Cüneyt Özdemir'den Sakık'a tepki: Batsın bu siyaset

Cüneyt Özdemir'den Sakık'a tepki: Batsın bu siyaset
Cüneyt Özdemir'den Sakık'a tepki: Batsın bu siyaset
AKP'li Oya Eronat'a söylediği ' acının keyfini süren insan' ifadesi için canlı yayında BDP'li Sırrı Sakık'la tartışan gazeteci Cüneyt Özdemir, Sakık'ın sözlerinin arkasında durmasına 'batsın bu siyaset' diyerek tepki gösterdi.

Diyarbakır’daki PKK saldırısında oğlunu kaybeden AKP ’li Oya Eronat'a Meclis’teki konuşmasında ‘acının keyfini süren insan’ diyen BDP Muş milletvekili Sırrı Sakık, sözlerinin arkasında olduğunu ve Oya Eronat’ın bazı tavırlarıyla bunu hak ettiğini sötyledi.

CNN Türk’te gazeteci Cüneyt Özdemir'in hazırlayıp sunduğu 5N1K programına canlı bağlanan Sakık, söylediği sözleri 10 Kasım'da yaşanan olaya temellendirdi.Sakık, "Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir 10 Kasım törenlerinde yoktu. Kendisine ayrılan yerde tabela var. Oya hanım o kadar kin duygusuyla hareket ediyor ki o tabelayı tekmeliyor. Osman Baydemir'in ismini tekmeliyor. Şimdi insanlar bu kadar duyarlı davranırken siz bir isme tahammül edemeyip tekmeliyorsanız. Kürsülerde birileri çıkıp konuşuyorsa halkın iradesi diyorsak. Siz parmağınızı onların gözünü sokarsanız. Karşılığında da bunu bulursunuz" dedi.

BATSIN BU SİYASET
Sakık’ın bu sözlerine itiraz eden Özdemir, "Nasıl böyle bir şeyi söyleyebilirsiniz. Ben sizin böyle bir şeyi söyleyebileceğinize inanamıyorum. Batsın bu siyaset yahu! Evladını kaybeden bir insana nasıl 'bunun keyfini süren insan' diyebilirsiniz. Aynı şeyi size deseler iyi mi olacak. Siz bunları kabul edebilir misiniz? Kendimi tutamıyorum. Kusura bakmayın. Siz yeni evlat acısı yaşamış birisiniz" diyerek tepkisini sert bir şekilde dile getirdi.

ÖZÜR DİLEMEYİ GURURUNUZA MI YEDİREMİYORSUNUZ?
Sorduğu sorulara Sakık'ın net cevaplar vermemesi üzerine Özdemir son olarak "Siz Oya Eronat'tan özür diliyor musunuz? Özür dilemeyi doğru bulmuyor musunuz ya da gururunuza mı yediremiyorsunuz" diye sordu.

Özür dilemeyen Sakık, şunları söyledi:
"Bu konuda bir kompleksim yok. Yani bütün kusur bendeyse çıkar kamuoyundan ve Oya hanımdan bin kez özür dilerim. Bunun hiç mi günahı yok. Adımların karşılıklı atılması lazım. Acıları ortaklaştırmamız lazım. Karşılıklı adımlarla bu süreci sağlam bir şekilde hayata geçirebiliriz."


  http://www.radikal.com.tr/1165786116578646

  YORUMLAR
  (46 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hala - firat1729

  Anlamıyorum hala daha "ama devlet de şunu bunu yaptı"lar sıralayarak Sakık nasıl savunulabiliyor. Devlet tarihinde hakaretten fazlasını da yaptı, merak etmeyin: işkence, katliam, soykırım ... Peki de Oya Eronat milletvekili oldu diye mi oldu bunların hepsi, o mu verdi emirleri? Sizce BDP'li belediye başkanının adını tekmelemesi Sırrı Sakık'ın sözleri kadar ağır bir hakaret miydi? Peki varsayalım öyle olsun, Sakık temize çıktı mı şimdi? Tabi Eronat da özür dilesin, böyle çocukca hareketler olmasın, ama kimsenin evladı, evlat acısı siyasi malzeme hiç olmasın. Bir de Cüneyt Özdemir'e sıkıysa küfürcü milletvekillerine vs laf yetiştir diyenler var. O ne ki? Gerçekten zor hedef koyacaksanız Cüneyt Özdemir'e Güldal Mumcu (sanırım) Pervin Buldan'a "benim kocamın öldürülmesiyle senin kocanın öldürülmesi aynı şey değil" deyip de ölü kutsallığı yarıştırdığında ne yaptığını sorun.

  bu kadar büyük bir sabır peygamberlere bile verilmemiştir... - ALTUN47

  bir halkın oylarını gasp edeceksin ve her gün o halka kin kusacaksın, yaptığı açlık grevlerini bile alaycı ve likayetsiz bir şekilde eleştireceksin o halkın seçilmiş bir başkanın adının yazıldığı yerpanosunu ayağıyla kenara iteceksin ve barış adına tek bir sözcük bile sarf etmeyeceksin hem diyarbakırdan milletvekili seçilip ( ysk) hemde o şehrin tek bir sorunu bile dile getirmeyeceksin bunlarda yetmemiş gibi kürsüye çıkan milletvekillerini tahrik eder gibi laf atacaksın ... kusura bakma cüneyt bey ama bu kadar büyük bir sabır peygamberlere bile verilmedi.. sözün kısası oya hanım ne demek istiyor; benim ewladım bütün ewlatlardan üstündür ben onun intikamı için burdayım ondan öncesi ve ondan sonrası benim için önemli değil ben heyfimi alayımda isterse barış gelmesin isterde başkasının ewladıda gitsin benim ewladım gitmiş banane başkasının ewladından.....

  Sendrom sendrom üstüne! - vemerald

  Yıllar önce Ahmet Kaya'ya bir takım cahiller saldırmıştı. Bir iki yiğit insan şimdilerde! masum olduğu anlaşılan Ahmet Kaya'yı sahiplenmişti de Ahmet Kaya'nın gözlerinden, masumiyeti, attığı taşın bir ordu kurbağayı ürküttüğünü farketmesi ve bu tepki karşısındaki şaşkınlığı,izleniyordu. Buna Ahmet Kaya sendromu diyebiliriz. Şimdi de Sırrı Sakık sendromu ortaya çıktı. Bir tarafta her davranışıyla Kürtlerde antipati uyandıran ve bu tür davranışlarıyla diğer tarafta prim toplayan, gerçekte BDP oylarıyla AKP den milletvekili seçilen bir garip! seçimin kazananı! Çocuğunun hazin sonu, kendine insanım diyen her kesi üzmekle beraber, kirli bir savaşta kimin kimi öldürdüğünün belli olmadığı, insanların asit kuyularında eritildiği, puslar ve bilinmeyenler içinde savaşın tek mağduru gibi görülmesine Sırrı Sakık tepkisi, buna karşı verilen hassas ötesi Cüneyt Özdemir tepkisi, yıllar sonra gelecek "sen de haklıymışsın Sırrı" itirafları, yeni bir sendrom ortaya çıkarmıştır. Sırrı ve Cüneyt sendromları. Ülkemde sendrom üstüne sendrom oluşmakta. Ne mutlu bize.

  kolayınıza gelince.. - caligari

  ya bu cüneyt özdemir ne zaman bu kadar hümanist oldu?? İki üç yıldır ilginç bir şekilde aydınlanma çağının hümanizma ile bezele sükuneti içerisinde takılmaya çalışıyor. Ama cüneyt özdemir bir hümanist olamaz, olsa olsa onun ancak simülakr'ı olabilir. Siyaset yere batsın demek kolay. Bence de kesinlikle batsın zaten yok olsun ki birleşebilelim. Ama bence her şeyden önce bu her felaketimsi açıklamalar karşısında "Bir yahudi tüccarı pragmatizmiyle hareket edip; kendi portfolyoma ne katabilirim" anlayışının yerin en dibine batması lazım!!! Belki cüneyt özdemir de bu şekilde yaparak yani üste çıkmaya çalıştığı ölçüde kendisini batırarak bunu başarıyordur...

  firat1729 - nikbinliks

  birincisi: barış savaşan taraflar arasında yapılır,bu sözcüğün temel anlamı budur.ikincisi:hatip dicle nin milletvekilliği ile ilgili yasal süreç tam sonuçlanmadan milletvekiliği çalınmıştır aceleci bir girişimle.üçüncüsü şiddetten bahsediyorsak roboski ye bakmalısın uçaklarla bombalar atılmıştı,gerçi ilkin yanlışlık dediler,sonra onlar aslında terörist dediler sonra ölenlerin ailelerine para teklif ettiler v.s.yine şiddeten bahsediyorsak gezi de öldürülen insanlara bir bak. sopa ile döve döve öldürdüler ismail i.gaz bombasını insanların kafasına sıktılar.hadi pkk terör örgütü öldürüyor yakıyor v.s desek, peki gezi deki roboski deki tetiği çekenler emri ben verdim diyenlere ne denir.bir tanım bekliyoruz merakla.örnekleri milyon adet daha artırabilirim.dolaysıyla kulaktan dolma onu tehdit ettiler bunu yaptılar gibi egemen medya söylemi ile konuşmayalım.hayatınızda kaç defa öyle yapıldı böyle yapıldı dediğiniz yerlere gittiniz gördünüz konuştunuz araşırma v.s yaptınız ki.fikrim olması için oralara gitmeme gerek yok demeyin, bu konuda olmaz. bu yapıldı şu yapıldı denen şeylerin altından devlet mekanizması çıkıyor hep beraber izliyoruz.artık klişe devlet söylemi kabak tadı verdi bu ağızları bırakmanız dileğiyle.sırrı sakık bu konuda yanlış bir söz söylemiştir.özür dilemelidir.oya eronat ta tekmelediği tabelada yazan isimden özür dilemelidir.hepsi bu.

  Piril piril - TosunBunu

  Ozdemirin niye tepki gosterdigini anlayamadim.Bu milletvekili ve surekasi pekeke otobus molotoflayip canli canli insan yaktiginda,okullari basip ogretmenleri kursuna dizdiginde yada ogrenci servisi taradiginda agzini acip bir uzgunuz demezki.Sikistiklarinda bak teroru baslatiriz haa,diyen sahte baris elcileri bu zatlar.Bos gecin gitsin,takilmayin.

  Yorum faciası - firat1729

  Sakık bu lafı ettiğinden beri kendilerini onu kayıtsız şartsız savunmaya adayan bazı yrumcular Eronat'a milletvekili seçiliş şeklinden dolayı demediklerini bırakmadılar. Aklıma birkaç soru geliyor. 1) YSK'nın Hatip Dicle kararını Eronat mı verdi? 2) Eronat mazbatasını reddetse YSK peki o zaman deyip, Hatip Dicle'ye milletvekilliğini geri mi verecekti? 3) Eronat BDP'nin politikalarını benimsemek zorunda mıdır? Benimsemezse her türlü hakareti hak etmiş midir? 4) 2010 referandumunda PKK'nın boykot kararına uymayanları şiddetle tehdit etmesi, iş yerlerinin yakması ve benzerlerini yan ceplerine koyup bundan politik kazanç sağlayanlara "şiddetin keyfini çıkaranlar" dersem haksız olur muyum? 5) Hayatta evlat acısından daha ağır bir acı, bir anne için evladının ölümüne üzülmemek ithamından daha ağır itham olur mu? 6) Eronat'ın gencecik oğlunu öldürenlerin siyasi kolu olan bir partinin milletvekilinin bu laflar etmesi bu olayı daha da trajik yapmıyor mu? 7) Barış türküleri bazılarının ağzında çok da eğreti durmuyor mu?