ÇYDD baskını bakanları birbirine düşürdü

ÇYDD baskını bakanları birbirine düşürdü
ÇYDD baskını bakanları birbirine düşürdü

Mehmet Ali Şahin, Bakan Ertuğrul Günay?ı eleştirdi. FOTOĞRAF: MEHMET YİRUN / DHA

Haber: ELİF DEMİRCİ / Arşivi

İZMİR - Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Ergenekon eleştirisiyle ilgili, “Ben Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ilgili bir değerlendirme yapsam herhalde o da bunu şık bulmaz. Ancak eleştirdiği konu yargısal bir konudur” dedi.
Bakan Şahin, Yargı Teşkilatı Toplantısı 2009’un çıkışında soruları cevapladı. Şahin, Ergenekon’un 12. dalgasında tutuklanan Prof. Mehmet Haberal’ı ziyaret eden eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın ‘yargının siyasallaştığı’ yönündeki sözlerine, “Bu tutuklunun tutuklanmasının nedeni siyasi iktidardır, siyasilerdir’ demektir. Böyle bir talihsiz beyan olabilir mi?” diye tepki gösterdi.
Şahin, Günay’ın Ergenekon soruşturmasını eleştirdiğinin hatırlatılması üzerine de, şöyle dedi: “Ben Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ilgili bir değerlendirme yapsam, herhalde o da bunu şık bulmaz. O halde birbirimizin görüşlerine saygı duymalıyız. Ancak eleştirdiği konu yargısal bir konudur, yargı faaliyetleri ile ilgili bir konudur. O bakımdan bağımsız ve tarafsız yargının faaliyetleri konusunda fikir beyan ederken, hepimiz çok dikkatli ve özenli davranmalıyız. Yargıyı yıpratacak veya kamuoyu nezninde onun tarafsızlığına gölge düşürecek beyanlardan kaçınmak durumundayız. ” 

Çiçek dokundurdu
Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de, dün Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası, Günay’la ilgili soru üzerine, “Kuvvetler ayrılığı gereği herkes kendi işini yapacak. Türkiye hukuk devletiyse hepimize düşen, sıfatımız, konumumuz ne olursa olsun. Bu kurallara uyma konusunda hiç kimsenin bir imtiyazı, ayrıcağılı yoktur. İnsanları en baştan ne suçlu, ne de suçsuz kabul ederek bir tartışmaya girmek doğru değil” dedi.
Günay, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili şunları söylemişti: “Süreç AKP aleyhine işliyor. Bu şeye benziyor; 12 Mart geldi, darbecilik işine bulaşmışları aldı. Sonra döndü Tarık Zafer Tunaya’yı, Bülent Nuri Esen’i almaya başladı ve iş sulandı. 12 Mart bir demokrasi düşmanı hareketine dönüştü. Burada da, bu kadıncağız (Türkan Saylan) velev ki bu işin içinde olsun, onu görme ya...”