Cumhuriyet'in 'Fethullah Gülen' dizisine ihtiyati tedbir

Üsküdar 5. Asliye Ceza Mahkemesi, "Gülen'in 40 Yıllık Arkadaşı Nurettin Veren Anlatıyor" yazı dizisinin yayımını durdurdu.

Son günlerde değişik gazetelerde hakkında yazı dizileri yayımlanan Fettullah Gülen, Cumhuriyet Gazetesi'nde üç gündür yayımlanan
"Fettullah Gülen'in 40 Yıllık Arkadaşı Nurettin Veren Anlatıyor" yazı dizisi
için "kişilik haklarını ihlal ettiği" iddiasıyla ihtiyati tedbir kararı
aldırdı.
Gülen adına avukatı Orhan Erdemli tarafından Üsküdar 5. Asliye Hukuk
Mahkemesi'nde Hikmet Çetinkaya ve Nurettin Veren hakkında dava açıldı. Erdemli, mahkeme heyetine sunduğu dilekçesinde, "Çetinkaya'nın Nurettin Veren'le yaptığı dizi röportajda müvekkilinin kişilik haklarının ihlal edildiğini, halen mevcut hukuka aykırı haksız saldırı ve saldırı tehlikesi karşısında müvekkilinin kişilik haklarına saldırıda bulunulmaması için ihtiyati tedbir kararı verilmesini" talep etti. Mahkeme Hakimi Mustafa Cahit Mengen de Erdemli'nin talebi üzerine, "açılan davada yargılama yapılıp, karar verilinceye kadar Gülen'le ilgili yazı dizisinin ihtiyati tedbiren yayımlanmamasına" karar verdi. Mengen, duruşmanın 19 Nisan tarihinde yapılmasını kararlaştırdı.
Çetinkaya, uygulanan tedbiri "sansür" olarak değerlendirdi. Çetinkaya, "Bu ülkede Fettullah Gülen yazı dizisi hazırlayıp, kendisini övmek ve propagandasını yapmak serbest, eleştirmek ve sorgulamak ise yasak" dedi.
Çetinkaya, yazı dizisinin yayımlanan bölümlerinde Nurettin Veren'in açıklamalarına yer vermişti. Veren açıklamalarında Gülen hakkında çeşitli suçlama ve iddialarda bulunmuştu.
Gülen'in ABD'deki evinde 30 gün yaşadığını belirten Veren, buradan kaçmak zorunda kaldığını iddia etmişti. Veren, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu'yu telefonla aradığını ve kendisine koruma verildiğini, takip edildiğini, can güvenliğinin tehlikede olduğunu söylemişti.


    http://www.radikal.com.tr/7397117397110

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.