ÇYDD Davası'nda inanılmaz 'unutkanlık'

ÇYDD Davası'nda inanılmaz 'unutkanlık'
ÇYDD Davası'nda inanılmaz 'unutkanlık'
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği davasında savcılığın delillerin bulunduğu 4 klasörü mahkemeye göndermeyi unuttuğu ortaya çıktı.

Selahattin GÜNDAY

İSTANBUL - ÇYDD soruşturmasını yürüten, ardından iddianame hazırlayan ve bu iddianamesi mahkeme tarafından kabul edilen Özel Yetkili Savcılığın tam 16 ay önce mahkemeye gönderdiği delil klasörlerinden 4’ünün aslında mahkemeye hiç gönderilmediği ortaya çıktı.

Bir seneyi aşkın bir süredir devam eden yargılama boyunca mahkeme de bu eksikliğin farkına varmamış. Avukatların da tepkisine neden olan "unutkanlık" bugünkü duruşmada Mahkeme Başkanı’nın eksik olan 4 klasör belgenin kaleme gönderildiğini duyurmasıyla ortaya çıktı.

12. AĞIR CEZA MAHKEMESİ 5’İNCİ DURUŞMAYI GÖRDÜ
İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya aralarında 6 tutuksuz sanık katıldı. Duruşmada Aydın Ortabaşı ve Namık Kemal Boya savunma yaparak suçlamaları kabul etmediklerini söylediler.

SAVCILIK KLASÖRLERİ GÖNDERMEYİ UNUTMUŞ
Duruşmaya, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’ndan gelen yazı damga vurdu. Soruşturmayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 13 Aralık 2010’da açılan davaya ilişkin delillerin olduğu 4 klasör belgeyi mahkemeye göndermeyi unuttuğu ortaya çıktı.

MAHKEME DE 1 SENEDİR FARK ETMEMİŞ
Mahkeme Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu duruşmada, savcılığın unuttuğu 4 klasör belgeyi mahkeme kalemine gönderdiğini belirtti. Gelen klasörlerin içinde, soruşturmaya ilişkin bazı kararların ve telefon dinleme tutanaklarının olduğu öğrenildi. Avukatlar, ilk duruşması 18 Mart 2011’de yapılan davanın eksik belgelerle yürütüldüğünü ifade ederek tepki gösterdiler. Avukatlar, bu belgeleri incelemek için süre istedi.

POYRAZKÖY İLE BİRLEŞTİRİLDİ
Duruşma savcısı Mehmet Ali Uysal, davanın Poyrazköy davasıyla birleştirilmesini istedi. Taleplerin ardından mahkeme ara verdi. Aranın ardından kararlarını açıklayan mahkeme, davayı Poyrazköy davasıyla birleştirdi. Biri yakalamalı 7’si tutuksuz 8 sanıklı bu davanın da eklenmesiyle 11’i tutuklu 77 sanığın yargılandığı Poyrazköy davasında sanık sayısı 85’e yükseldi.

Poyrazköy ile daha önce de kafes eylem planı, amirellere suikast, ikinci amirallere suikast ve ikinci poyrazköy davaları birleştirilmişti. (dha)