ÇYDD'de bayrak Aysel Çelikel'e geçti

ÇYDD'de bayrak Aysel Çelikel'e geçti
ÇYDD'de bayrak Aysel Çelikel'e geçti
Türkan Saylan'ın ölümünden sonra boşalan ÇYDD Genel Başkanlığı'na Prof Dr. Aysel Çelikel getirildiİSTANBUL- Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof.Dr. Türkan Saylan'ın vefatının ardından derneğin yeni genel başkanı Prof.Dr. Aysel Çelikel oldu.

Prof. Dr. Türkan Saylan'ın vefatının ardından  ÇYDD Genel Kurulu toplandı. Kurulda yeni genel başkanlığa derneğin kurucularından olan ve Saylan'ın yardımcılığının yapan Prof. Dr. Aysel Çelikel seçildi. Çelikel, kararı açıklamak için kameraların karşısına geçti. ÇYDD'nin yönetiminde olmasa da dernekle ilişkilerinin Saylan sayesinde devam ettiğini söyleyen Çelikel, Saylan'dan genel başkan olması için bir öneri geldiğini söyledi. Bunun güç bir görev olduğunu ve bu güç görevi yapması gerektiğini söyleyen Çelikel, "Ben bu öneriyi onurla kabul ettim. Bu güç bir görevdi. Ama bu güç görevi onurla yapmam gerekiyordu" dedi.

Saylan'ın maruz kaldığı durumla ilgili konuşan Çelikel, "Kendisinin maruz kaldığı bu muamelede tarafsız yargının en doğru kararı vereceğine eminim" diye konuştu. Derneğin amacını hatırlatan Çelikel, bundan sonra da ÇYDD'nin Atatürk ilke ve inkılapları çerçevesinde çağdaş eğitimi ve eğitimde fırsat eşitliğini ön planda tutarak, kız çocuklarının eğitimi konusunda hassasiyet göstereceklerine dikkat çekti. Hedeflerinin ÇYDD'nin yaptığı okulları çoğaltmak ve kız yurtlarının sayısını arttırmak olduğunu söyleyen Çelikel, "Ben genel başkan olarak onun koltuğunu asla dolduramam. Herkesin çalşma yöntemi farklıdır. Ama biz arkadaşlarımızla beraber kendi üslubumuzca derneği güçlendirmeye, topluma yararlı hale getirmeye devam edeceğiz" dedi.-100 BİN HEDEFİNE HENÜZ YAKLAŞILMADI-

 Ergenekon soruşturması kapsamında ÇYDD'ye düzenlenen operasyonlar ve ardından derneğe yapılan bağışlarla ilgili de konuşan Çelikel, "Bağışlara her zaman ihtiyacımız var. Bağışlarnın arttığını söyleyebilirim. 100 bin hedefine henüz yaklaşılmadı" diye konuştu.


-BİZ HİÇ KİMSEYE KIRGIN DEĞİLİZ-

 


Prof. Dr. Türkan Saylan'ın cenazesine hükümetten kimsenin katılmaması ile ilgili kırgın olup olmadıkları sorusu üzerine Çelikel, "Biz hiç kimseye kırgın değiliz. Bunu polemik haline getirmenin de doğru olmadığını düşünüyoruz. Bizim burs verdiğimiz öğrenciler ÇYDD'nin okullarında okumuyor ki. Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullarında okuyor.Kesinlikle kırgınlık diye birşey söz konusu değil" dedi. ÇYDD'nin hükümetten ne beklediği sorusuna ise Çelikel, "İşbirliği. Bu okulları yapar, Milli Eğitim Bakanlığı'na veririz. Biz yapar devlete veririz. Bizim çocuklarımız devletin okullarında okurlar" diye konuştu.

ÇYDD'de yeni dönemde Prof. Dr. Aysel Çelikel genel başkan, Prof. Dr. Ayşe Yüksel ve Nihal Kızıl genel başkan yardımcısı, Avukat Nur Gerçel genel sayman, Osman Karaduman genel yazman, Prof. Dr. Filiz Meriçli, Gülsün Kaya, Prof.Dr. Cihan Demirci ve Avukat Olcay Yezdani ise üye olarak görev yapacak.  (dha)

ÇELİKEL KİMDİR?

 


Genel Başkan olan Prof. Çelikel İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Profesör ünvanını 1977'de aldı. 1994-1998 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı görevini yaptı. Rektör Kemal Alemdaroğlu'nun uygulamalarına karşı çıktığı için pek çok öğretim üyesiyle birlikte Hukuk Fakültesi Dekanlığı ’ndan istifa etti. Ocak 2001'de Cumhurbaşkanlığı kontenjanından Yüksek Öğretim Kurumu üyeliğine atandı. Çelikel, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği,Türk Hukukçu Kadınlar Derneği'nin kurucularından. Çelikel, 3 Kasım 2002 Türkiye Cumhuriyeti Milletvekili Genel Seçimleri öncesi tarafsız Adalet Bakanı olarak görev yaptı. (Radikal)