Cumhuriyet Sucukları: Adımızı değiştirmeyiz

Cumhuriyet Sucukları: Adımızı değiştirmeyiz
Cumhuriyet Sucukları: Adımızı değiştirmeyiz
Ticari markalarda 'Türk', 'Türkiye', 'Cumhuriyet' ve 'Milli' gibi kelimelerin kullanılamayacağı yönündeki uyarı üzerine Afyonkarahisar'ın önemli markalarından 'Cumhuriyet Sucukları'nın da adını değiştirip değiştirmeyeceği merak konusu oldu.

AFYONKARAHİSAR - Firma sahibi Yavuz Kocaşaban, "Müşterilerimiz yurdun dört bir yanından arayıp, ismimizi değiştirirsek bundan sonra ürünlerimizi almayacaklarını belirtiyor" dedi.
Erzurum Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından 1 Nisan 2013'te bazı şirketlere gönderilen yazıda, "Türk Ticaret Kanunu'nun 46'ncı maddesinin 3'üncü fıkrasında 'Türk', ' Türkiye ', 'Cumhuriyet', 'Milli' kelimelerinin bir ticaret unvanına ancak Bakanlar Kurulu kararıyla konulabileceği" yönündeki uyarısı üzerine, Afyonkarahisar'ın önemli markalarından 'Cumhuriyet Sucukları'nın da marka adını değiştirip değiştirmeyeceği merak konusu oldu.
Cumhuriyet Sucukları'nın bir 'marka' olduğunu ve yasağın kendilerini ilgilendirmeyeceğini belirten, Cumhuriyet Sucukları'nın marka sahibi Afyon Et ve Et Ürünleri Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Kocaşaban, "Müşterilerimiz yurdun dört bir yanından arayıp, ismimizi değiştirirsek bundan sonra ürünlerimizi almayacaklarını belirtiyor. 'Cumhuriyet' bizim patentli markamızdır. Şirket unvanımız ise Afyon Et ve Et Ürünleri'dir. Onlarca yıldan beri markamız olan Cumhuriyet Sucukları markasını değiştirmek gibi bir durum söz konusu olamaz" diye konuştu.
Söz konusu yazının gönderilmesinin ardından Cumhuriyet gazetesi, Habertürk , Kanaltürk, Milli Gazete gibi marka isimlerinin ne olacağı tartışma konusu olmuştu. (Ömer MAZİ/DHA)