'Çürük' müteahhit zamandan kazanacak

Yargıtay, 17 Ağustos depreminde 55 kişinin ölümüne neden olan binanın müteahhidinin cezalandırıldığı davayı bozdu.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yargıtay, 17 Ağustos depreminde 55 kişinin ölümüne neden olan binanın müteahhidinin cezalandırıldığı davayı bozdu. Bozma gerekçelerinden biri, 10 yıllık zamanaşımının hesaba katılmaması.
Deprem davalarına emsal olabilecek gelişme, Yalova Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararla ilgili yaşandı.
Mahkeme, yaptığı binaların 17 Ağustos depreminde çökmesi üzerine 55 vatandaşın ölümünden sorumlu görülen müteahhit Tevfik Cengiz'i suçlu buldu ve TCK'nın 'tedbirsizlikle birden çok kişinin ölümüne neden olmak' suçunu cezalandıran 455/2 maddesi uyarınca yedi yıl altı ay hapse mahkûm etti.
2. Ceza Dairesi, 21 Mart tarihli bozma kararında ilk olarak, sanığın TCK 455/2 maddesi esas alınarak asliye cezada yargılanmasını yanlış buldu, ağır cezaya gönderilmesini istedi. Böylece suçu işleyenlere verilecek ceza 20 yıla kadar çıkabilecek.
Ancak ikinci bozma gerekçesinde yorum müteahhitleri kurtaracak nitelikte.
Daire kararın bu bölümünde, Borçlar Kanunu'nun, inşaatlarla ilgili hukuki sorumluluğun 10 yıl ile sınırlı olduğunu, bu süre dolmuşsa yapımcının sorumlu tutulamayacağını düzenleyen 125-126. maddelerine dikkat çekti.
2. Ceza Dairesi, mahkemenin bu konuyu da yeni yargılamada değerlendirmesini istedi. Başka ifadeyle, inşaatlar 10 yıldan daha eski ise mütteahidin sorumlu tutulmasının yanlış olacağına işaret etti.
Başsavcıdan itiraz
Bu yoruma Yargıtay başsavcılığı katılmadı. Yargıtay savcısı, dairenin görevsizlikle ilgili bölümünün onanması, hukuki sorumlulukla ilgili bölümünün ise düzeltilerek onanması istemiyle karara itiraz etti. İlk kararı bozulan yerel mahkemenin nasıl bir tutum izleyeceği merak konusu olmakla birlikte, başsavcılığın itirazı üzerine bağlayıcı kararı genel kurul verecek.


  ETİKETLER:

  Deprem

  ,

  Ankara

  ,

  17 Ağustos