Cüppeyle vaaz veren Prof. Kural'a tepki

İTÜ Maden Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kural, cüppe ve sarık giyerek camide kuraklık hakkında cuma vaazı verdi. Bir vatandaş Kural'ı müftülüğe şikâyet edeceğini söyledi.

İSTANBUL - İTÜ Maden Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kural, cüppe ve sarık giyerek camide kuraklık hakkında cuma vaazı verdi. Bir vatandaş Kural'ı müftülüğe şikâyet edeceğini söyledi.
Kural, Ataköy 5'inci Kısım Camii'nde cüppe giyip sarık takarak susuzluk ve kuraklığa ilişkin cuma vaazı verdi. Mimbere çıkan Kural'a cemaatten bir kişi 'Hocam, imamlık vasfınız da var mı? Profesör olduğunuz için cüppe de giyebiliyor musunuz?' diye sordu. Kural, "İmam benden cüppe giymemi istedi. Ben de daha etkili olacağını düşünerek giydim" karşılığını verdi. Cuma namazından çıkan Süleyman Kılıç ise Kural'ı müftülüğe şikâyet edeceğini söyledi. Kılıç, "Namaz kılmayı bilmeyen kişiye cüppe giydirmişler. Ne selam vermesini, ne namaz kılmasını biliyor. Sivil kıyafetle konferans verebilirdi. Namaz kılmasını bilmiyor. Selam dahi vermedi" dedi.