'Cumhuriyet Yürüyüşü'ne inceleme

'Cumhuriyet Yürüyüşü'ne inceleme
'Cumhuriyet Yürüyüşü'ne inceleme
Nilüfer Belediyesi'nin düzenlediği 29 Ekim Cumhuriyet Yürüyüşü'nde, Atatürk'ün kalpaklı posterinin bulunması ve altında 'Devrimlerinin izindeyiz' sloganının yer alması nedeniyle 'ayrımcılık yapıldığı' şikayeti üzerine, İçişleri Bakanlığı Bursa Valiliği'nden ön araştırma yapılmasını istedi. Valilik, araştırma için bir Vali Yardımcısını görevlendirirken, Nilüfer Belediye Başkan CHP'li Mustafa Bozbey'den yazılı ifade istendi.


BURSA - Kendisini eğitimci, muharrir, şair, radyo- televizyon programcısı, Aşıklar Yazarlar, Şairler Derneği Başkanı olarak tanıtan İlhan Yardımcı’nın, 26 Ekim 2009’da Cumhuriyet Savcılığı’na müracaat ederek, Nilüfer Belediye Başkanlığı’nın belediye imkanları ile afiş ve poster bastırarak evlere dağıttığı, kullandığı sloganların vatandaşları tahrik ettiği iddiasıyla şikayette bulunduğu hatırlatıldı.VALİ YARDIMCISI GÖREVLENDİRİLDİMemurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanmasını içeren 4483 sayılı kanuna göre ilçe belediye başkanları hakkındaki soruşturma izni yetkisinin İçişleri Bakanlığı’na bağlı olduğunun hatırlatıldığı bildiride, Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 5 Kasım’da İçişleri Bakanlığına yazılan yazı ile soruşturma izninin verilip verilmediğinin sorulduğu belirtilerek şöyle denildi:
“İçişleri Bakanlığı 17.11.2009 tarihli yazılarıyla, Bursa Valiliği'nden 4483 sayılı kanuna göre ön araştırma yapılmasını istemiştir. Valilik Makamının 10.12.2009 tarihli emirleriyle, Vali Yardımcısı Mustafa Güney araştırmacı olarak görevlendirmiştir. 21.12.2009 tarihli yazıyla Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’den yazılı ifade istenmiştir. Tüm işlemler 4483 sayılı Kanun gereği olarak yapılan, vatandaşın Cumhuriyet Başsavcılığına müracaatı üzerine kanunun emrettiği işlemlerdir”‘MİLLETİ RAHATSIZ EDİYOR’Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl 29 Ekim’de 5’incisini düzenlediği ‘Cumhuriyet için yürüyoruz’ organizasyonuyla ilgili olarak Bursa’da yaşayan İlhan Yardımcı savcılığa suç duyurusunda bulundu. Şikayet dilekçesinde kendisini eğitimci, muharrir, şair, radyo- televizyon programcısı, Aşıklar Yazarlar Şairler Derneği Başkanı olarak tanıtan Yardımcı, Cumhuriyet Savcılığı’na 26 Ekim 2009 tarihinde verdiği dilekçede siyasetin istismar edildiğini öne sürerek şöyle dedi:
“Etkinlikte üzerinde Mustafa Kemal’in kalpaklı resmi olan bayrak dağıtıldı. Bayrağın altında da ‘Devrimlerinin izindeyiz’ diye bir cümle var. Bunun akabinde ‘29 Ekim’de de 70 milyonun Cumhuriyet Bayramı’nda Cumhuriyet için yürüyoruz’ ifadesi yer aldı. Bu milleti rahatsız ediyor. Yazar olarak bu milletin temsilcisiyim. Bu, millette tahrik unsurlarını meydana getiriyor. Sadece Nilüfer Belediyesi mi devrimlerin izinde? Öbür belediyeler izinde değil mi? Yapılan masrafların nereden karşılanmıştır?”‘SUÇSA, BEDEL ÖDEMEYE HAZIRIM’Valilik yazısının kendisine ulaştığını belirten Nilüfer’in CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Bozbey dün yaptığı açıklamada, gelişmelerden üzüntü duyduğunu söyledi. Cumhuriyetin değerleri ve kazanımlarını, Atatürk ilke ve devrimlerini ve devamını savunduklarını belirten Bozbey, “Bunları savunmak suç ise bedel ödemeye hazırım” dedi. (dha)