesi gibi bir durum.

  Özgür Basın - user834102

  Daha birileri geçen gün, dünyada ki en özgür basının bizim ülkemizde olduğundan mı dem vuruyordu? Bu ne rezalet yahu, her yeri kuşatılmış, akrepler falan... En ufak rahatsızlığında İnsanların kapısına polis diken hükümetle yaşamak müthiş şans (!).

  Sosyal Demokrasi - user395405

  Sosyal demokrasinin, fikir ozgurlugunun ne anlama geldigini bilmeyen, surekli PORNOGRAFIK cizimlerle 1 milyardan fazla muslumana hakaret eden Charlie Hebdoyu kiniyor onlara karsi yapiran saldiriyida lanetliyorum. Cumhuriyet boyle bir muslumanlara saygisizlik yapan bir derginin kapagini kullanirsa Cumhuriyet okuru sosyal demokrat bir vatandas olarak bir daha Cumhuriyet gazetesini asla okumam, yaptiklari arastirmaci habercilikten yada niyetlerindende suphe ederim.