Cumhuriyet'in gurur günü

Türkiye, Cumhuriyet'in 90. yıldönümünü bugün törenlerle kutluyor. Köşk'teki resepsiyonda Erdoğan yok, CHP lideri kararını bugün verecek.

Cumhuriyet’in ilanının 90. yıldönümü törenleri, dün çeşitli illerde çelenk törenleriyle başladı. Kutlamaların bugünkü iki önemli merkezi, devlet ve siyaset zirvesinin bir araya geleceği Ankara ile Marmaray’ın açılacağı İstanbul olacak.
Ankara’daki kutlamaların ilk durağı Anıtkabir. Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu da saat 08.45’te Anıtkabir’de düzenlenecek törene katılacak. Ardından Cumhurbaşkanı Gül saat 10.00’da Çankaya’da kutlamaları kabul edecek. Kabulün ardından saat 11.30’da Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) resmi geçit düzenlenecek. Kılıçdaroğlu hem Köşk’teki kutlamalarda hem de AKM’deki geçit töreninde hazır bulunacak.

Gözler Kılıçdaroğlu’nda

Başbakan Erdoğan resmi törenin ardından İstanbul’a giderek Marmaray’ın açılış törenine katılacak. Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yanı sıra çok sayıda bakan da katılacak. Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, akşam da Köşk’te resepsiyon verecek. CHP’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasının ardından Çankaya Köşkü’nde verilen 29 Ekim resepsiyonlarına katılmamaya başlamıştı. 2010 yılında partinin başına geçen Kılıçdaroğlu da aynı tutumu sergiliyordu. Ancak Kılıçdaroğlu’nun “Aslında bu kez gidip bazı asılsız iddiaları da kapatmak istiyorum. Bildiğiniz gibi ‘Şu sebeple, bu sebeple gitti, gitmedi’ şeklinde tartışmalar var. Oysaki biz insanların eşlerinin kılık kıyafetine bakmıyoruz. Öyle eşi türbanlıymış diye gitmeme gibi bir tavrımız yok” açıklaması bu seneki resepsiyona katılacağı şeklinde yorumlanmıştı.
Buna rağmen CHP’den açıklanan Kılıçdaroğlu’nun bugünkü programında Köşk resepsiyonu yer almadı. Ancak, Kılıçdaroğlu’nun resepsiyona gidip gitmeme konusundaki kararını bugün vereceği bildirildi. Erdoğan’ın da Marmaray’ın açılışından sonra İstanbul’da kalacağı, bu nedenle resepsiyona katılmayacağı belirtildi.

Tandoğan’da miting

Ankara’da bugün Tandoğan’da bazı sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği miting de var. AKM’deki resmi programa katılacak olan CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun gecikmeli de olsa ‘Cumhuriyet İçin Büyük Ankara Buluşması’ adlı mitinge katılabileceği belirtildi.
İstanbul’da yollara dikkat
İstanbul’da da 29 Ekim, Vatan Caddesi’nde resmi geçit ve Kadıköy Bağdat Caddesi’ndeki törenle kutlanacak. Vatan Caddesi çevresindeki yollar saat 07.00’den, Bağdat Caddesi’nde ise 08.00’den tören bitimine kadar kapalı olacak.