Çürük inşaatçıya ceza artırılacak

Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) yapılacak değişiklikle 'çürük bina' yaparak Konya'da olduğu gibi onlarca insanın ölümüne neden olanların hafif cezalarla kurtulmaları engellenecek.

ANKARA - Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) yapılacak değişiklikle 'çürük bina' yaparak Konya'da olduğu gibi onlarca insanın ölümüne neden olanların hafif cezalarla kurtulmaları engellenecek. TCK'ya göre, ölüm ve yaralanmalara yol açan müteahhit ve diğer sorumlular 'tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet' suçundan en fazla beş yıl ağır hapse mahkûm edilebiliyor. Sorumlular, İnfaz Yasası'na göre de ancak iki yıl cezaevinde yatıyor.
Adalet Komisyonu'ndaki yeni TCK tasarısı aynen yasalaşırsa, eklenen 'olası kast' maddesi nedeniyle müteahhitler başta olmak üzere tüm sorumlulara ağır cezalar gelecek. Ayrıca, birden fazla kişinin taksirle işlediği suçlarda, herkes kendi kusurundan dolayı sorumlu olacak.
Yapılan bu iki düzenlemeyle binanın çökebileceğini tahmin etmesine rağmen inşaatı yapan müteahhit 'kasten adam öldürmeden' sorumlu tutularak, en az 20 yıl hapis cezası verilebilecek. Kusuru oranında ceza uygulamasına geçileceği için de projeyi hazırlayan, onay veren ve denetleyenlere de ağır cezalar verilebilecek.