Cumhuriyet'in kıdemlisi

Aydın dağlarının eteklerinde, Tire'de yaşayan 102 yaşındaki Melahat Aksoy bugün 83. Öğretmenler Günü'nü kutluyor. Cumhuriyet'in en kıdemli öğretmeni olan Aksoy, emekli olduktan sonra da eğitime katkı yapmaktan vazgeçmedi. Tire'deki iki arazisini Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışladı.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İZMİR - Aydın dağlarının eteklerindeki Tire'de iki katlı bir apartmanda, eski zamanlara ait eşyalarla döşenmiş bir ev. Evin içinde bembeyaz saçlı, mavi gözlü ve mavi elbiseli ufak tefek bir kadın. O kadın, Cumhuriyet'in yaşayan en kıdemli öğretmeni 102 yaşındaki Melahat öğretmen.
İzmir işgal altındayken öğretmen okuluna giden, İzmir'in kurtuluşuyla birlikte öğretmenliğe başlayan Fatma Zehra Melahat Aksoy, 42 sene mesleğine devam etti. Tevhidi Tedrisat Kanunu'ndan Harf İnkılabı'na kadar eğitim hayatında pek çok yeniliğin uygulayıcısı oldu. Yüzlerce öğrenciye tanık olduğu tarihi anlattı. Emekli oldu ama eğitime katkı sağlamaktan vazgeçmedi. İlçedeki arazilerini Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışladı. Bu arazilerden birinde yapılan Melahat Aksoy İlköğretim Okulu'nda yüzlerce çocuk eğitim görüyor. Diğer arazide ise kız meslek lisesi yükselecek. Tire'de onu tanımayan yok. Bir aileden üç kuşağı da okuttu. 80 yaşındaki bir öğrencisi elinde bastonu ile hâlâ öğretmenini ziyarete geliyor.
Kapıyı hafifçe aralıyor. Hoş geldiniz dedikten sonra hemen terlikleri koyuyor kapının girişine. Eski model koltukların, perdelerin ve kütüphanenin olduğu salona oturuyoruz. 'Artık çok iyi işitmiyorum' deyip yanıma oturuyor Melahat Öğretmen. Röportajın başlamasıyla tarihe yolculuğumuz da başlıyor. İzmir'in işgali, kurtuluşu, Cumhuriyet'in ilanı, Harf İnkılabı, tifo salgını... Melahat öğretmen, "Rumi takvime göre 1319, Miladi takvime göre 1903 Midilli doğumluyum" diyor ve başlıyor anlatmaya:
Savaş yıllarında okudu
"İlk mektebe Midilli'de başladım. Birinci sınıfın sonunda Yunan işgal etti. İzmir'e geldik. Dördüncü sınıfın yarısına kadar Foça'da okudum. Tire'de erkek mektebinin müdürü teyzemin oğluydu. Bizi buraya davet etti. Tire'ye geldik. Ben o zaman dördüncü sınıftaydım. Tire mektebi ise üç sınıflıydı. Ortada kaldım. Teyzezadem maarif olduğu için Tire kız mektebini altı sınıfa çıkardılar. Üç sene tek başıma okudum. Mektebin ilk mezunu oldum. Sefa Bey adında bir kaymakam vardı. Babamı çağırdı ve 'Çocuğunuzun parlak bir zekâsı var. Bunu köreltmeyelim. İzmir Darül Muallimat'a (kız öğretmen okulu) göndermeye müsaade eder misiniz' dedi. Babam hemen kabul etti. Burada okurken birinci sınıfın sonunda Yunan yine peşimizi bırakmadı. İzmir'i işgal etti. İşgal altında okuduk. Üçüncü sınıfın sonunda İstiklal Savaşı başladı. Okulumuz hastane yapıldı. Biz açıkta kaldık. Sonra müdürümüz imtihan hazırlattı. Dördüncü sınıf kitaplarını buldum. Geceli gündüzlü çalıştım. İmtihanı kazandım. O sırada İzmir de kurtuldu. Ama çok zor günler geçirdik. Ölüleri yatak çarşaflarına sarıp gömerdik. Okul hayatımız hep sıkıntılı geçti. Zeytinyağı kandili önünde ders çalışırdık. Memlekette ne şeker ne pirinç hiçbir şey yoktu."
1922'de İzmir'in kurtuluşuyla birlikte 19 yaşında öğretmenliğe başlayan Aksoy, Tire'de okuduğu ve ilk mezunu olduğu okula atandı. Çocukluğunu geçirdiği Tire'de bundan sonra da gençliğini, mesleğinin en parlak yıllarını, emekliliğini ve yaşlılığı geçirecekti Melahat öğretmen. Tire'de de sıkıntılar peşini bırakmadı. Büyük bir yangında evleri yandı, yedi sene tek odalı bir yerde oturdular. Tifo salgınında 21 yaşındaki kardeşini kaybetti. Meslek aşkı tüm zorlukları aştı. Aksoy, kız ve erkek okulları birleşince Kurtuluş İlkokulu'nda devam etti mesleğine ve bu okulda tam 35 yıl çalıştıktan sonra emekli oldu. O yıllarda öğretmenlerin daha samimi ilişkiler içinde olduğunu söyleyen emekli öğretmen, anılarını şöyle anlatıyor: "İlk senelerde bir öğretmen tarihi, biri coğrafyayı biri Türkçe dersini veriyordu. O zaman sınıflar çok kalabalıktı. Bir sınıfta 75 öğrencim olduğunu hatırlıyorum. Latin alfabesine geçildiğinde millet okulları açılmıştı. Okuldan sonra orada da kadınlara yeni alfabeyi öğretiyordum. Öğretmenliğe karşı çok sevgim vardı. Meslek hayatım boyunca bir oğlumun doğumunda bir de zevcemin ölümünde izin aldım. Yetiştirdiğim talebelerle hep iftihar ettim."
Emekli olunca ağlamış
Mesleğinin 42. senesinde emekli olan Aksoy, okuldan ayrı geçirdiği ilk 23 Nisan'ı şöyle anlatıyor: "Emekli olduktan sonra 23 Nisan törenine gideyim, çocukları göreyim dedim. Tam okulun önüne geldim, hüngür hüngür ağlamaya başladım. Giremeden geri döndüm." "Eğitime olan aşkımı bağışladığım arazilerle perçinledim" diyen Aksoy, Tire'deki 5 bin metrekarelik arsasını ilköğretim okulu yapımı için bağışladı. 1997 yılında Melahat Aksoy İlköğretim Okulu eğitime başladı. Daha sonra ise yaklaşık 1 trilyon değerindeki başka bir arsasını daha bağışladı Melahat öğretmen. Yıllardır arsaya okul yapılmasını bekleyen Aksoy, kız meslek lisesinin eğitime başlayacağı günü bekliyor. Birikimini hiç düşünmeden eğitime aktaran emekli öğretmen hiç pişman olmadığını anlatarak, "Eskiden bir yıl boyunca piyango bileti almıştım. Büyük ikramiye çıkarsa bağışladığım arsaya okulu yaptıracaktım" diye konuşuyor.
78 yaşındaki doktor oğlu ile birlikte yaşayan Melahat öğretmenin çevresi okuttuğu öğrencilerinin çocukları, torunları ile dolu. Mahallenin öğrencileri bayramlarda ve Öğretmenler Günü"nde emektar öğretmeni ziyaret etmeyi asla unutmuyor. Bir ailede üç kuşağı okuttuğunu anlatan Aksoy, "Bir aileden kayınvalideyi okutmuştum. Ailenin damadı da benim öğrencimdi. En son çocuklarını yani torunu da okuttum. Hiç unutmam. Bir öğrencim 50 sene sonra Tire'ye gelmiş. Bir baktım elinde bastonu 80 yaşında biri. 'Ben sizin öğrencinizim' dedi. Okuttuğum iki öğrencim de büyüyünce evlendi. Çocukları yedi yaşına gelince 'Hocam şimdi de torununuzu' okutun dediler."Öğretmenler öğrenci oldu
Bu sene ilk defa yapılacak KBYS'ye 127 bin öğretmen girecek. Sınav yeni bir kitap piyasası yarattı. Öğretmenler ellerinde ÖSS hazırlık kitaplarından da kalın test kitaplarıyla harıl harıl ders çalışıyor

Meslekte kariyer yapmak isteyen öğretmenler için uygulanan 'Öğretmenlikte Kariyer Basamaklarında Yükselme Sınavı' (KBYS) üç gün sonra yapılacak. 127 bin 145 öğretmenin katılacağı sınava öğretmenlerden bazıları pretosto edip katılmazken bazıları ise kurslara giderek hazırlanıyor. Uğur Dershanesi'nin ücretsiz düzenlediği kursa öğretmenler büyük ilgi gösterdi. Tam 720 öğretmen 15 gündür haftanın altı günü kursa giderek öğrenci gibi ders çalışıyor. Yayınevleri sınavla ilgili pek çok kitap bastı. Daha ilk yılında sınav piyasasını oluşturdu bile.
İlk defa bu sene uygulanmaya başlanacak KBYS, 27 Kasım'da 81 il merkezinde yapılacak ve üç saat sürecek. Sınavda Türkçe, Pedagojik formasyon, genel kültür, milli eğitim mevzuatı, eğitim yönetimi ve eğitim sistemi ile ilgili temel bilgiler alanlarında sorular sorulacak. Sınavı kazanmak için 100 üzerinden 60 almak gerekiyor. Uzman olmak için sınav puanının yüzde 50'sinin yanı sıra kıdem, eğitim durumu, sicil durumu gibi kriterler de değerlendirmeye alınacak. Bu uygulama ile uzman öğretmenin maaşında 70, başöğretmenin maaşında ise 170 YTL'lik bir artış olacak.
Uğur Dershanesi öğretmenlere yardımcı olmak amacıyla ücretsiz bir kurs düzenledi. Haftanın altı günü yapılan kursa 700'ün üstünde öğretmen katılıyor. Sınava girecek olan öğretmenlerin de pek çok şikâyeti var. En çok şikayet edilen konu uzmanlık sınavının öğretmenleri branşlarına göre değerlendirmeyecek olması.
Kursa katılan öğretmenlerden fizik öğretmeni Mustafa Yetiş, branşlara göre uzmanlık sınavı düzenlenmesi gerektiğini belirterek sınavı şöyle eleştiriyor: "Ben 19 yıllık öğretmenim, konumu biliyorum. Zaten uzmanım. Bu konuda sınanmak istemezdim doğrusu. Bugüne kadar uzman değilsem, görevimi yapamıyorsam takip edilmiş olmam gerekiyordu. Verilecek maaş farkı da çok cüzi, komik. Hizmet içi eğitim şeklinde yenilikler getirilmeliydi. Fırsat buldukça evde özellikle diğer konulara çalışıyorum. İnkılap tarihi, coğrafya, sosyoloji, felsefe çalışmak zorundayım. Birçok arkadaşın tepkisi var. Bazılarına öncelik tanınır endişesini taşıyor."
Dokuz yıllık İngilizce öğretmeni Sevda Dilek ise "Bu sınav bir fırsat. Öğretmenler kendilerini geliştirmek için çok şey yapmıyor. Hiyerarşik bir düzen var. Bir bilgisayar kursu açıldığı zaman gitme sırası kıdeme göre değerlendiriliyor. İlk defa bu sınavda yedi senesini doldurmuş bir öğretmene de uzman öğretmen olma şansı çıktı. Sınavda kendi branşımda da soru sorulmasını tercih ederdim" diye konuşuyor.
Ya kazanamazsam?..
İsmini vermek istemeyen 24 yıllık bir matematik öğretmeni de şöyle konuşuyor: "Uzmanlık ölçülecekse branşım söz konusu olmalı. 24 yıldır emek veriyorum. Farz edin ki kazanamadım. Ne olacak? Sınav yeni bir sektör oluşturmuş bile. Öyle kalınlıkta kitaplar var ki, ÖSS kitaplarını bile geçiyor. "
Yaklaşık 10 yayınevi sınavla ilgili konu anlatımı ve soru bankası olmak üzere pek çok kitap hazırladı. Öğretmenlerin kitaplara ilgisi yoğun. Kitapların ortalama fiyatı ise 20 milyon. Örneğin Pegem A Yayıncılık tarafından son altı ay içinde basılan beş kitap bulunuyor. Kitapların bazıları ikinci, bazıları üçüncü baskılarını yaptı bile. Yayınevi yaklaşık 15 bin kitap sattı.
Onlar sınava girmeyecek
Uygulamayı protesto edip sınava girmeyenler de var.
24 yıllık sosyal bilgiler öğretmeni Ekber Işık: Yasa apolet yasası. Sosyal ilişkileri sınıflandırıcı bir uyguluma.Öğretmenler arasındaki dayanışmayı, zirve çalışmalarını sıkıntıya sokacak. Ayrıca genel bir sınav uzmanlığı belirleyemez. Bir de şöyle bir çarpıklık var. Ben 24 yıllık öğretmen olmama karşın istemiş olsam da başöğretmenlik sınavına katılamıyorum. En az dört yıllık okul mezunu olmak gerekiyor çünkü. Ben üç yıllık eğitim enstitüsü mezunuyum. 24 yıl önceki öğretmenlere bakın yüzde 80'i eğitim enstitüsü mezunudur. Ayrıca dershanelere yeni bir alan yaratıldı. Bazı arkadaşlar arıyor kurs veren yerleri soruyor.
30 yıllık sınıf öğretmeni Ahmet Korkmaz: Öğretmenler arasında var olan dayanışma giderek azalacak.
Okulda öğretmenlerin çoğu sınava gireceği konusunda beyanda bulunmuyor. Kazanamazsam, küçük düşerim korkusu var. Öğretmenler de öğrenciler gibi sınav havasına girecek. Dershaneler ve kitapçılar için yeni bir rant alanı açılacak. Üniversite kapısında yığılan öğrencilerin yaşadıklarını öğretmenler de yaşayacak.


    http://www.radikal.com.tr/7641057641050

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.