Cumhuriyet Mitingi'nde hedef yine AKP'ydi

Cumhuriyet Mitingi'nde hedef yine AKP'ydi
Cumhuriyet Mitingi'nde hedef yine AKP'ydi

Gündoğdu Meydanı?ndaki mitingde ?Cumhuriyet değil, AKPyıkılacak? sloganı atıldı. FOTOĞRAF: DHA

İZMİR - İzmir, ilki 13 Mayıs 2007 tarihinde Gündoğdu Meydanı’nda yapılan ve yüz binlerce kişinin katıldığı Cumhuriyet Mitingi’ne ikinci kez ev sahipliği yaptı. 2007’deki miting ‘Anneler Günü’ne, bugünkü miting de ‘Babalar Günü’ne rastladı. Cumhuriyet İçin Güçbirliği Platformu tarafından düzenlenen mitingine yaklaşık 10 bin kişi katıldı.
Baro, oda, dernek ve sendikaların aralarında yer aldığı 41 kurum ve kuruluş ile altı siyasi partinin destek verdiği mitingde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği kurumsal olarak yer almadı. Mitingde ‘Al fenerini topla sülüklerini, yıkamazsınız Cumhuriyet İlkelerini’, ‘Gâvur İzmirli sahte Müslümanlara haddini bildirdi’, ‘Şeriat, tarikat değil, akıl ve bilim esastır’ yazılı pankartlar açıldı, ‘Cumhuriyet değil, AKP yıkılacak’, ‘Hükümet istifa Tayyip Yüce Divan’a’ sloganları atıldı.
Sanatçı Bedri Baykam konuşmasında, “Bunlar herkes istediği gibi yaşasın der ama mini eteğe, alkole, yazarlara tahammül edemiyorlar. Oldu olacak Milli Takım’ın başından Fatih Terim’i alın, eşi türbanlı birini getirin de rahat edin. Silivri’de yatanların aklanıp çıkacaklarına inanıyorum” dedi. Baykam, 35 derece sıcaklık olduğunu, katılımın önceki mitinglerle kıyaslanamayacağını söyledi.
Ergenekon davasında 15 ay tutuklu kalan ve önceki gün tahliye edilen İşçi Partisi yöneticisi Adnan Akfırat da mitingde konuştu. Akfırat, “Ergenekon tertibini düzenleyenler kendilerini bir süre sonra Silivri’de bulacaklardır. Abdullah Gül de, Recep Tayyip Erdoğan da, Fettullah Gülen de Silivri’ye girecektir” diye konuştu. (dha)