Cumhuriyet'e ülkücü talip

Türk Metal Sendikası'nın 'ülkücü' diye bilinen başkanı Mustafa Özbek, Cumhuriyet'in yüzde 40'ını almak istiyor. Özbek, "Görüşüyoruz" dedi. Vakıf Başkanı İlhan Selçuk'un açıklaması: Satılmadı.

ANKARA - Sendikal çevrelerde 'milliyetçi' kimliğiyle bilinen ve Milliyetçi Hareket Partisi'ne (MHP) yakınlığıyla tanınan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek'in, Cumhuriyet gazetesine ortak olmak üzere Cumhuriyet Vakfı ile görüşmeler yaptığı öğrenildi.
Özbek, Radikal'in, "Cumhuriyet gazetesinin yüzde 40'ının oğlunuzca satın alınması için gazeteyle görüşmeler yaptığınız belirtiliyor" sorusuna, "Nereden çıkarıyorsunuz bu oğlu moğlu, bırakın bunları. Vakıfla bir görüşme var. Henüz bir şey yok" yanıtını verdi.
Biri doğruladı, diğeri suskun
Özbek gazetenin satışıyla ilgili görüşme yaptıklarını doğrularken, Cumhuriyet gazetesinin imtiyazını elinde tutan Cumhuriyet Vakfı'nın başkanı ve gazetenin yazarı İlhan Selçuk ise sekreteri aracılığıyla yaptığı açıklamada, gazetenin bir kısım hissesinin satıldığı yönündeki soruları, "Öyle bir durum yok. Satılmadı" diyerek yanıtladı. Selçuk, sendikacı Mustafa Özbek ile görüşme yapılıp yapılmadığı konusunda bir şey söylemedi.
Bir süre önce gazetenin yeniden yapılandırılması için işbaşına getirilen, ancak geçen hafta Cumhuriyet'teki idari görevlerinden ayrıldığı ileri sürülen eski Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Zekeriya Temizel ise, Türk Metal'e hisse satışıyla ilgili görüşmeler konusunda, "Ben kimseyle görüşmüyorum. Herkes herkesle görüşür. Satıldı filan diye herhangi bir şey yok" dedi.
Bilgilere göre Cumhuriyet Vakfı, gazetenin içine girdiği sermaye yetersizliği sıkıntısını aşmak için Özbek'in de aralarında bulunduğu birçok kişiyle görüşmeler yapıyor.
Geçmişte de, Cumhuriyet'in sermaye yapısının güçlendirilmesi için çeşitli arayışlar olmuş, hatta dönemin İstanbul Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ın kardeşi Günay Çapan, belli bir sermaye katkısıyla gazeteye ortak olmuştu. Ancak daha sonra çıkan anlaşmazlıkların ardından Çapan gazeteden ayrılmıştı.
Ciner'le birliktelik de tutmamıştı
Çapan gidince Cumhuriyet bir süre Çukurova Grubuyla flört etmiş, sonra Sabah ve atv'yi 'kiracı' sıfatıyla yayımlayan Merkez Grubu'nun patronu Turgay Ciner, gazetenin işletmesini üstlenmiş, yayın sorumluluğunu ise yine İlhan Selçuk ve ekibine bırakmıştı. Bu dönemde Ciner, gazeteye hammadde sağlamış, çalışanların maaşlarını ödemeyi üstlenmiş ve gazetenin reklam pazarlaması dahil gelirlerine de el koymuştu. Bir yıla yakın böyle yayımlanan ve bu arada Ciner'in dağıtım şirketi tarafından dağıtılmaya başlayan Cumhuriyet'te Ciner ve ekibinin reklam pazarlamasında yeterince başarılı olamaması üzerine yollar ayrılmıştı.
Ciner'den sonra Cumhuriyet yine zor günler yaşamaya başlamış, çalışanlarına ücretleri gecikmeyle ve azalarak ödenebilmişti. Bu yüzden Cumhuriyet yöneticilerinin yeni sermaye arayışlarına girdiği belirtiliyor.
Sendikacılık dünyasının en tartışmalı isimlerinin başında gelen Mustafa Özbek, 35 yıldır Türk Metal Sendikası'nın başkanı ve hatırı sayılır bir servetin de sahibi. 'Ülkücü' görüşleriyle bilinen Özbek, medya dünyasına da Cumhuriyet'e de uzak bir isim değil. Özbek, halen Türkiye'de de kablolu yayında ve Digitürk'te izlenebilen Kıbrıs merkezli Avrasya televizyonunun sahibi. Özbek'in Kıbrıs'ta oteli ve kumarhanesi de var. Özbek ayrıca Cumhuriyet gazetesinin her pazartesi günü okurlarına verdiği Strateji ekinin de sponsorlarından.
Mustafa Özbek'le ortaklık görüşmelerinin duyulması üzerine Cumhuriyet çalışanları arasında tepki gösterenler olduğu, bazı etkili yazarların bu ortaklığa karşı çıkması üzerine ilhan Selçuk'un, "Ne olacak, onlar da ulusalcı, biz de" dediği öne sürüldü.


    http://www.radikal.com.tr/7412877412870

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.