Cumhuriyet Gezisi'nde türbana ince ayar

Çanakkale'ye gidecek 1120 ilköğretim öğrencisinin uğurlama töreninde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in türbanlı öğrenciyle çekilen fotoğrafı nedeniyle olaylı başlayan Cumhuriyet Eğitim Gezisi'nde, türbana ince ayar yapıldı.

ÇANAKKALE - Çanakkale'ye gidecek 1120 ilköğretim öğrencisinin uğurlama töreninde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in türbanlı öğrenciyle çekilen fotoğrafı nedeniyle olaylı başlayan Cumhuriyet Eğitim Gezisi'nde, türbana ince ayar yapıldı. Türbanla şehitlikleri gezmesine izin verilen öğrenciler gazeteciler tarafından görüntülenince, Şehitler Abidesi önündeki resmi törene alınmadı. Bazı öğrenciler türbanı boynuna bağlayarak dolaştı.
Cumhuriyet Eğitim Gezileri kapsamında dün Ankara'dan Bakan Çelik tarafından uğurlanan 24 ilden 1120 öğrenci ile 66 rehber öğretmen ve yönetici Çanakkale'ye geldi. Grubun arasında türbanlı öğrencilerin bulunması dikkat çekti. Gazetecilerce görüntülendiklerini fark eden Siirt grubundaki türbanlı üç ilköğretim öğrencisi, boyunlarındaki gezi kartlarını çıkararak kendilerini gizlemeye çalıştı. Şehitler Abidesi'ndeki tören öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Saadettin Sabas, 'Çelik'in türbanlı öğrencilerle fotoğrafını nasıl değerlendiriyorsunuz?' şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı: "Ben bunları şahsen montaj olarak değerlendiriyorum. Veli gelmiş çocuğunu yolcu ediyor. Çocuğun annesinin, babasının kıyafetine karışma hakkımız yoktur. Çünkü ben resimleri de inceledim. Buyurun hepsi burada. Böyle bir öğrencimiz yoktur. Bunlar sadece bu güzel projeyi sabote etmek isteyen bazı insanların tezgâhladığı bir oyundur."
Sabas, bir gazetecinin, 'Biraz önce öğrenciler arasında üç türbanlı öğrenciyi görüntüledik. Bu duruma ne diyeceksiniz?' sorusu üzerine ise şöyle konuştu: "Mümkün değil. Buyurun bakın. Resmi tören yeri burası. Resmi tören dışında çocuklara kıyafet serbest. Hiç resmi öğrenci kıyafetiyle gelen bir çocuk gördünüz mü? İsteyen istediği şekilde giyiniyor. Ama kontrolümüzde türbanlı öğrenci yok. Kontrolümüzün dışında gezerken bir çocuk bir şey takmıştır. Onu bilemiyorum. Hepsini kontrol altında tutmamız mümkün değil. Ama hassasiyetimizi sürdürüyoruz."
Şehitler Abidesi'nde Atatürk Anıtı önünde saat 12.00'de başlayan törene, Seyit Onbaşı Heykeli'ni gezen türbanlı öğrencilerin alınmadığı gözlendi.
'Medya çarpıtıyor'
MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada ise bazı basın-yayın organlarında 'Bakan, türbanlı öğrencileri uğurladı' başlığıyla haberler yer aldığı anımsatılarak şöyle denildi: "Geziye katılan öğrenciler törene sivil kıyafetlerle katılmıştır. Kot pantolonlu ve tişörtlü öğrencilerin yanı sıra Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinden birkaç öğrenci de başörtülü katılmışlardır. Bu görüntü bir okulda bir sınıfta değil, açık havadaki bir görüntüdür. Netice itibarıyla bu proje, öğrencilerimizin tarihi yerleri gezip bilgi ve görgülerini artırmaya yönelik bir gezidir. Bu geziye öğrencilerin kendilerini en rahat hissettikleri kıyafetle katılmalarının bazı medya kuruluşları tarafından bu kadar çarpıtılarak ele alınması şaşırtıcıdır. (dha, aa)