'Cumhuriyet sürdükçe silah tutkumuz sürecek'

'Cumhuriyet sürdükçe silah tutkumuz sürecek'
'Cumhuriyet sürdükçe silah tutkumuz sürecek'
Atatürk'ün Rize'ye gelişinin 89'uncu yıldönümü kutlamalarında konuşan Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Rizelilerin 1924 yılında kenti ziyaret eden Atatürk'ü aşırı miktarda silah atarak karşıladığını belirterek, "Valimiz ruhsat vermiyor ama bizim hemşerilerimizin o zamandan beri silah zafiyeti var" dedi.

RİZE - Atatürk ’ün Rize’ye gelişinin 89’uncu yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı. Törende konuşan Rize Belediye Başkanı AK Parti 'li Halil Bakırcı, Rizelilerin 1924 yılında kenti ziyaret eden Atatürk’ü aşırı miktarda silah atarak karşıladığını belirtti, “Valimiz ruhsat vermiyor ama bizim hemşehrilerimizin o zamandan beri silah zafiyeti var” dedi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene Rize Valisi Nurullah Çakır, İl Jandarma Komutanı Albay İsmet Cansaran, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ile kamu kurumlarının temsilcileri katıldı. Tören, çelenk koyma programının ardından İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile devam etti. Törende konuşan Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Rizeliler'in kurtuluş mücadelesine büyük destek verdiğini belirterek şunları söyledi:

"Rizeliler, Reis-i Cumhuru Rize’ye ayak bastığında tulum ve kemençe ile aşırı miktarda silah atarak karşılamıştır. Sayın Valimiz ruhsat vermiyor ama bizim hemşehrilerimizin o zamandan beri silah zafiyeti vardır ve olmaya da devam edecektir. Cumhuriyet varolduğu sürece bu bölge insanının silaha tutkunluğu sürecek. Bu silahların namluları doğru yerde, vatanın ve milletin menfaatine doğru dönmüştür. Tarih var olduğu sürece de böyle olacaktır. Başka bir amaçla kullanılmamıştır."

'ATATÜRK’ÜN ADINI KULLANARAK EYLEM YAPMAK ATATÜRKÇÜLÜK DEĞİLDİR'

Atatürkçülüğün bir eylem olsun diye veya bir işe karşı olmak için Atatürk’ün adını kullanmak olmadığını ifade eden Bakırcı, sözü Ulu Önder'in Rize’ye gelişi sırasında ziyaret ettiği söylenen çeşmelere getirdi. Bakırcı, “Bu çeşmeleri tespit edebilirsek restore ederek onlara isimler verebiliriz. Bu sayede gerçek Atatürkçülük de gözükmüş olur. Dernek açıp, tabela asarak bunların adını kullanarak eylem yapmak Atatürkçülük değildir. Hele hele Rize’de hiç değildir, olmayacaktır. Bunun da bir kez daha altını çiziyorum” diye konştu.

Tören, judocular, Vali Çakır, Jandarma Komutan Albay Cansaran ve Belediye Başkanı Bakırcı'nın da eşlik ettiği halk oyunları ekiplerinin horon gösterileri ile sona erdi. (Muhammet KAÇAR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115119311511939

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Her gün, yeni bir akpli gafı - gizemdiyorum

  Anlamıyorum bu nasıl bir açıklama, nasıl bir konuşma, nasıl bir söylem? Her gün ak parti camiasından birilerinin mutlaka tuhaf bir haberini görmezsek olmuyor, bir türlü bitmedi, bölünerek çoğalıyorlar sanki. Ya "ne demek istemiş" bu adam diye düşünüyorum ya da "nasıl demiş".

  HAVAYA SİLAH SIKMA - HARAYDIN

  Adam olan havaya silah sıkma yerine nizami silah atma yarışı yapar. Tutkunuz varsa silah atış spor kulübü kurun, tüm Rizeliler üyesi olsun ve bu tutkularını her mahalleye kuracağınız poligonlarda tatmin etsinler ve dünya atış şampiyonasında Rizeli çıksın kürsüye. Bunun dışında her kör kurşunla ölen için ruhsatsız silah taşıyanlara onar milyar ceza yazılmalı ve bu cezalar ölenlerin varislerine tazminat olarak ödenmelidir.

  "Etme Paşam! - anaximenes

  vergi de vereceğük, askere de gideceğük" sözlerinin Kurtuluş Savaşında Rize ile ilişkisini araştırsalar bambaşka bir gerçekle karşılaşırlar. Atatürk posterli DHKP militanı kavramını siyasi cehalet literatürüne ekleyenler özellikle araştırmalı..

  riya - denizcikedi

  "Atatürk'ün adını kullanarak eylem yapmak Atatürkçülük değildir" öyle mi akepeli? Peki Atatürk Rize'ye gelirken bol bol silah atıldı, bize silah lazım demek nedir akepeliiiiii? Şeyhülislam Yahya Efendi ne diyordu: "mescitte riya pişeler etsin ko riyayı, gel gör meyhaneye ne riya var ne mürai"

  Hükümetin radikal temsilcisi Likapa'ya. - ganjml

  Yine aynı hata,bak anarşizm bir düşünce akımıdır,insanlar bu fikri savunabilir,senin ve senin gibilerinin muhafazakarlık adı altında her türlü gerici yobaz hurafeyi ideoloji diye sattığın bir dünyada,tabi seni de anlıyorum nenenden duyduklarınla hükümeti burda elden geldiğince temsil etmeye çalışıyorsun da inan komik duruma düşüyorsun. Sosyalistler Atatürk posteri falan taşımazlar,Marxsist Leninisttir bildiğim kadarıyla onlar;ama senin bu yorumlarını görünce gülmekten kendilerinden geçtiklerine eminim,manevi değerleri semirme konusunda kimse elinize su dökemez,,yoksa aynı anda hem osmanlının mirasçısı hem de cumhuriyetin koruyucusu nasıl olunur,valla alemsiniz.

  Ne diyelim.... - Ari Zerdüst

  Bu haberi okuyan belediye baskanini silah üreten adam zaneder.Baskan bu sözleriyle kendini tömet altinda birakiyor. Hata kendisi hakinda suc duyurusunda bulunuyor.Bu sözlerin altindaki gercek arastirilirsa yorumcu arkadaslara biraz olsun kolaylik saglanir diye düsünüyorum.Ne dersiniz? Bel mi olur.

  Cumhuriyetle ne alakası var? - brandywine06

  Ben de Karadenizliyim. Bu silah merakını asla onaylamıyorum. Hepimiz adına konuşmayı bıraksınlar. Silah merakı zaten kötü bir şeyken bunu cumhuriyetle birlikte anıp meşrulaştırmaya da çalışmayın. Dünyada bireysel silahlanmanın en çok olduğu ülke ABD'dir. Halleri ortada işte. Eline silahı alan okul basıyor, sokaktan geçenlere ateş ediyor, dün de donanma merkezini basıp 12 kişiyi öldürdü biri. Orada öyle, burada da durmadan düğünlerde sözde kazaen insan öldürülüyor. O kaza diye geçenlerin yarısının cinayet olduğuna eminim, doğrudan öldürse ceza yer ama düğünde rastgele ateş etmiş ayağına yatınca sorun olmuyor. Silah merakı iyi bir şeymiş gibi konuşmayı bırakın.