ÇYDD'den 36 bin kıza, 29 bin üniversiteliye burs

ÇYDD'den 36 bin kıza, 29 bin üniversiteliye burs
ÇYDD'den 36 bin kıza, 29 bin üniversiteliye burs

2005, Esenler?de okuma kursu ve resmi nikâh töreni.

Türkan Saylan Anadolu'da cüzam çalışması yaparken gördüğü cehalete karşı ÇYDD'yi kurdu. Dernek 20 yılda binlerce öğrenciye burs verirken 56 okul yaptırdı, YİBO'ları iyileştirdi

2007, Binal çiftinin yaptırdığı okulun açılışında.

İSTANBUL - Türkan Saylan’ın Anadolu’nun ücra köşelerine giderek cüzama karşı başlattığı mücadele ülkenin en önemli sivil toplum hareketlerinden birininin doğmasına da sebep oldu. Saylan, Anadolu’daki çocukların da okuması için 1989 yılında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ni (ÇYDD) kurdu. Vasiyeti de ÇYDD ile ilgili oldu. Ölmeden önce, 100 bin kız çocuğuna ulaşma hedefine ulaşılmasını istedi. 

‘O kızın yerinde olabilirdik’

2005, ‘Baba Beni Okula Gönder’le yurt açılışında.

Saylan eğitimde fırsat eşitliği için mücadele ederken, iki oğlunun yanı sıra okulla kazandırdığı binlerce çocuğun da annesi oldu. Onları kendi çocuklarından farklı görmediğini söyleyen Saylan Anadolu’daki çocuklar hakkındaki duygularını şöyle özetliyordu:
“Anadolu’daki çocukları gördüğüm zaman daha da duygusal oluyorum. Bu çocukların okuma hakkı var, bu çocuklar böyle kalmamalı. Gözleri parlıyor, gözlerinde istek var. Türkiye’deki barışı sağlamamız için ülkenin her yerine fırsat eşitliği sağlayıp onların eğitimini sağlamamız gerekiyor. Okuma yazma bilmeyen 7 milyon insanı nasıl biriktirdik? O kız orada doğmuş, büyümüş, dokuz çocuk doğuruyor... O kız ben de olabilirdim. Sadece bunu düşünsek bile sorumluluk duymalıyız.”
ÇYDD, işte Türkan Saylan’ın bu düşünceleri ışığında 20 yıl önce ‘Herkese eşit bir çağdaş eğitim sağlamak’ amacıyla yola çıktı. Küçük bir ekiple başlayan örgütlenme yıllar içinde tüm Türkiye’ye yayıldı. ÇYDD zamanla çoğunluğunu öğretmen ve akademisyenlerin oluşturduğu 17 bin üyeli, 93 şubeli büyük bir dernek haline geldi. 

2004, Danone’yle ‘Gülen Gelecek’ anasınıf projesinde.

Saylan ve ekibi Türkiye’yi karış karış gezerek eğitimin eksiklerini tespit etti, kız çocuklarının okula kazandırılması için aileleriyle, eğitimcilerle, devlet yöneticileriyle görüştü. Dernek özellikle kız çocuklarını okula kazandırmada büyük başarılara imza attı. Bugüne kadar 36 bin ilköğretim ve lise öğrencisi kıza burs sağlanırken, kız erkek karışık, 29 bin üniversiteliye de burs verildi.
ÇYDD kızların okumasına yönelik çeşitli şirketlerle ortak kampanyalara da imza attı. Bunlardan biri, 2005’ten bu yana Milliyet’le yürüttüğü ‘Baba Beni Okula Gönder’ kampanyasıydı.   Bu kampanyada Milliyet ve ÇYDD, nisan ayı itibarıyla 110 bin hayırseverden 30 milyon TL maddi destek sağladı.  Bu parayla Türkiye’nin pek çok yerinde 28 kız yurdu, 10 ilköğretim okulu yapıldı. 7 bin 156 kız öğrenciye de üç yıllık burs verildi. Bu sayede, okulu olmayan köyler okula kavuştu, yaşadığı yerde okul olmayan öğrenciler kalabilecekleri yurtlara yerleşerek eğitime başladı ya da kaldığı yerden eğitimlerine devam etti.
ÇYDD ayrıca çeşitli illerde anaokulları, toplum merkezleri, oyun parkları da yaptırdı, 20 yılda 56 okul inşa ettirdi.
Derneğin en önem verdiği projelerden biri de Yatılı İlköğretim Bölge Okulları (YİBO) oldu. Kırsal alanlardaki bu okulların eksikleri raporlarla kamuoyuna duyuruldu. Kampanyalarla iyileştirme çalışmaları başlatıldı. 

Ödül parasını da kızlara 

2005, ‘Baba Beni Okula Gönder’le yurt inşaatında.

Eğitime adanan yılların ardından Saylan, bu yıl sekizincisi verilen 100 bin dolarlık Vehbi Koç Ödülü’ne layık görüldü. Saylan, bu ödülü de eğitim için harcadı ve “Bu para burs olarak kullanılacak. 36 bin kıza ulaştık, 100 bine ulaşmak istiyoruz. Kimsenin pamuk eli cebine gitmediği için bari benim elim cebime gitsin” dedi. 100 bin kıza ulaşma hedefini son nefesine kadar tekrarladı. Ölmeden önce sözlü vasiyetinde de hedefin yerine getirilmesini istedi.
ÇYDD 2. Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel de Saylan’ın okula gidemeyen kız kalmamasının yanı sıra köyde yaşadığı için ilçedeki liselere gidemeyen kızlara her ilçede öğrenci yurdu açılmasını arzuladığını da söyledi. (Radikal)

Uluslararası ödülleri var

2000, ÇYDD’nin Yaz Eğitim Okulu’nda miniklerle.

Saylan sayısız ödül sahibiydi. Bazıları şunlar:
* Hindistan Uluslararası Gandi Ödülü, 
* İstanbul Üniversitesi’nin Atatürk İlke ve Devrimleri Ödülü
* İngiliz dermatolog derneği Dowling Kulübü tarafından 1978’de, Kuzey Amerika Klinik Dermatoloji Derneği tarafından 1996’da ‘Onur Üyeliği’, 
* Melvin Jones Ödülü, 
* İtalya Foyer des Artistes Kurumu Ödülü, 
* İstanbul Kültür Üniversitesi’nin ‘Yılın En Yürekli Kadını’ Ödülü, 
* Tempo Derneği’nin “Türkiye’nin En İyi Eğitimcisi” Ödülü. 

Ardında 440 yayın bıraktı

2005, ‘Baba Beni Okula Gönder’le bir yurt inşaatında.

Saylan’ın bilim ve kültür dünyasına kattığı 440 yayın var. Bunların 50’si yabancı dergilerde, 204’ü tıbbi, sosyal ve siyasal içerikli gazete makaleleri; 186’sı ise Türkçe tıbbi dergilerde ve kongre kitaplarında yayımlanmış araştırma, derleme ve olgu bildirimlerinden oluşuyor. Beş baskı yapan ‘1.Basamak Sağlık Hizmetlerinde Deri ve Zührevi Hastalıklar El Kitabı’ adlı ders kitabının yanında, makalelerinin bir araya getirildiği ‘Cumhuriyet’in Bireyi Olmak’, çocukluk yaşamını anlatan ‘At Kız’ gibi kitapları var.