Cumhuriyet'in dağıtımına Charlie Hebdo engeli TBMM'ye taşındı

Cumhuriyet'in dağıtımına Charlie Hebdo engeli TBMM'ye taşındı
Cumhuriyet'in dağıtımına Charlie Hebdo engeli TBMM'ye taşındı
Cumhuriyet gazetesinin bugünkü sayısında Charlie Hebdo'nun yeni sayısının kapağını basacağı iddiası üzerine gazetenin basıldığı matbaadan çıkan kamyonların aranmasını CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, TBMM'ye taşıdı.

RADİKAL-Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı ve CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Cumhuriyet gazetesinin bugünkü sayısında Charlie Hebdo'nun yeni sayısının kapağını basacağı iddiası üzerine gazetenin basıldığı matbaadan çıkan kamyonların aranmasını soru önergesiyle Meclis'e taşıdı. Oran Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şunları vurguladı: "Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’ya geçen hafta yapılan silahlı baskın soncunda 12 kişi öldü 10 kişi yaralandı ve Paris’te insan hakları ve ifade özgürlüğünün önemini vurgulamak amacıyla gerçekleşen protesto yürüyüşüne siz de katıldınız. Protesto yürüyüşü için gittiğiniz Fransa’dan Fransızca tweet atarak, 'Teröre karşı dayanışmayı göstermek için Paris'teyim' dediniz. Cumhuriyet Gazetesi de Charlie Hebdo’nun bugün yayınlanan ve tüm dünyada 6 dilde 5 milyon adet basılan özel sayısından bazı kısımlarından derlediği 4 sayfalık bir seçkiyi Türkiye ’de ek olarak verme kararını aldı ve bunu okurlarına duyurdu. Cumhuriyet’in yanı sıra birçok gazetenin basıldığı Hadımköy’deki DPC tesislerine bu geceyarısı 01.00 sıralarında 3’ü resmi 5’i sivil toplam 8 kişilik bir polis ekibiyle baskın yaparak, gazeteleri İstanbul ve çevresine dağıtmak üzere matbaadan çıkmaya hazırlanan kamyonları neden durdurdu? Polise bu talimatı veren kim ya kimlerdir, hangi makam bu talimatı vermiştir, yasal dayanağı nedir?"

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE AYKIRI DEĞİL Mİ ?


Oran, önergesinde şu sorularına da cevap istedi: "Cumhuriyet gazetesine yapılan bu baskının talimatını Parsi'teki protesto yürüyüşü sırasında mı verdiniz? Bu polis baskınından bilginiz var mıdır? Ellerinde herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın polis hangi hakla gazetelere el koyarak dağıtımını 40 dakika boyunca engelleyebilmektedir?Mahkeme ya da savcı kararı olmaksızın polis fiili olarak basılmış gazetye el koyarak dağıtımını engellemesi, sansür değil midir?
Duruma müdahale eden DPC ve YAYSAT yetkilileri, kamyonlarda Cumhuriyet dahil olmak üzere farklı birçok gazete bulunduğunu belirterek, dağıtımın durdurulmasına ilişkin bir mahkeme kararı olup olmadığını sorması üzerine herhangi bir yargı kararı gösteremeyen polisler kamyondan aldıkları Cumhuriyet Gazetesi nüshasını basın savcısına gönderdiklerini bildirdi. Savcıya gönderilen nüshanın incelenmesinin ardından polis ekipleri saat 01.40 sıralarında kamyonların matbaadan çıkışına izin verildi. Bu durum basın-yayın özgürlüğüne müdahale değil midir?
Cumhuriyet’e yönelik bu polis baskını “Basın hürdür, sansür edilemez” düzenlemesini içeren anayasanın 28. maddesine aykırı değil midir?
Cumhuriyet gazetesine yönelik olası bir saldırıyı önlemek için gerekli güvenlik önlemlerini aldınız mı, güvenlik önlemi var ise arttırdınız mı?

TGC'den Cumhuriyet'in dağıtımının engellenmesine tepki