Cüneyt Gökçer son yolculuğuna uğurlandı

Türk tiyatrosunun unutulmaz ismi, Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi eski genel müdürlerinden Cüneyt Gökçer, İstanbul'da gözyaşları ve alkışlar eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı.
Teşvikiye Camisi'nde düzenlenen cenaze töreninde, 89 yaşında ölen Gökçer'in eşi Ayten Gökçer ile kızları Aslı ve Deniz Gökçer taziyeleri kabul etti. Törene, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, İstanbul Valisi Muammer Güler, Eski Genelkurmay başkanlarından emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, Yazar Yaşar Kemal, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Can Gürzap, Müjdat Gezen, Erol Evgin, Yıldız Kenter, Müjde Ar ve Mahsun Kırmızıgül bir çok tiyatro ve sinema sanatçısının yanı sıra tiyatrosever katıldı.

HAYAT ARKADAŞINDAN DUYGU DOLU SÖZLER
Gökçer'in hayat arkadaşı Ayten Gökçer, "Genelkurmay Başkanı Gata'ya aldı. Onun sayesinde bu kadar süre yaşadı. Vücut çok fazla zayıflayınca daha fazla yaşayamadı. Ona müzikallerden bahsediyordum. Ama bir kereden oluyor bu işler. İnşallah ben de en kısa zamanda onun yanına giderim" sözlerini gözyaşları eşliğinde sarfetti.
Gökçer'in gidişiyle birlikte bir devrin bir dönemin devrin kapandığına vurgu yapan Gökçer'in kızı Deniz Gökçer, "Öyle bir babaya sahip olmak gurur verici. Ona layık olmaya çalıştım. Babam hocam, genel müdürüm, partnerim herşeyimdi o benim" diye konuştu. Gökçer'in eşiyle ayak üstü konuşan Yazar Yaşar Kemal, Gökçer'in Muhsin Ertuğrul'dan sonra Türk Tiyatrosu'nu yaratan adamlardan biri olduğunu Gökçer'in ölümünün çok büyük bir kayıp olduğunu söyledi. Genelkurmay eski başkanlarından emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Gökçer'i çok genç yaşlarda tanıdığını belirterek, "Çok büyük bir sanatçımızı kaybettik. Çok üzgünüz. Geride bıraktıkları gurur verici. Hepimizin başı sağ olsun" şeklinde konuştu. İstanbul Valisi Muammer Güler, Gökçer'in Türk tiyatrosunun düayeni olduğunun altını çizerek, "Çok büyük bir kayıptı. Hatıralarını öğrencileri yaşatacaktır. Eşine ve ailesine başsağlığı diliyorum" diye konuştu.

"TÜRK TİYATROSUNUN BU GÜNLERE GELMESİNDE BÜYÜK KATKILARI OLMUŞTUR"
Cüneyt Gökçer'in Türkiye'de tiyatro sahne gösterilerinin en önemli isimlerinden biri olduğuna vurgu yapan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Cumhuriyet döneminin yöneticilerinden biriydi. Ankara'da devlet tiyatrolarını yöneterek hem Ankara hem tiyatro kültürünün altın çağının yaşandığı bir dönemde çok değerli bir sanatçıydı. Tiyatronun gelişmesinde dünya ve Türkiye tiyarosunun gelişmesinde, tanınmasında çok bük katkıları olmuştur" dedi. Gökçer'in tiyatroya yaptığı katkılardan dolayı şükran duymamız gereken insanların arasında yer aldığının altını çizen Baykal, "Ankara'daki Devlet Tiyatrosu, akedemik tiyatro eğitimin çok temel bir kurumudur. İşin çıkış noktası orasıdır. Muhsin Ertuğrul tiyatro kuşağının temsilcisiydi. kendisi de çok başarılıydı. Onu kaybettik. Son dönemlerde çok ciddi sağlık sorunları yaşadı. Bugün Türk tiyatrosu çok ileri bir noktadır. Sinemada çok ileri bir atılım yapıyoruz. Çok başarılı işler yapıyoruz. özellikle develet tiyatrosu oyunculuğunda büyük ilerlemeler katettik. Cüneyt Gökçer Türkiye'nin bu günlere gelmesinde büyük katkıları olmuştur. Hepimiz için büyük bir kayıptır. Bütün tiyatro severlerine ailesine başsağlığı diliyorum. Ama onun ektiği tiyatro tohumları geleneği bundan sonra da gelişecektir" şeklinde konuştu. Gökçer'in cenazesi, burada öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Aile Mezarlığı'nda toprağa verildi.